Шарль де Голль. Прийти і піти

Шарль де Голль. Прийти і піти

Генерал, який не погодився з капітуляцією Франції перед нацистами і з 1940 р. очолював збройну боротьбу за визволення своєї країни, наприкінці свого президентства пережив гостру кризу. 

У вітчизняних довідкових джерелах про це майже нічого не говорять. А дарма: Шарль де Голль майже 50 років тому показав світові, як справжні лідери повинні приходити на найвищі державні посади і в який спосіб їх залишати…
Документальний фільм, створений французькими телевізійниками, буквально приголомшив. Бо про Шарля де Голля та очолювану ним із 1958 до 1969 рр. Францію показано багато повчального для сучасної України.
Прийшовши до влади, генерал на посаді Президента V Республіки узяв курс на кардинальну розбудову Франції, орієнтуючись на власні ресурси. Було відроджено економічну велич Франції, зміцнено її незалежність, послаблено вплив США в Європі. Вкрай негативно ставлячись до комуністичного режиму (вважав місцевих ленінців іноземними агентами!), він пішов на зближення з СССР, щоб  уникнути тотального ядерного конфлікту, в той же час розбудувавши потужні збройні сили Франції: країна створила власну атомну бомбу, підводні човни, балістичні ракети... 
Та десятиріччя розвитку наштовхнулися на несподівану перепону. Повоєнний бум народження дітей примушував країну все більше грошей витрачати на освітню і наукову сферу. Студентам були потрібні університети, яких катастрофічно не вистачало. Як і стипендій для всіх спудеїв… Це в травні 1968 р. і стало причиною масових заворушень, до яких, врешті, долучилася вся країна: страйкували заводи, фабрики, працівники транспорту і селяни. У Франції постало питання про повалення влади Шарля де Голля в силовий спосіб…
Вперше і востаннє в житті він проявив слабкість, коли війська в пошуках порятнку разом із родиною вилетів у ФРН, де були розквартировані французькі окупаційні сили. Але розмова з генералами пішла на користь.... Він повернувся в Париж, виступив по радіо та наказав поліції та армії навести в країні конституційний порядок. 
Вулиця побачила рішучість Президента та повірила, що кризу можна розв’язати у мирний та демократичний спосіб. Рецепт запропонував сам Шарль де Голль: він оголосив всенародний референдум із ініціативою ліквідувати Сенат (ця палата парламенту представляла французькі провінції). Якщо ж більшість виступить проти, генерал пообіцяв достроково залишити посаду Президента.
Французи не підтримали ідею Шарля де Голля. І наступного дня після референдуму він пішов у відставку…
«Франція овдовіла…», – сказав наступний Президент Франції П’єр Лаваль на церемонії його поховання в 1970 р…
Мабуть, доля Шарля де Голля мала б стати взірцем для наслідування всіма українськими президентами та іншими високопосадовцями. Бо пора навчитися не лише красиво приходити до влади, але й гідно її залишати.

Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (225) - 44.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (145) - 28.9%