Пуща… «Цуманської пущі»

Пуща… «Цуманської пущі»

Хто і навіщо зрізував деревину на території Національного природного парку?

Нещодавно в клубі «Innerspace» – медвитвирезнику 70-х років минулого тисячоліття – громадський активіст, депутат Луцької міської ради Павло Данильчук зініціював прес-конференцію за участі київського еколога Петра Тєстова, що називає себе працівником міжнародної благодійної організації «МБО «Екологія-Право-Людина». Обоє позиціонують себе як захисники природи, що вболівають за долю лісів, а тому мають претензії щодо експлуатації деревостанів лісівниками ДП «Ківерцівське ЛГ» та ДП «Цуманське ЛГ». 

Підземну споруду на Парковій, 5 у м. Луцьку вони анонсували як «Простір для роботи, творчості та відпочинку», а прес-конференція «На тему рубок в «Цуманській Пущі», за їхнім задумом, мала стати надійним щитом «унікального в масштабі не те що України, а Європи, лісового масиву, потенційного аналогу «Біловезької Пущі», який «ми втрачаємо через жадібність, корупційність, відчуття безкарності та совкове мислення».
«Я розповім, – заявляв прес-конферентант, – які саме закони порушили лісівники при проведені рубок і хто в цьому винен, чому адміністрація Національного парку «Цуманська Пуща» та аудитори FSC ігнорують масові порушення законодавства на своїй території, чому за словами волинських лісівників про «збереження лісів від короїда» стоїть банальне бажання заробити гроші на масовому зрізуванні деревини у природоохоронних лісах, як ведеться лісове господарство на заповідних територіях в розвинених країнах та як зберегти унікальні ліси «Цуманської Пущі». 
Схоже, київський гість приїхав не просто розставити «правильні акценти», а й вказати, що, як і кому робити, адже апелював до досвіду розвинутих країн, про який йому усе відомо, тому він готовий вже зараз поділитися з волинянами. А для цього організатори адресували «особливе запрошення для представників Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації та Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща». 
«Думаю, журналістам буде цікаво послухати і вашу думку, – зверталися до місцевих екологів, лісівників та працівників парку, – організатори, – чому ви провели та погодили рубку в межах заповідного урочища «Цуманська Пуща»?!».
Словом, назрівав неабиякий диспут, а, можливо, і скандал. Звісно, мас-медійники такого пропустити не могли. Прийшли і телевізійники, і газетярі, й інтернет-сайтери.
Розпочав прес-конференцію Павло Данильчук. Представив київського гостя і надав йому слово.
Бородань-еколог найперше пояснив присутнім, чому у нього, столичного науковця, такий великий інтерес до лісів Волині.
Згідно із поінформованості Петра Тєстова, 11% всіх добре збережених цілісних дубових лісів росте саме у Ківерцівському р-ні. 
– Це чи не найбільші діброви в Україні, – мовив еколог, – тому вони мене й зацікавили. 
Він звернув увагу на те, що на території НПП «Цуманська Пуща» лісівники зробили санітарні рубки. На думку представника «МБО «Екологія-Право-Людина», рубки у цих лісах занадто великі та проводяться з порушенням законодавства. Він апелював до Закону України «Про природно-заповідний фонд», який хоч і дає змогу на окремі види рубок, але вимагає оформлення відповідних дозволів та лімітів. 
– Рубки у «Цуманській Пущі» були проведені з порушенням законодавства, – переконував. – Санітарні рубки повинні нести якесь завдання – захищати ліс, але в законі чітко прописано, що будь-які рубки на території заповідних урочищах – заборонені! 
– Там проведене масове вирубування дерев для того, щоб зробити ліси більш привабливими для туристів, – резюмував Петро Тєстов, – але і в Біловезькій Пущі, і в лісах Німеччини, Чехії, інших країн Європи, «мертві» дерева – своєрідна «фішка», що приваблює туристів (кожну свлє – авт.). 
На думку еколога, замість того, щоб рятувати соснові ліси від короїда, продовжується комерційно-експлуатаційна заготівля в листяних лісах, яким нашестя короїда не загрожує. 
– У сусідній Білорусі через шкідників-короїдів заборонили всі рубки дерев, а в Україні – навпаки, – акцентував Петро Тєстов.
Запрошені у «Простір для роботи, творчості та відпочинку» на Паркову, 5 працівники Волинського ОУЛМГ, Ківерцівського та Цуманського лісогосподарств відреагували на закиди бородатого еколога конкретикою фактів, статистичних даних та господарсько-вмотивованих суджень.
Вони з такою позицією не тільки не погодилися, а й назвали її тенденційною і непрофесійною.
– Останні п’ять років лісівники не мають державного фінансування, – наголосив начальник відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ Борис Бабеляс. – Держава залишила їх наодинці зі всіма проблемами, що виникають у сфері лісокористування. 
І роз’яснив присутнім, чому лісівники змушені рубати хворі дерева. Згідно з офіційною довідкою МНС, в серпні минулого року територією області «пройшов» вітролам деревини, що підтверджують і офіційні документи.
– Постраждали насадження Ківерцівського і Цуманського лісгоспів, де пройшли масові буреломи і вітролами, які несуть за собою підвищену пожежну небезпеку, – наголосив лісоуправлінець. – Пошкоджені дерева є осередками розмноження шкідників і різних хвороб. Через те, що зараз масово всихають соснові насадження, ще одного осередку листяного шкідника ми не можемо допустити. Разом із представниками МНС і національного парку «Цуманська Пуща» ми обстежили вітровальні і буреломні насадження і вирішили терміново забрати ці дерева, щоб не створювати загрозу розмноження шкідників і не порушувати пожежної безпеки.
Ці рубки були погоджені і з управлінням екології, і з управлінням лісового господарства, і з працівниками НПП «Цуманська Пуща».
Головний лісничий ДП «Цуманське ЛГ» Роман Колісник наголосив:
– До кожного зрізаного дерева, яке було раніше зламане вітром, в нас є фотографії і всі відповідні дозволи на його зрізання.
– Стоячого і сироростучого лісу ніхто не чіпав, а прибирали тільки поламані вітром дерева, і не для того, щоб заробити певні кошти, а щоб деревина не пропала, – додав Борис Бабеляс. – З одного боку можна говорити: «Хай би воно лежало і згнило», але у випадку лісової пожежі, спецтранспорт туди просто не зміг би дістатись! Таким чином ми загубили б сотні гектарів насаджень. Хто би за це відповідав? 
Лісоуправлінець наголосив і на безпечному перебуванні людей у лісі, а там буває багато громадян, у тому числі й дітей: 
– І саме ці поламані вітром дерева могли б становити небезпеку для життя і здоров’я людей.
Схоже, ці слова ні в кого не викликали заперечень і отримали підтримку присутніх..
– Лісівники садять, лісівники охороняють і лісівники залишаються… першими «ворогами природи»?! – емоційно закінчив свій виступ Борис Бабеляс. – Найлегше кричати: «Я люблю природу» і нічого не робити. Але, щоб дійсно щось робити для захисту, то треба працювати… 
Він запевнив, що зараз на території «Цуманської пущі» ніяких рубок немає і бути не може, хоча вважає, що територія нацпарку має бути компактнішою і становити 15-20 тис. га, де дійсно зосереджені багатовікові насадження дубів.
Хоч і очікуваного столичним гостем скандалу не вийшло, диспут був насправді цікавим і корисним, показав розбіжності поглядів екологів і лісівників.
– Чим буде більшою відкритість у роботі обласного управління лісового та мисливського господарства, і ,зокрема, конкретних лісгоспів , тим частіше ми зможемо уникати конфліктних ситуацій, – визнав і Павло Данильчук. – Насправді я хотів би, щоб нашим спільним завданням було збереження «Цуманської Пущі» для майбутніх поколінь. Якщо ми все вирубаємо, то там просто нічого не залишиться».
Лісівники підтвердили готовність до співпраці і запевнили, що жодне порушення у зоні їхньої відповідальності не залишиться без реагування.

Ангеліна КУШНІР
Фото Романа УСТИМЧУКА.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%