Пліч-о-пліч із Чапаєвим

Пліч-о-пліч із Чапаєвим

Через невеликий проміжок часу виповнюється 130 років із дня народження одного з червоних героїв Громадянської війни – комдива Васілія Чапаєва. І не було б волинянам до цього ніякого стосунку, якби не 2 суттєвих обставини…

По-перше, 100 років тому унтер-офіцер царської армії Васілій Чапаєв воював із німецькими і австро-угорськими військами неподалік смт Цумань Ківерцівського р-ну, де дістав чергове поранення, черговий Георгіївський хрест і чергову відпустку додому.
А другу причину підвищеного інтересу до героя сотень радянських анекдотів про Чапаєва, Пєтьку і Анку нещодавно відзнайшли колеги з порталу «Волинь 24».
Отже, історію про те, як уродженець с. Дольськ Турійського р-ну Сергій Потапчук 100 років тому зустрічався з командиром 25-ї стрілецької дивізії РККА Васілієм Чапаєвим, зберегла колишня бібліотекарка з цього села Надія Свігун. Їй вдалося роздобути копію світлини, на якій Сергій Потапчук – поруч із червоним комдивом.
Виявляється, раритетна фотографія, зроблена не пізніше 1919 р., зберігається в музеї 25-ї Чапаєвського дивізії у башкирському м. Уфа. У центрі світлини – Васілій Чапаєв, а Сергій Потапчук – у верхньому ряду другий справа (обведений колом).

Як розповіла представникам порталу «Волинь 24» Надія Свігун, під час Першої світової війни родину Сергія Потапчука, мешканця с. Дольськ, евакуювали на Урал, оскільки на цій території Волині проходила лінія фронту. Згодом він найнявся пастухом до уральського козака, працював на залізничній станції, ще пізніше – приєднався до червоноармійців.
«Під час служби в РККА Сергій Потапчук зустрічався із Васілієм Чапаєвим, брав участь у боях із білогвардійцями біля Уфи. За затримання «язика» (військовополоненого, – авт.) з важливими документами отримав подяку від самого Васілія Чапаєва. Тож архівне спільне фото було своєрідною винагородою служаці», – написав портал «Волинь 24».
Як стверджує односельчанка Сергія Потапчука, про існування фотографії сам чоловік дізнався у 1965 р., коли отримав листа від однополчанина Фьодора Кашнікова. Листувався він і з особистим водієм Чапаєва Васілієм Козловим. 

Після Громадянської війни Сергій Потапчук повернувся додому тільки у 1924 р., коли тут уже була Польська держава. До пори – до часу колишній дивізійник Васілія Чапаєва не хизувався своєю службою в РККА, але з початком гітлерівської окупації воював у складі «партизанського загону» т. зв. «першого секретаря Волинського обкому ВКП(б) Олексія Федорова на Волині, а після війни працював у Ковельському залізничному депо.
Щодо Васілія Чапаєва, то він народився 9 лютого 1887 р. у селі біля м. Казань, а був убитий під час бою з білогвардійцями 5 вересня 1919 р. на Уралі.

Роман УСТИМЧУК.
На фото автора, з архіву і порталу «Волинь 24»: Сергій Потапчук поруч із комдивом та іншими червоними бійцями; Василь Іванович в усій красі; у цій місцині неподалік смт Цумань і воював під час Першої світової війни царський унтер-офіцер Васілій Чапаєв.

До теми

Анекдот про Васілія Івановіча

Лежать Васілій Івановіч і Пєтька на березі річки Урал. Комдив каже:
– От, Пєтька, закінчиться війна, і можна буде на тому березі консерваторію збудувати!
– Навіщо?
– Знаєш, Пєтька, консерви – вони такі смачні!
– Тоді поряд треба ще й обсерваторію звести…
– А це вже з якого дива?
– Раптом консерви будуть зіпсованими…

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%