Прес-тури

Прес-тури

Мисливство вимагає щоденної людської праці та довготривалих інвестицій: прес-тур у ДП «МГ «Звірівське»

 31/01/2018   66   0

Хоча обласні управління лісового господарства лише у 2010 році отримали  статус мисливських, на Волині  цьому напрямку завжди приділялася значна увага. Досі, незважаючи на чимало проблемних моментів, волинські лісівники намагаються підтримувати статус мисливської області. Як саме це відбувається, показали на прикладі одного з найпотужніших в Україні мисливських господарств – ДП «МГ «Звірівське» – сьогодні, 30 січня в рамках прес-туру.

Журналістам загальноукраїнських та волинських ЗМІ розповіли, що мисливське  господарство у Волинський області ведеться  на площі 1,507 млн га, з них 343,2 тис. га (24,9%) надано в користування підприємствам Волинського ОУЛМГ. Загалом мисливським господарством в області займаються на сьогодні 56 користувачів мисливських угідь, з них – 15 державних підприємств: 1 – мисливське; 3 – лісомисливські та 11 – лісогосподарських. Про це зазначив завідувач сектору мисливського господарства – головний мисливствознавець ВОУЛМГ Руслан Люшук.

Безпосередньо з роботою ДП «МГ «Звірівське» ознайомив директор підприємства Сергій Смічик. Він розповів, що саме підприємство засноване у 1955 році. Нині тут мешкає велика кількість тварин і зазвичай їх – особливо оленів – можна побачити в лісі по обидва боки дороги.

Щороку на ведення мисливського господарства спрямовуються чималі кошти, адже мисливство вимагає довготривалих інвестицій. Загальні витрати на ведення мисливського господарства – це заробітна плата працівників, зайнятих в мисливському господарстві, охорона мисливських угідь, відтворення диких тварин, біотехнічні заходи, упорядкування угідь.

Інвестиції, які роблять підприємства облуправління на ведення мисливського господарства, щорічно зростають і в цілому протягом 2014 – 2017 років збільшились із 4,1 млн грн до 7,5 млн грн.

Так, протягом 2017 року підприємствами обласного управління вкладено у розвиток мисливського господарства 7,5 млн грн.  Лише на відтворення диких тварин, біотехнічні заходи витрачено 2 млн 50 тис. грн.

Найголовнішими завданнями, які покладаються на користувачів мисливських угідь, є охорона мисливських угідь та підгодівля і відтворення диких тварин.

Державною лісовою охороною та єгерською службою з початку 2018 року складено 60 протоколів на порушників Правил полювання та затримано 11 одиниць зброї.

Щодо підгодівлі. Сподіватися лише на природу сьогодні не можна. Мисливські угіддя, в яких не проводиться підгодівля диких тварин, є приреченими. Особливо це стосується таких тварин, як дикий кабан. Якщо в умовах Полісся такі тварини, як лось, олень, козуля потребують підгодівлі тільки в скрутні погодні умови, то кабана, щоб утримати в угіддях, необхідно вести підгодівлю круглий рік.

Для підгодівлі диких тварин в 2007 році підприємствами обласного управління  заготовлено зернових –  461,5 т, коренеплодів і соковитих кормів – 114 т. В цьому році заплановано збільшити заготівлю зернових до 500 т, а коренеплодів і соковитих кормів – до 300 т.

У державних підприємствах ВОУЛМГ постійно працюють над підвищенням кормової продуктивності мисливських угідь. Зокрема над створенням розгалуженої мережі кормових полів, організацією відволікаючої підгодівлі в літню пору, проведенням профілактичних заходів.

Які мисливські ресурси сьогодні ми маємо? Все пізнається у порівнянні. Якщо  порівнювати із 2016 роком, то можна твердо сказати, що сьогодні спостерігається тенденція до збільшення основних видів мисливських тварин.

А саме:

РокиЛосьОлень благороднийОлень плямистийКозуляКабан
201619519056029701015
201720515559532001000
      

Визначну роль тут відіграло те, що свідомо було зменшено кількість облавних полювань і збільшено об’єми заготівлі кормів для підгодівлі диких тварин. В окремих угіддях полювання сьогодні повністю заборонено. Перспективним нині є метод індивідуального полюванням. Актуальним залишаться питання допуску до полювання мисливців у кількості, що перевищує пропускну спроможність мисливських угідь.

Відповідно до Лімітів використання державного мисливського фонду, наші підприємства в цьому сезонні полювання могли добути наступну кількість диких мисливських тварин:

– оленя плямистого – 120 голів;

– козулі – 115 голів;

– дикого кабана – 185 голів.

З метою поліпшення умов існування,  розмноження тазбільшення чисельності мисливських тварин проводяться відповідні біотехнічні заходи.

Зокрема, у 2010 році на території Звірівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ» в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення «Зубр» були ще облаштовані мисливські вежі – з метою забезпечення проведення на належному рівні виїзної колегії Державного комітету лісового господарства України в жовтні 2010 року на підприємства ВОУЛМГ.

Нині вищезгадані вежі користувачем мисливських угідь – ДП «МГ «Звірівське» – використовуються для проведення виїзних семінарів мисливствознавців, єгерів та з метою щорічних обліків мисливських тварин. Але не як мисливські вежі для проведення колективних, облавних полювань, оскільки відповідно до статті 26  Закону України «Про природно-заповідний фонд України» полювання в заказниках заборонено.

Не менш важливе значення мають встановлені на території мисливські пастки – з метою відлову та подальшого розселення звіра в угіддя інших користувачів і не тільки нашої області. Одна голова (молодняка) оленя плямистого коштує від 6 до 9 тис. грн.

Відлов диких тварин проводиться лише в терміни, визначені Законом України «Про мисливське господарство та полювання» для полювання на визначені види, а саме у цьому сезоні: самці кабана, оленя плямистого та їхній молодняк, здатний до самостійного проживання, – з 28 жовтня до 31 січня 2018 р. включно.

Цього року у ДП «МГ Звірівське» поки не вдалося відловити таким чином жодну тварину.

Напрямки розвитку мисливського господарства

Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства нині зосередило свою роботу щодо наступних основних напрямках діяльності у сфері збереження, відтворення та раціонального використання мисливської фауни:

  • забезпеченні належної охорони державного мисливського фонду та достатньої підгодівлі диких мисливських тварин у зимовий період;
  • забезпечення державного контролю за веденням мисливського господарства та проведенням полювання іншими користувачами мисливських угідь;
  • розвитку мисливського туризму та залучення інвестицій у галузь мисливського господарства.

 

ВОЛИНСЬКІ ЛІСІВНИКИ ПОКАЗАЛИ, ЯК ВЕДУТЬ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО (ФОТО)

У ДП “МГ “Звірівське”, яке визнане одним із найпотужніших в Україні, нині активно підгодовують тварин та слідкують за тим, аби у Волинській області не поширювалося явище браконьєрства.

30 січня, у вівторок, лісівники показали, чим годують тварин у зимовий час, розповіли про те, чи збільшується кількість мисливських тварин та показали місця, звідки здійснюється нагляд за оленями, козулями та кабанами.

Директор ДП “МГ “Звірівське” Сергій Смічик розповів, що на території підприємства, яке засноване ще 1955 року, нині мешкає велика кількість тварин. На цих 22 тисячах 362 гектарах волинської землі живуть плямисті та благородні олені, зубри, кабани, козулі, зайці-русаки та інші.

Директор ДП “МГ “Звірівське” Сергій Смічик

Саме для них тут облаштовано 35 підгодівельних майданчиків. Для тварин силами працівників мисливського господарства було заготовлене сіно, а за кошти підприємства закупили близько 50 тонн кукурудзи, 20 тонн вівса, близько 40 тонн кормового буряка та зерновідходів.

Підгодівельний майданчик

Директор також показав оглядові вежі на підгодівельних майданчиках.

Оглядова вежа

“Вони облаштовані для того, щоб побачити, який звір приходить, в якій кількості, молоді чи старші особини. Також в нас є єгерська охорона в складі 8 чоловік”, – пояснив директор мисливського господарства.

Додав, що минулоріч на браконьєрів було складено близько 20-ти протоколів. А вже цього року – 5 протоколів.

“Зазвичай полюють на оленя і кабана”, – уточнив Сергій Смічик.

Завідувач сектору – головний мисливствознавець сектору мисливського господарства ВОУЛМГ Руслан Люшук

Завідувач сектору – головний мисливствознавець сектору мисливського господарства ВОУЛМГ Руслан Люшук, своєю чергою, розповів, як щороку рахують кількість тварин на території ДП.

“Із точністю до однієї голови вам не порахують в мисливських угіддях жодної країни. Це хіба вживити всім тваринам GPS-чіпи. А найпростіше порахувати в місцях скупчення і підгодівлі диких тварин. Це ми зараз і практикуємо. Також можна порахувати, якщо немає слідів, шляхом прогону. Тобто визначаються певні квартали, де здійснюється прогін. Але, все одно, цифри до однієї голови точно ніхто не вкаже”, – пояснив мисливствознавець.

Тварин побачити не вдалося, але сліди зафіксували

Та додав, що саме зараз у Волинській області здійснюється облік мисливських тварин. Кожен користувач мисливських угідь із залученням районних мисливствознавців, працівників державного управління екології Волинської ОДА, проводить обліки. Після підрахунків усі дані будуть відкритими.

Щодо стосується збільшення тварин, Руслан Люшук пояснив, що в цьому велику роль відіграють погодні умови.

“Особливо тяжко холодну пору року переносить козуля. Якщо ж зима затягується, то гине багато молодняка кабана. Слава Богу, в нас зараз погодні умови сприяють і зима не є затяжною. Саме тому з кожним роком по області є невеличкий приріст”, – додав мисливствознавець.

Пастка для відлову тварин

Також лісівники показали пастки, які встановлені на території мисливського господарства. Їх використовують не для того, аби вполювати звіра для власних забаганок, а щоб відловити тварину і розселити її в угіддя інших користувачів мисливських угідь не лише Волинської області.

За словами Руслана Люшука, ДП “МГ “Зврівське” цьогоріч дозволено відловити і переселити 50 голів плямистого оленя.

“Відбувається відловлювання живої тварини і реалізація для інших користувачів за гроші. Це є одна із статей надходжень. Оскільки державного фінансування не відбувається. ДП виживає за рахунок власних коштів і за рахунок, в тому числі, відлову-продажу”, – зауважив чоловік.

Одна голова (молодняка) оленя плямистого вартує від 6 до 8 тисяч гривень. Саме за таку ціну купують тварин інші мисливські угіддя. Однак відлов мисливських тварин здійснюється у визначені Законом України терміни. І цьогоріч у ДП “МГ “Звірівське” не вдалося відловити таким способом жодну тварину.

Корм біля пастки для відлову

Оленів побачити так і не вдалося…* * *

https://konkurent.in.ua/news/volin/22956/volinski-lisivniki-pokazali-yak-vedut-mislivske-gospodarstvo-foto.html

 Прес-служба Волинського ОУЛМГ

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 10%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (18) - 60%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 16.7%
Мене це не стосується. (2) - 6.7%