Що дозволено Пілсудські, Бандері – зась…

Що дозволено Пілсудські, Бандері – зась…

У Люблінському воєводстві збудують ще один пам’ятник Юзефові Пілсудські та перевірять «бандерівську пропаганду» першого заступника голови облради Волині Олександра Пирожика.

 

«Поліція та прокуратура перевіряють, чи під час урочистостей у с. Сагринь не дійшло до героїзації нацистської ідеології бандерівщини. Заяву про можливе здійснення злочину одним із учасників написав активіст Замостського «Товариства пам’яті поляків, замордованих на Волині», – так розпочали повідомлення про «другу серію» перебування волинської делегації в с. Сагринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства РП журналісти з замостьської газети «Кronika Тygodnia», яка побачила світ 13 березня ц. р., на третій день після події з пошанування українських жертв нападу польськомовних бандитів на мирне село  10 березня 1944 р.

За версією польської сторони, 10 березня 1944 р. відділи Армії Крайової та «Батальйонів хлопських» «ліквідували кубло, де розміщувалася база українських націоналістів».

«Серед убитих були також цивільні, – зазначає автор статті в газеті «Кronika Тygodnia» – Рішення про атаку на гагринський кущ були ухвалене після отримання інформації від підпільників, які повідомляли, що 16 березня 1944 р. планується українська атака на польські села. Йшлося лише про недопущення масової різні на кшталт Волинської. Під час атаки на Сагринь загинуло 150-300 українців, хоча українська сторона подає, що від 600 до 800».

Слід зазначити, що польські журналісти подають неперевірену інформацію. Адже навіть історичні джерела в самій Польщі подають не лише прізвища організаторів та учасників цього нападу, але й втрати з боку АК і «БХ» – кілька осіб. Відтак, якби в с. Сагринь справді були відділи УПА, то вони, обороняючись, завдали б більшої шкоди супротивнику. Відтак, ніяких озброєних бандерівців станом на 10 березня 1944 р. в українському с. Сагринь не було, а знаходилися лише місцеві селяни та біженці з інших українських сіл. Яких і було по-звірячому вбито… І кожне прізвище, викарбуване на меморіальних плитах монументу – документально підтверджена як в Україні, так і в Польщі…

Саме тому в с. Сагринь на 74-річчя кривавого побоїща прибули не лише волиняни на чолі з першим заступником голови облради Олександром Пирожиком, але й високопоставлені представники Української держави: заступник Міністра закордонних справ Василь Бондар, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Андрій Дещиця, Генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк та інші поважні особи. В тому числі – громадяни РП українського походження на чолі з головою Товариства українців у Польщі Петром Тимою.

«Сама урочистість відбувалася гідно, з повагою та спокоєм, хоча кожен виступ закінчувався бандерівським вигуком «Слава Україні!», на що натовп відповідав «Героям слава!», – розповів польським журналістам написав активіст Замостського «Товариства пам’яті поляків, замордованих на Волині» Вєслав Гук, якого представляють як спостерігача. Пильний активіст також запримітив в колоні українців червоно-чорний прапор, який назвав «бандерівським», але який, за його ж словами, хутко сховали.

«І коли вже здавалося, що українці приїхали в Сагринь тільки для того, щоб помолитися за жертв, один із учасників, одягнутий в вишиванку в бандерівських барвах з приколотим до лацкана піджака значком націоналістичної партії «Свобода», виголосив промову, яка восхваляла УПА, Бандеру і Шухевича, – розказав Вєслав Гук. – Він сказав, що Бандера завжди буде національним героєм України, так само, як Пілсудські – для поляків».

Саме Вєслав Гук викликав на кладовище поліцію після виступу Олександра Пирожика, яка й зафіксувала паспортні дані першого заступника голови облради.

«Деякі українські медіа про це написали, що мала місце… польська провокація, прокоментувала голова Замостського «Товариства пам’яті поляків, замордованих на Волині» Яніна Каліновска. – Ми не можемо собі дозволити, щоб на території Польщі виславляли Бандеру, Шухевича та інших злочинців».

Вона запевнила журналістів із газети «Кronika Тygodnia», що їхнє товариства завжди буде реагувати на порушення права.

«Так як не можна публічно героїзувати Гітлера і нацистів, так само має бути з Бандерою та ОУН і УПА, – додав директор Центру східноєвропейських дискусій , що діє при «Люблінському католицькому університеті», Володимир Осадчий. – Проблема в тому, що бандерівщина зараз стала в Укпаїні панівною та обов’язковою ідеологією»…

Далі події в Люблінському воєводстві розвиваються за стандартним сценарієм.

«Будемо перевіряти, чи під час урочистості не дійшло до публічної пропаганди фашистського устрою чи до заклику до ненависті та тлі міжнаціональних відмінностей, – сказав журналістам газети «Кronika Тygodnia» керівник Регіональної прокуратури в Грубєшові Артур Кубік.

А тим часом із ентузіазмом, із яким переслідують Олександра Пирожика і всіх, хто згадує про Степана Бандеру та ОУН і УПА, в Люблінському воєводстві відбудовують пам’ятники Юзефу Пілсудські, який у 191401-16 рр. у складі Австроу-угорської армії на чолі польських легіонерів воював на Волині (в с. Костюхнівка є меморіальний комплекс на честь творця Другої Речі Посполитої, – ред.).

Вже згадувана газета «Кronika Тygodnia» повідомляє, що ініціативна група з відбудови монумента Юзефу Пілсудські в м. Замості вже наблизилася до цілковитої реалізації свого проекту. 26 лютого ц. р. міськрада в рамках заходів зі 100-річчя відновлення польської державності виділила на це достатні кошти.

Мріють про відродження монумента, який на території колишнього військового містечка збудували в 1933 р. військовослужбовці 3 артилерійського полку Війська Польського. Але в 1942 р. цей пам’ятник німецькі окупанти знищили.

Отже, невдовзі монумент заново віділлють із бронзи і встановлять на колишньому місці. Його висота (без постаменту) сягне 2,5 метри. Вартість – понад 35 тис. злотих (280 тис. грн).

Оскільки гроші на монумент є, а на постамент – немає, то їх збиратимуть під час публічних урочистостей 3 травня ц. р., із нагоди дня Конституції Польщі.

Слід зазначити, що на відміну від Польщі, пам’ятник Степанові Бандері в м. луцьку перетворився на довгобуд. На нього не виділяють грошей ні депутати Луцької міськради, ні на обласному рівні, а ініціативна група зі спорудження монумента Провідникові ОУН фактично бездіє…

Роман УСТИМЧУК.

На фото з газети «Кronika Тygodnia»: таким був і таким буде пам’ятник героєві Польщі Юзефові Пілсудські.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (212) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27%