Човен поїде до вікінгів?

Човен поїде до вікінгів?

«Волинська газета» у 2015 р. була першим виданням,  яке повідомило про унікальну знахідку біля с. Старосілля на Маневиччині, де в річці Стир виявили унікальний човен-довбанку. На жаль, доводиться першими сповістити й про доволі екстраординарну подальшу долю раритетного судна – його заберуть в Норвегію, а на виручені кошти поглиблять озеро Нечимне на Ковельщині…

Отже, після того, як 3 роки тому раритетну знахідку підняли на сушу, за її вивчення взялися фахівці. Вони з’ясували, що 12-метровий човен міг бути виготовлений у 1223-1256 рр. саме місцевим населенням. Проводилися аналогії з іншими подібними знахідками. Наприклад, у Любешівському р-ні ще раніше підняли на поверхню схожий плавзасіб, але він був завдовжки лише 3 м, а два подібних  – від 5 до 7 метрів. Та й період їх виготовлення – значно пізніший (XVII-XVIII ст.).
Відтак, доки наша влада ніяк не може знайти грошей для консервації та реставрації безцінного подарунка історії, котрий продовжує знаходитися в небагатому на кошти Маневицькому краєзнавчому музеї, за справу взялися інші дослідники.
Зокрема, саме історику Крістіану Лассену приписують сенсаційний висновок: норвежець переконаний, що знайдений біля с. Старосілля човен насправді має не давньоруське походження, а – скандинавське! І що його насправді використовували вікінги, освоюючи колись повноводними ріками шлях «із варяг у греки».
Відтак, норвежці уже ніби звернулися в Міністерство культури України до Євгена Недищука, щоб узяти дозвіл на придбання човна-довбанки для потреб  Національного музею на Шпіцбергені. Суму компенсації запропоновано таку, що грошей вистачить на відбудову замку Радзивіллів у смт Олика та рекультивацію озера Нечимного на Ковельщині.

Світлана КОМА.

На фото Іванни СОЛОМАНЧУК: раритетний човен-довбанка.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%