Нікчемний парламент: ні мертвим, ні живим...

Нікчемний парламент: ні мертвим, ні живим...

З 15 березня труп людини стане дуже великою проблемою для її рідних та близьких. Бо парламент ще 6 жовтня минулого року ухвалив такі зміни до Кримінального кодексу України, що провести в останню путь небіжчика можна буде лише після того, як суд дозволить здійснити судмедекспертизу, й тільки після цього видадуть довідку про смерть, яка й стане підставою для поховання. На все про все «завдяки» нардепу-радикалу Андрію Лозовому розрахували 72 години з моменту смерті покійного...

 

Враховуючи, що наші суди й так переобтяжені сотнями тисяч справ, і що з віддаленого села до райцентру дістатися навіть просто на базар, то цілий клопіт, не кажучи вже про правильне оформлення звернення до служителів Феміди, які в святкові та вихідні дні не працюють, то проблема з померлими справді стає грандіозною. Бо, вибачте, де зберігати бездиханні тіла, поки слідчі та судді будуть по кілька тижнів довідки виписувати?

Тому скоро найвигіднішим видом бізнесу буде або пересувна морозильна камера для трупів, або – крематорій на колесах...

Чому ж уже з 15 березня ц. р. українці не зможуть вільно поховати людину, яка померла навіть удома власною смертю? Причина – так звані «правки Лозового» до Кримінального кодексу, котрі  передбачають цілу низку непрофесійних новацій.

«Ця поправка змінює строки розслідування справ. На особливо важкі справи відвели лише 18 місяців, на розслідування справи середньої важкості – 12, а на незначні правопорушення та злочини – 6 місяців», – пояснив екс-заступник Генпрокурора, колишній прокурор Волинської області Олексій Баганець.

Враховуючи, що кримінальні провадження в Україні розслідуються дуже мляво,  то «подарунок Лозового» вийшов тільки для однієї категорії громадян України – кримінальних злочинців.

 «Якщо поправка вступить у силу (а що вона не вступить, немає на це ніяких прогнозів, – ред.), то закриттю підлягають 9 тис. кримінальних проваджень, відкритих за фактами зумисних убивств, 31 тис. – за фактами крадіжок автомобілів, а і ще 550 тис. проваджень щодо крадіжок, розбійних нападах і грабежах», – зазначають колеги з газети «Вести».

Та навіть не уникнення винних від справедливого покарання нині найбільше хвилює суспільство. Волиняни, як і всі інші громадяни України, вкрай стривожилися сумною перспективою не лише переживати непоправне горе смерті близької людини, але й ускладненою до абсурду новою процедурою отримання дозволу на поховання небіжчика.

Бо справді: з15 березня ц. р. без довідки з суду поховання померлого буде просто неможливим.

Бо якщо нині адвокат чи слідчий може самостійно призначити експертизу в разі виникнення сумнівів у причинах смерті громадянина, можуть і не призначати взагалі, якщо обставини смерті не вказують на її насильницьких характер чи самогубство, то з 15 березня 2018 р. таке рішення можуть  ухвалити лише судді!

«Захоче – призначить, не захоче – не при значить. І за бажання додаткові питання для судмедексперта напише, і вкаже, в якій саме судмедекспертизі розтин проводити», – змальовує похмуру картину майбутньої реальності вже згадуваний Олексій Баганець.

І куди їх везти, тисячі небіжчиків на рік навіть після рішення суду?

Навіть у Волинському обласному бюро судово-медичної експертизи вже давно застаріло обладнання. Найбільша потреба у холодильниках для зберігання так званих біоматеріалів (фрагментів організмів людини) та тіл померлих.

Колеги з порталу «Волинська правда» нагадують, як під час бюджетних слухань в облраді 25 січня ц. р. очільник Волинського обласного бюро судово-медичної експертизи Ігор Жибак розповів, що морги та лабораторії області не достатньо оснащені обладнанням:

«Зокрема, бюро потребує понад 2 млн грн на придбання найнеобхіднішого для його діяльності обладнання. Вкрай треба купити газовий хроматограф для аналізу рідин (крові, зокрема), сухожарові шафи (повітряні стерилізатори), а також холодильники для зберігання біоматеріалів.

«Я вже не кажу про холодильники для зберігання тіл померлих. Такий холодильник є в Ковелі і є тут, в Луцьку, але він вже іржавий. Більше того, він з’їдає половину світла з усього бюро», – сказав головний волинський судмедексперт Ігор Жибак».

До речі, за минулий рік в усіх установах Волинського обласного бюро судово-медичної експертизи зробили 1800 розтинів... Як ці специфічні заклади будуть справлятися з величезним напливом трупів, яких скеровуватимуть на експертизу після 15 березня ц. р. за рішеннями судів, ніхто не знає...

То кому вигідне законодавство, яке не працює на практиці? Яким чином зміни можуть призвести до справжнього колапсу, коли тіла не зможуть ховати тижнями? Чи є спосіб врегулювання нових правил захоронення?

Відповіді давали експерти на прес-конференції в агенції «Голос.ua».

Раніше, якщо помирала людина, на місце виїжджала швидка медична допомога і слідчо-оперативна група. Лікар констатував смерть, а слідчий відкривав карне провадження і відправляв тіло у морг з постановою на проведення судово-медичної експертизи. Без постанови морг не може прийняти труп на зберігання.

З 15 березня слідчому заборонять призначати експертизу, натомість зобов'яжуть звертатися за дозволом на проведення експертизи до суду. Рішення чекатимуть не менше 72 годин. Відтак, виникнуть серйозні проблеми з оперативністю судових установ.

До чого це може призвести?

Родичі чекатимуть по декілька тижнів, щоб поховати померлого, припускає експерт Андрій Павловський. Окрім того, він переконаний, що хабарництво зросте:

«За поховання людей згідно з чинним законодавством має виплачуватись соціальна допомога. Її отримання теж затримуватиметься. Тому поправки Андрія Лозового несуть велику корупційну загрозу. Щоб прискорити поховання, люди даватимуть хабарі суддям, експертам, патологоанатомам. Відкривається широка корупційна нива, на якій «коситимуть бабло» дуже довго і продуктивно».

Поданий за ініціативи Нацполіції, Кабміну і групи нардепів законопроект може вирівняти ситуацію в законодавчому полі, переконує екс-замголови головного слідчого управління МВС України Григорій Мамка. Верховна Рада після хронічних канікул і «роботи в округах», може, запрацює 13 і 14 березня. Але можливі тривалі дебати….

«Погано працює правовий комітет парламенту, який має ці питання контролювати. А експертні організації, які виносять висновки щодо законопроектів і говорять про прорахунки, ніхто не слухає. Крім того, день роботи Верховної Ради дорогий. Почнуться дебати. На темі захоронення піаритимуться. Буде політичний базар. Тому прогнози не обнадійливі», – цитує Григорія Мамку «Телеканал 24».

Отже, висновок напрошується елементарний: нардеп-радикал Андрій Лозовий вніс правки, щоб ускладнити слідство та полегшити життя собі й іншим корупціонерам. Так вважає експерт з соціальних питань Андрій Павловський.

«Ні мертвим, ні живим парламент нічого доброго не дає. Повністю абсурдні правки Лозового вдарять по всіх громадянах України. Вони ускладнять процедуру поховання й призведуть до перевантаження роботи судів. І так по коридорах не проштовхнутись. Таких випадків буде тисячами по країні. Судді вже в паніці, бо уявляють, що почнеться через дев'ять днів», – цитує «Телеканал 24» Андрія Павловського.

Коментарі, як кажуть, зайві.

Можливо, ситуацію з «трупними ініціативами» одного зі своїх найближчих соратників Андрія Лозового пояснить лідер радикалів Олег Ляшко, візит якого вже два тижні поспіль очікують на Волині, але переносять із невідомих причин?

Ну, і, звичайно, повинні нарешті подати голос і народні депутати України від Волині (Степан Івахів, Сергій Мартиняк – «Воля народу», Ігор Гузь, Ігор Лапін і Юрій Савчук«Народний фронт», а також позафракційна Ірина Констанкевич, яка представляє УКРОП). Бо, може, турбота про померлих співвітчизників стане для всіх фундаментом для обєднання зусиль задля живих?

Роман УСТИМЧУК.

На фото з порталу «Волинь 24»: наразі луцький морг працює цілодобово, але чи зможе він із 15 березня помістити на зберігання всіх покійників?

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (224) - 44.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (145) - 29%