В кого гроші, в того й влада

В кого гроші, в того й влада


Обласна рада відсторонила облдержадміністрацію на чолі з Володимиром Гунчиком від впливу на бюджетний процес, і там уже встигли «похоронити» туризм та пояснити, хто винен, чому дороги не чистять...

Як відомо, на кінець січня лише 2 облради в Україні встигли проголосувати за бюджет 2018 р. Інші скрупульозно вивчали запропоновані облдержадміністраціями проекти рішень і здійснювали кардинальну ревізію фінансових потоків. Так місцеве самоврядування показало найвищим київським чиновникам, хто «в домі хазяїн»...
Не обійшов цей процес і Волинь. Особливо, як депутат Михайло Імберовський («Самопоміч») запропонував провести відкриті бюджетні слухання, щоб і депутати, і люди знали, хто, куди і для чого планує витрачати мільйонні суми...
Звичайно, треба бути невиправним оптимістом, щоб вірити, ніби й після цього розподіл бюджетного пирога відбувся на 100% справедливо... Але, погодьтеся, відкритість – найкращий рецепт ліків від клановості...
Тож  8 лютого на сесії облради пунктом №18 і поставили питання про бюджет Волині-2018.
«Ми провели бюджетні слухання і на їх основі напрацювали збалансований бюджет. Але, шановні Ігоре Петровичу та Володимире Петровичу! В процесі аналізу ми виявили дуже багато «неполадок»!  Колосальні затрати з бюджету області використовуються, як мінімум, нераціонально! Із 642 млн грн, як мінімум, 50 млн грн, як виявилося на бюджетних слуханнях, можна використовувати ефективніше! Ми в цьому переконалися разом із депутатом Михайлом Імберовським, який ініціював проведення бюджетних слухань. І вже зараз треба формувати бюджет області наступного року, щоб уникнути попередніх помилок. І, врешті-решт, дуже добре, що головою нашої комісії обрано Ірину Вахович», – заявив Андрій Турак («Батьківщина»).

Дебати були млявими. Точніше, їх майже не було. «Збурювачем спокою» виявився хіба що Святослав Кравчук («Наш край»), який, почувши, що на пропозицію Ірини Вахович із матеріальної підтримки фізкультурно-спортивних товариств виключили «Динамо», і це економить 264 тис. грн, запропонував нарешті повернутися обличчям до занедбаного пам’ятника В’ячеславу Липинському в смт Затурці Локачинського р-ну.
«Пропоную виділити 400 тис. грн. на пам’ятник В’ячеславу Липинському!  Гроші можна використати за рахунок зекономлених на ФСТ «Динамо», а ще 140 тис. грн. узяти з будівництва школи в с. Забороль Луцького р-ну. Ми туди виділяємо 4 млн грн, дамо трохи менше, а потім дофінансуємо... Але почати будівництво монумента цій видатній історичній постаті – треба!», – запропонував.
Голова облради критично поставився до пропозиції витрачати бюджетні гроші на спорудження монументів, вважаючи, що цим повинні займатися благодійні фонди, громадські організації та окремі особи.
«Але якщо до наступної сесії буде позитивне рішення бюджетної комісії з цього питання, ми проект рішення по Липинському поставимо на голосування», – пообіцяв Ігор Палиця, який очолював список УКРОПу на виборах в облраду.
Голова облдержадміністрації Володимир Гунчик (він – депутат від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність»), зрозумівши, що залишився без бюджетних грошей, щоб зберегти хороший вираз при поганій грі, хіба що запропонував за основу поставити, все-таки, проект бюджету, запропонований облдержадміністрацією.
Ігор Палиця з цим погодився, але від тієї «основи», поданої директором департаменту фінансів облдержадміністрації Ігорем Никитюком залишилися хіба що «ріжки та ніжки».
Тож проект найголовнішого фінансового документа Волині на рік нинішній представила голова постійної комісії облради з питань бюджету, фінансів та цінової політики Ірина Вахович (УКРОП). Кнопки «за» натиснули 53 депутати. Майже «конституційна більшість» від загального складу...
«Багато було  криків і визнання наприкінці минулого року, що, мовляв, немає бюджету області на 2018 р., – підсумував Ігор Палиця. – А ми підійшли до ухвалення бюджету зважено. Провели бюджетні слухання. Депутати вникли в суть питання. І нічого в області не зупинилося до того, як ми 8 лютого ухвалюємо бюджет. Тому той, хто так кричав, той або не фахівець, або провокатор!».
Згодом він детальніше пояснив, чому потрібно було ретельно підійти до формування бюджету:
«Ми почали працювати над оптимізацією навчальних закладів, тому що витрати на одну дитину становлять від 20 до 100 тис. грн у різних навчальних закладах. Ціна на закупівлю дров – від 300 до 1000 грн, так само й торфу. Чи це корупція, чи безгосподарність, ми не знаємо. Але ми самі приведемо це все в порядок, оптимізуємо настільки, наскільки зможемо. Можливо, буде створено ще одне комунальне підприємство, вповноважене закуповувати усі необхідні для комунальних закладів області речі за найнижчими цінами, щоби не було такої корупції та різниці в сумах».

Тож і виникає питання, для чого згодом у соцмережах директор департаменту інфраструктури і туризму облдержадміністрації Іван Мирка оголосив, що на 7 поверсі «Білого дому» в службовому кабінеті в позаурочний час організовує... похорон?
«Запрошуємо всіх бажаючих на похорони туризму і Шацька-курорту. Церемонія відспівування розпочнеться сьогодні о 17:15 на 7-му поверсі, будівлі облради, Київський майдан, 9. Попрощатися матимуть змогу усі. Ні – Шацьку-курорту. Ні – промоції краю в Україні та за її межами. Ні – медикобіологічним дослідженням лікувальних ресурсів Щацьких озер (мінводи, сапропелів і т.д.). Конструктивно. Ефективно. Результативно. Рішенням сесії ні змін ні коштів на туризм і на Шацьк-курорт. П. С. Де вже тут політику знайшли я не знаю», – написав.
А за пару днів усе той же ж чиновник із недалеким бурхливим майданівським минулим так пояснив, чому не розчищають від снігу волинські дороги:
«Дороги не чистим і не посипаєм. Бо облрада не розподілила субвенцію Держбюджету на департамент інфраструктури. Всі питання до облради. В мене нема від облради документа, щоб я міг проводити роботи».
Дивно, адже під час сесії облради депутати прийняли рішення про створення тимчасової спеціальної комісії, яка узгоджуватиме разом із головами об‘єднаних територіальних громад, сільських, селищних та райрад перелік доріг, які потребують ремонту. Цей список комісія потім передасть облдержадміністрації для затвердження на рівні Києва.
«Цього року на дороги виділено більше 393 млн грн. Вони заплановані облдержадміністрацією на розподіл, але виконавча влада області не залучала ні депутатів облради, ні депутатів райрад, ні представників ОТГ. Ніхто не поцікавився, які в них проблеми, які дороги вони хочуть відремонтувати, а просто розподілили кошти, й це рішення відправили на Київ. Адже Кабмін вирішив, що обладміністрація затверджує перелік доріг, а облрада лише затверджує фінансовий напрямок цих доріг. Тому ми ці кошти не розподілили на управління інфраструктури та туризму облдержадміністрації, а залишили в департаменті фінансів. Ми не хочемо, аби чиновники розпоряджалися цими грошима, поки вони не дослухаються до людей на місцях, куди ці кошти в першу чергу потрібно направляти. Ми попередили облдержадміністрацію – або вони будуть слухати область, або їм нічого не вдасться», – підкреслив Ігор Палиця.
У той же час уже згадуваний Михайло Імберовський налаштований оптимістично, коментуючи і ухвалення бюджету, і бюджетного регламенту.
«Цей документ покликаний стати містком для взаємодії ради та облдержадміністрації в оперативному управлінні та розподілі бюджетних коштів, залучення громадськості до обговорення рішень щодо обласного бюджету. Крім того, це є своєрідна «дорожня карта» для упорядкування процесів формування та використання фінансових ресурсів, необхідних для виконання регіональних цільових програм, спільних проектів громад, спрямованих на соціально-економічний розвиток нашого краю. Особливо хочу відзначити роль голови регламентної комісії Анатолія Вітіва, який вніс до документу суттєві корективи і доповнення», –  прокоментував Михайло Імберовський.
Словом, облрада повністю контролює бюджет області і розпоряджається ним так, як вважає за доцільне більшість депутатів. Вона значно посилила вплив і на розподіл коштів із Держбюджету, які Волинь отримує за цільовими програмами. За таких обставин виконавча гілка влади залишилася «при бубнових інтересах».

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора: голова облради Ігор Палиця; виступ першого заступника Олександра Пирожика; протестують військові пенсіонери.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.9%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (210) - 46%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27.1%