Човен поїде до вікінгів?

Човен поїде до вікінгів?

«Волинська газета» у 2015 р. була першим виданням,  яке повідомило про унікальну знахідку біля с. Старосілля на Маневиччині, де в річці Стир виявили унікальний човен-довбанку. На жаль, доводиться першими сповістити й про доволі екстраординарну подальшу долю раритетного судна – його заберуть в Норвегію, а на виручені кошти поглиблять озеро Нечимне на Ковельщині…

Отже, після того, як 3 роки тому раритетну знахідку підняли на сушу, за її вивчення взялися фахівці. Вони з’ясували, що 12-метровий човен міг бути виготовлений у 1223-1256 рр. саме місцевим населенням. Проводилися аналогії з іншими подібними знахідками. Наприклад, у Любешівському р-ні ще раніше підняли на поверхню схожий плавзасіб, але він був завдовжки лише 3 м, а два подібних  – від 5 до 7 метрів. Та й період їх виготовлення – значно пізніший (XVII-XVIII ст.).
Відтак, доки наша влада ніяк не може знайти грошей для консервації та реставрації безцінного подарунка історії, котрий продовжує знаходитися в небагатому на кошти Маневицькому краєзнавчому музеї, за справу взялися інші дослідники.
Зокрема, саме історику Крістіану Лассену приписують сенсаційний висновок: норвежець переконаний, що знайдений біля с. Старосілля човен насправді має не давньоруське походження, а – скандинавське! І що його насправді використовували вікінги, освоюючи колись повноводними ріками шлях «із варяг у греки».
Відтак, норвежці уже ніби звернулися в Міністерство культури України до Євгена Недищука, щоб узяти дозвіл на придбання човна-довбанки для потреб  Національного музею на Шпіцбергені. Суму компенсації запропоновано таку, що грошей вистачить на відбудову замку Радзивіллів у смт Олика та рекультивацію озера Нечимного на Ковельщині.

Світлана КОМА.

На фото Іванни СОЛОМАНЧУК: раритетний човен-довбанка.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (72) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (233) - 43.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (164) - 30.8%