Дотик до Всесвіту

Дотик до Всесвіту

Перший український астронавт відійшов у Вічність… Ексклюзивний репортаж із Києва.


У четвер зранку почув по радіо, що не стало Леоніда Каденюка. Яка втрата для України!.. Ще ж 28 січня він відзначив 67 літ! Щодня пробігав чимало кілометрів. Так на біговій доріжці і помер, знепритомнівши у парку «Царське село» на столичному Печерську…

Свого часу, а було це 5 жовтня 2017 р, саме він вручав мені подяку Товариства «Знання України» за підписом його голови, члена-кореспондента НАПН України В. І. Кушерця та ученого секретаря, заслуженого журналіста України В. Ф. Василашко. Того дня було засідання президії Товариства. Леонід Каденюк був веселий, жартував, на піджаку сяяла Зірка Героя України...

Я знав, що космонавт народився 28 січня 1951 р. у с. Клішківці Хотинського р-ну Чернівецької обл. Його батьки були сільськими вчителями, а він мріяв стати космонавтом. Вчився зі всіх сил. У 1967-му зі срібною медаллю закінчив середню школу і вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. З 1976 по 1992 рр.уже працював у космічній галузі.У 1995 р.його відібрали в групу космонавтів Національного космічного агентства України.Пройшов підготовку до космічного польоту в NASA і як спеціаліст по корисному навантаженню з 19 листопада по 5 грудня 1997 р. на борту американського БТКК «Колумбія» перебував на навколоземній орбіті.

За правилами польоту усі астронавти почергово замовляли улюблені мелодії для побудки екіпажу. Леонід Каденюк обрав для цього Гімн України. Тожнаціональний Славеньнашої держави у космосі над Землею прозвучав двічі. Його на борт «Колумбії» транслювали з Центру управління польотом.

Леонід Каденюк був генерал-майором Збройних Сил України, заступником Генерального інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з питань авіації і космонавтики. І водночас, що мене дуже вразило, надзвичайно простий і людяний у спілкуванні. Того пам’ятного 5 жовтня, потиснувши мені руку, він підбадьорливо промовив:

«Олексій Євгенійович, держися! Все буде добре!»

А познайомилися ми з ним три роки тому у столичному виставковому центрі на лівобережжі. Він відкривав Міжнародну туристичну виставку. Звісно, я пишався цим знайомством.

Тож почувши гірку новину, вирішив провести легендарну людину в останню путь. У касі залізничного вокзалу мені пішли назустріч, виділили плацкартне місце на поїзд «Луцьк-Київ». О 5.58 був уже в столиці. Але де відбудеться прощання з видатним українцем? Офіційних повідомлень про це не було, доводилося тільки здогадуватися. Інтуїтивно зайшов у Володимирський собор, знаю там старосту Івана. Він і повідомив мені, що прощання з Леонідом Каденюком розпочнеться у цьому соборі о 9 год. ранку.

…Запам’яталося, що першою попрощатися зі своїм земляком прибула велика делегація з Буковини, серед яких були односельці та рідні космонавта з с. Клішківці. Десь до півсотні місцевих жителів! Я спілкувався з ними. Усі дуже болюче сприйняли сумну звістку, були надзвичайно пригнічені. Очолювали цю земляцьку делегацію голова Клішковецької сільської ОТГ Хотинського р-ну Василь Ченківський та голова Чернівецької облдержадміністрації Олександр Фіщук. Молодці!

Після панахиди у Володимирському соборі труну з тілом Героя перевезли для прощання у клуб Кабінету Міністрів України.

Серед перших, хто прийшов віддати шану славетному українцю, був народний артист України Іван  Попович. Ми з ним теж знайомі особисто. Тож помітивши мене, Іван Дмитрович із великим жалем мовив:

«Ех, Олексію, не зберегли таку людину!».

Такої думки дотримувалося багато із присутніх.

Відтак, з’явився другий Президент України Леонід Кучма з академіком НАН України, директором Національного інституту стратегічних досліджень Володимиром Горбуліним, згодом прийшли перший та третій Президенти України – Леонід Кравчук та Віктор Ющенко. Вони ж дали інтерв’ю для ЗМІ. Говорили зі скорботою, високо оцінюючи діяльність підкорювача Всесвіту. Та й усі, хто того дня там був, відзначали людяність, великий такт та доброту космонавта. Справжній Герой!

А були серед присутніх як прості кияни, так і найвищі посадовці держави. Зокрема, помітив міністра соціальної політики України Андрія Реву, віце-прем'єр-міністра з гуманітарних питань В’ячеслава Кириленка, першого віце-прем'єр-міністра України – міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва, міністра культури України Євгена Нищука, віце-прем’єр-міністра України Геннадія Зубка, Київського міського голову Віталія Кличка… Не було тільки чинного глави держави Петра Порошенка, Голови Верховної Ради України Андрія Парубія і Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана

Після прощання відбувся траурний мітинг, на якому виступили Чернівецький міський голова Олексій Каспрук (Леонід Каденюк був почесним громадянином Чернівців, – авт.), голова громадської організації «Земляцтво буковинців у місті Київ «Буковина» Валерій Цибух, український поет, заслужений журналіст України, вчений секретар правління Товариства «Знання України» Василь Василашко… Переповнений зал слухав їх зі сльозами на очах:

«Так, відходить великий українець, її правдешній Герой…»

Після мітингу стали виносити вінки. Їх було дуже багато. Знадобилася і моя допомога. Вже несучи, а мені передали їх аж два, зауважив, що один – від Міністерства оборони, другий – від товариства «Знання України», котре активно представляв перший космонавт України.

…Траурна процесія з урядового кварталу направилась на Байкове кладовище. Я бачив, як спецавтомобіль в’їхав на центральну алею почесних поховань і повіз труну із астронавтом майже у її кінець, до місця останнього спочинку. Щоб провести Леоніда Каденюка у Вічність, тут зібралося майже тисячі киян та мешканців інших міст. Фактично, вся Україна… Тут уже була почесна варта. Якоїсь миті прозвучав салют і було виконано Державний гімн України.

Погода була тепла, безсніжна. Тіло віддали землі. Поховали Леоніда Каденюка навпроти могили Героя України, народного артиста України Дмитра Гнатюка.

Було багато суму.

Київський поет Микола Цивірко відгукнувся на смерть першого космонавта України віршем «Каденюк»:

«Попрощались ми з Каденюком...

Бунтарем, якщо з Москви дивитись.

Пострадянський зоряний партком

Дбав про кадри ревно й діловито.

Отже, місце мав Мазепин слід.

З точки зору Раші, повторюся.

Присвятив свій подвиг Леонід

Україні, котра зветься Руссю...

Попрощались ми з Каденюком.

Не схотів наш український витязь

Вік Москві служити гайдуком

Й по-собачому їй в рот дивитись».

…Жалобний обід відбувся у ресторані готелю «Київ». Прийшло 280 людей.

Екс-прем’єр-міністр України Валерій Пустовойтенко, радник голови Державного космічного агентства України Едуард Кузнєцов, голова Клішковецької сільської ОТГ Василь Ченківський висловили співчуття дружині космонавта Вірі Юріївні та двом його синам – Володимиру та Дмитру, рідним та друзям.

Дружина Віра Юріївна, говорячи з сумом і великою печаллю, подякувала усім, хто прийшов попрощатися з її чоловіком.

Не стало в України крилатої людини, великого патріота! Що тут сказати?! Свого часу, щоб талановитий юнак зміг вступити до льотного училища, а туди приймали тільки після 17-ти, голова приймальної комісії попросив РАЦС дописати шістнадцятирічному мрійнику один рік…

«Дописати» б видатному космонавту бодай ще рік життя у січневий день 2018-го… Та, мабуть, не було кому попросити про це у Всевишнього.

Прощавайте, Герою Всесвіту. Волинь, можливо, зростить серед своїх синів і дочок хоча б одного, хто повторить і перевершить Вашу зоряну дорогу!

Олексій АРТАМОНОВ,

спец. кор. «Волинської газети».

Фото Назарія МИЗИЛЮКА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%