Пам’ять у крові

Пам’ять у крові У Волинському краєзнавчому музеї представили унікальний фотоархів полеглих часників ОУН і УПА, а також – не затвердили Анатолія Силюка на посаду директора.

 

Вислів «Історію пишуть переможці» якнайкраще характеризує те, що навіть сьогодні багато українців не знають про значний внесок воїнів ОУН і  УПА у боротьбу за свободу та державність України. Саме тому 8 лютого у Волинському краєзнавчому музеї історик і краєзнавець Сергій Годлевський представив 144 оригінальних фотокарток із зображенням українських повстанців та людей, так чи інакше пов`язаних із ними в період Другої світової війни і в наступний період боротьби УПА за Українську Самостійну Соборну Державу.

Присутні мали змогу поринути у часи українського визвольного руху ХХ ст. та дізнатися більше про членів ОУН і УПА.

На думку Сергія Годлевського, фотографії були частиною картотеки радянських каральних органів НКГБ-МГБ, і по ній або ж ідентифікували страчених українських партизанів, або розшукували ще живих. В 1991-ому, коли КГБ переформатовувалося в СБУ, старі «кадри» просто вкрали цей безцінний історичний матеріал із архівів, тож довелося повертати нашу фото історію фактично з небуття, використовуючи… ринкові умови.

Під час виставки Сергій Годлевський прокоментував більшість фотографій із цієї колекції. Він зачитував написи на звороті фотокарток, на яких були: імена людей присутніх на фото, назва організації (ОУН чи УПА) і місце, де вони були вбиті. Наприклад, фото трьох дівчат, позаду якого надпис: «1. Олексіюк Федора Вікторівна, «Наталка»; 2. Клачук Марія Сергіївна, «Ніна»; 3. Сідорук Олександра Анатоліївна, «Галя», учасники Ковельського окружного проводу ОУН, ліквідовані 17. 05 .1950 року».

Також  на виставці був представлений червоно-чорний прапор, якому вже понад 70 років.

«Цей стяг належав бойовому командиру сотні Кирилу Максимчуку, пошитий 1942 року в Маневицькому районі», – зазначила голова ГВО «Волинське обласне товариство політичних в’язнів і репресованих» Валентина Єгорова.

Варто наголосити, що Сергій Годлевський не збирається зупинятися на досягнутому. Він планує зібрати ще більше пам`яток воїнів УПА і ОУН, щоб Герої продовжували жити в серцях українського народу.

«Моя мрія – створити Музей національно-визвольних змагань на території Волинської області, адже є багато експонатів, які по-справжньому варто показати людям. Проте, самих носіїв правди, членів ОУН і УПА, які можуть поділитися з нами своїм досвідом, залишилося дуже мало. Саме тому Музей національно-визвольних змагань допоможе українському народу пам`ятати своїх героїв. І усі пам`ятки, що є у мене зараз і які я зможу знайти в майбутньому, з радістю передам у власність новоствореному музею», – зазначив Сергій Годлевський, який сам був мобілізований і рік воював на новітньому фронті російсько-української війни на Донбасі, а зараз працює помічником-консультантом народного депутата України від Володимир-Волинського округу №19 Ігоря Гузя.

«Якщо Музей національно-визвольних змагань буде створений, ми зі свого боку будемо готові надати наукову допомогу в організації та опрацюванні експонатів, що будуть виставлені у ньому», – додав завідувач відділу новітньої історії  Волинського краєзнавчого музею Сергій Лис.

Допомогти у створенні музею готовий кандидат історичних наук Богдан Зек і співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук.

Варто зазначити, що фотографії з виставки будуть опубліковані на сайті Волинського краєзнавчого музею, де усі бажаючі зможуть їх переглянути.

Щоправда, цього дня сталася ще одна подія, напряму пов’язана з краєзнавчим музеєм. На сесії облради депутати не підтримали кандидатуру багаторічного керівника цієї установи Анатолія Силюка на посаду директора. Незважаючи на те, що аж дві профільних комісії попередньо дали позитивні висновки, під час голосування думка депутатів несподівано змінилася. Як пояснив один із них, «тільки дурні не змінюють своїх переконань», що, однак, не може пояснити істинних причин спроби відставки Анатолія Силюка

Анна МОСКВИЧ.

На фото з експозиції виставки: невідомий вояк УПА, який поліг у бою з червоними карателями.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%