Катів звинувачує навіть... цегла!

Катів звинувачує навіть... цегла!

Документальне свідчення минулих репресій у вигляді написів на стінах колишніх тюремних камер.

 

«Ідея зібрати  та опрацювати всі написи з приміщень, де влада тримала арештантів, виник ще в 1999 р. Спонукала до цього інформація про наявність таких написів на стінах у  підвалах колишніх органів держбезпеки по вул. Короткій, 4 у м. Любліні. Ініціатором стала людина, яка, власне, їх і написала, перебуваючи в неволі», – зазначив автор проекту «Написи і знаки, залишені заарештованими в 1944-1956 рр. на території м. Любліна», доктор наук Павел  Мадейські.

Наразі пошуком та дослідженням займаються студенти-історики місцевих вишів, які входять до «Наукового товариства дослідників епіграфів» із «UMCS Exploratio». Наразі зібрано 126 німих свідків минулих репресій, більшість із яких знаходилася в тюремних камерах колишнього воєводського відділу Громадської безпеки (аналог радянського НКВД, – авт.), який розташовувався в будинку по вул. Короткій, 4.

Як зазначають колеги з газети «KurierLubelski», на більшості знайдених артефактів – біографічні дані людей, їхні ініціали, дати арешту та підпільні псевдо арештантів. Збереглися й патріотичні гасла. Наприклад, «Powstań Polsko/Rwij kajdany» («Повстань, Польщо/Рви кайдани»), «Boże daj przetrwać» («Боже, допоможи вижити») і т. д.

Знахідки дозволили ідентифікувати людей, які перебували в неволі, зокрема, в Люблінському замку, де зараз – краєзнавчий музей.

Щоправда, за багатьма адресами колишніх катівень, де зараз нерухомість належить приватним особам, нові власники відмовляли студентам проводити дослідження. Втім, як зазначив відповідальний за збереження археологічної спадщини у Люблінському воєводстві Даріуш Копцьовскі, до реєстру також потрапили підвали по вул. Ясна, 8, де буквально в коридорі колишнього слідчого відділу органів держбезпеки також було знайдено чимало написів із минулого.

Ще одна адреса з часів тоталітарних репресій – вул. Шопена, 7 у м. Любліні, де під час радянської окупації ПНР знаходився відділ НКВД СССР.

Всі ці артефакти буде систематизовано та збережено як безцінні історичні свідчення минулого.

Судячи з усього, серед арештантів на повоєнній Люблінщині були не тільки поляки. Бо на одній із цеглин чітко видно напис кирилицею слова «Дон»...

Залишається повідомити, що на Волині ніхто не займається пошуком та музейним збереженням подібних доказів злочинів тоталітарного окупаційного більшовицького режиму.

Сергій ШРАМЧУК.

На фото з газети «KurierLubelski»: німі голоси з колишніх катівень...

 

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.2%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 54.7%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (12) - 22.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.7%