Таємничий шлюз

Таємничий шлюз

Ще одна дамба на річці Стир потрібна, бо на Рівненській атомній станції не вистачає води для охолодження реакторів? Чи нова гідротехнічна споруда – лише прикриття для незаконних бурштинокопачів?

 

Цю загадку намагалися розгадати під час сесії Волинської облради 8 лютого. І хоча це питання заступник голови облдержадміністрації Сергій Кошарук озвучував уже наприкінці засідання, коли в залі відчувалася певна втома, коротка доповідь викликала гостру дискусію...

Ще 29 січня ц. р. прес-служба «Енергоатому», до якої належить РАЕС у м. Вараш Володимирецького р-ну Рівненської обл., повідомила:

«Результати багаторічних спостережень РАЕС за станом рівня води у річці Стир вказують, що існує тенденція до постійного зниження рівня води по всій довжині русла річки. Ці зміни пов’язані не стільки з антропогенними факторами, скільки є результатом змін в природному середовищі, викликаних зміною кліматичних умов. Особливо критично це відображається у літні та засушливі місяці року. Так, влітку 2015-го в зв’язку із довготривалою посухою рівень води в річці знизився до критичної відмітки, що створило загрозу зупинки роботи насосів насосної станції додаткової води та обмеження подачі води для підживлення системи ТВП РАЕС. Варто наголосити, що це не створює загрозу для безпеки Рівненської АЕС, але може призвести до необхідності зменшення потужності енергоблоків».

Отже, наша річка Стир та її притоки вище створу водозабору Рівненської АЕС використовуються не тільки для меліорації, виробничого та господарчого питного водопостачання місцевих селян, але й для забезпечення водою системи технічного водопостачання (ТВП) РАЕС. І якщо «аква віти» не вистачає, то виникають великі проблеми. Ось як про це говорять в «Енергоатомі»:

«Для швидкого реагування на природні коливання витрат води у р. Стир, враховуючи можливість повторення маловодних років, для забезпечення безперебійної роботи системи ТВП РАЕС, Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Рівненської області прийнято рішення щодо необхідності влаштування гідротехнічної споруди (регулюючого шлюзу). За словами начальника гідротехнічного цеху РАЕС Руслана Юсина, залізобетонна гребля з двома водопропускними отворами, оснащеними клапанними затворами, дозволить здійснювати регулювання рівнів води у річці».

Де саме атомники хочуть спорудити велику дамбу, яка створить ще одну штучну водойму на зразок тієї, що існує вище за течією в с. Хрінники Демидівського р-ну Рівненської обл., наразі точно не відомо.

В усякому випадку, Сергій Кошарук під час виступу перед волинськими депутатами точного місця не назвав.

Але від керівництва РАЕС стало відомо:

«Погодження від Рівненського обласного управління водних ресурсів та Державної служби України з безпеки на транспорті Рівненська АЕС отримала ще у 2016 р. Клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на розміщення на границі Волинської та Рівненської областей додаткової регулюючої гідротехнічної споруди та на внесення змін у Схеми планування територій областей було подано до Волинських та Рівненських облдержадміністрацій і облрад».

На цей момент в «Енергоатомі» отримано розпорядження Володимирецької райдержадміністрації про розроблення детального плану території.

Перший заступник голови облради Олександр Пирожик, який буквально 7 лютого побував у смт Володимирець та спілкувався з місцевим населенням, публічно заявив:

«Люди мені прямо сказали: навіть не думайте давати землю для будівництва тієї дамби. Бо буде біда!».

Зясувалося, що фахівці з РАЕС та представники проектних і земельних організацій уже не раз обстежували територію, де хочуть збудувати велику гідротехнічну споруду. І що неодноразово на місце виїжджали представники виконавчої влади Волині: насамперед, заступник голови облдержадміністрації Сергій Кошарук і голова Маневицької райдержадміністрації Андрій Линдюк. Які аргументи вони почули і чи зуміли оцінити ризики, котрі можуть виникнути після введення в експлуатацію цієї споруди, наразі невідомо. Але під час озвучення пропозиції рівненських атомників Сергій Кошарук, доповідаючи з питання «Про внесення змін до Схеми планування території Волинської області, затвердженої рішенням обласної ради від 7 листопада 2012 р.» (в електронному варіанті проектів рішень цей документ досі відсутній!), запропонував депутатам дозволити проектантам провести попередні роботи...

«Керівництво РАЕС звернулося до облдержадміністрації з проханням позитивно розглянути їхню потребу в будівництві додаткової гідротехнічної споруди на річці Стир. Бо в засушливий період на атомній станції виникають проблеми з охолодженням реакторів... Якщо сесія підтримає цю пропозицію, то працюватимуть державні органи, а потім відбудуться громадські слухання», –пояснив Сергій  Кошарук.

А тому від імені виконавчої влади області, яку очолює Володимир Гунчик, Сергій Дмитрович спробував переконати депутатів, що ніякої загрози для довкілля ця споруда не становитиме.

Але тут депутат Володимир Кучер нагадав, що той же ж Володимир Гунчик застерігав, що в разі аварії на старій греблі Хрінницького водосховища можливе величезне підтоплення території Волині нижче за течією, включно з м. Луцьком і смт Колки Маневицького р-ну, які й так щовесни і щоосені «плавають» у «великій воді»... А якщо прорве запроектовану дамбу, що тоді буде з Маневиччиною і самою РАЕС?!

А голова профільної комісії Юрій Цейко заявив, що пропозиція рівненських атомників і волинських чиновників із виконавчої влади розглядалася депутатами на недавньому засіданні. Та схвального висновку ініціатори не отримали...

Голова облради Ігор Палиця пішов іще далі в критиці цієї ініціативи. На його думка, біда може статися не через нестачу води для охолодження систем Рівненської атомної електростанції, а вона вже відбулася через небажання Рівненської облдержадміністрації боротися з нелегальним видобутком бурштину, що вже призвело на навколишніх територіях до різкого зменшення рівня води.

«Там буквально всі підряд бурштин копають! – наголосив Ігор Палиця. – І, може, хтось під прикриттям необхідності будівництва гідроспоруди та перед проектних робіт просто хоч еотримати земельну ділянку для видобутку бурштину?».

Депутати не погодилися надати дозвіл для проведення перед проектних досліджень на значній ділянці території в Маневицькому р-ні по обидва береги річки Стир. За це проголосували лише 16 обранців громади, в основному – з числа провладної фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність», список якої очолював на виборах голова облдержадміністрації Володимир Гунчик. А от реальний керівник цієї фракції – в. о. голови Держлісагенції України Володимир Бондар – через велику зайнятість у столиці взагалі не взяв участі в розгляді цього питання...

Що далі?

Керівництво «Енергоатому» і РАЕС переконують, що нічого загрозливого для людей та довкілля в разі будівництва ще однієї гідротехнічної споруди не виникне:

«З метою поліпшення водогосподарської обстановки подібна гідротехнічна споруда, а саме – шлюз-регулятор – збудована та експлуатується на річці Горинь у с. Воскодави Гощанського р-ну Рівненської обл. Експлуатація шлюзу впродовж не одного року демонструє позитивну тенденцію у водному балансі в зоні впливу».

Переконані там і в необхідності нового проекту на Маневиччині:

«Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Рівненській облдержадміністрації прийнято своєчасне рішення щодо зменшення величини санітарних витрат в річці, а також про влаштування тимчасової переливної споруди із залізобетонних конструкцій з виконанням берегоукріплення річки Стир, якою вдалось створити штучний підпір річки і підвищення експлуатаційних відміток на період проходження критичного мінімуму водності у річці».

Заперечують тут і версію, що річкова вода використовується для охолодження реакторів:

«Як зазначає заступник головного інженера РАЕС Федір Кислицин, води річки Стир використовуються на РАЕС лише для поновлення втрат у системі оборотного технічного водопостачання та не використовуються для охолодження реакторних установок. Зменшення обсягу витрат води у річці не становить загрози для безпеки електростанції, а гідропідпірна споруда жодним чином не впливає на водний баланс річки чи екологічне становище в регіоні в цілому».

Але що РАЕС у м. Вараш додаткова вода потрібна як не зараз, то на найближчу перспективу, то це очевидний факт. Адже ще влітку минулого року в «Енергоатомі» повідомили про ідею розбудови РАЕС, зокрема, спорудження ще одного реактора – №5...

Який толк від цього всього населенню Волині та бюджету області, так і не ясно, адже електроенергію нашим споживачам усіх форм власності продають за такими самими тарифами, що й по всій Україні. А от за кордон експортують за дешевшими тарифами...

Тому можлива ще одна версія причин появи «атомної теми»: на думку голови облради Ігоря Палиці, енергетичні компанії олігарха Ріната Ахметова зацікавлені продавати електроенергію за вищими, ніж атомники, цінами. Тому саме Рінат Ахметов та його агенти в нинішній українській владі й зацікавлені в занепаді всіх АЕС, у тому числі і Рівненської...

Світлана КОМА.

На фото прес-служби «Енергоатому»: річка Стир неподалік РАЕС.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.9%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (210) - 46%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27.1%