«Антибандерівський закон» навиворіт

«Антибандерівський закон» навиворіт

Український інститут національної пам’яті встановив, що більша половина встановлених поляками в Україні пам’ятників своїм співвітчизникам – незаконні. Але демонтувати протиправні малі архітектурні форми українська влада, на відміну від польської, наразі не збирається.

 

За твердженням українського Інституту національної пам’яті, 166 польських пам’ятників встановлені в Україні нелегально. Це понад половина всіх польських пам’ятників, що існують в цій країні з минулого сторіччя.

Про деталі з м. Києва повідомляє кореспондент «Польського Радіо» Павел Бушко:

«У звіті українського Інституту національної пам’яті за 2017 рік можна прочитати, що ця установа створила перелік встановлених в Україні пам’ятників, присвячених історії польського народу в ХХ сторіччі. Їх, за підрахунком українського ІНП, загалом 323. Серед них 166 об’єктів, як зазначено, не має необхідної документації. Також наведено статистику українських пам’ятників у Польщі. Згідно з нею, тут є 76 українських місць пам’яті, присвячених жертвам війн і репресій у ХХ сторіччі. Торік український ІНП призупинив польські ексгумації та встановлення пам’ятників в Україні. Це було відповіддю на демонтаж нелегального пам’ятника УПА в Грушовичах неподалік Перемишля. Українська влада пов’язує відновлення дозволу на ексгумації та встановлення пам’ятників з відновленням Польщею восьми знесених протягом останніх років українських місць пам’яті».

Слід нагадати, що обидві палати польського парламенту  Сейм і Сенат – проголосували за неоднозначні поправки до закону про Інститут національної пам’яті РП, а глава сусідньої держави Анджей Дуда, всупереч постанови Верховної Ради України та звернення Президента Петра Порошенка таки підписав цей документ. Щоправда, закон скеровано на розгляд Конституційного суду Республіки Польща.

Офіційна Варшава, зіткнувшись із жорсткою критикою спроб переписати історію Другої світової війни та запровадити кримінальну відповідальність за трактування неоднозначних подій минулого, на вимогу США, ФРН, Держави Ізраїль та України, врешті-решт, відклала виконання нового закону до рішення Конституційного Суду.

Слід також нагадати, що на Волині існує також чимало пам’ятників, встановлених від імені Польської держави нелегально або без усіх необхідних дозвільних документів. Найбільш характерний приклад – меморіальний комплекс в с. Гайове (Пшебраже) Ківерцівського р-ну на честь похованих там мирних поляків та вояків Армії Крайової, які в 1943-1944 рр. здійснювали масові каральні акції в сусідні українські села. Крім цього, загони «самооборони» під командуванням Генрика Цибульські, отримавши від гітлерівських окупантів в м. Ківерці зброю та боєприпаси, спільно з радянськими спецпризначенцями з зондеркоманди полковника НКВД Дмітрія Мєдвєдєва неодноразово атакували позиції відділів УПА…

Незважаючи на те, що комплекс не має офіційного статусу, його ніхто не чіпає, а місцева влада і православне духовенство щороку в липні проводять тут траурні заходи на честь жертв польсько-українського протистояння періоду Другої світової війни.

Сергій ШРАМЧУК.

На фото автора: споруди на кладовищі в с. Гайове (Пшебраже) досі не узаконені.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 12.1%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (32) - 55.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (14) - 24.1%
Мене це не стосується. (3) - 5.2%