Пріоритет – ґендерний підхід

Пріоритет – ґендерний підхід


Не порушуючи усталену традицію, обласний Центр зайнятості минулої п’ятниці провів чергову прес-конференцію для медіа. Цього разу його директор Роман Романюк говорив про реалізацію ґендерної політики на ринку праці в області.

– Думаю, людям цікаво знати, – просто та невимушено розпочав Роман В’ячеславович розмову з журналістами, котрі виявили інтерес до діяльності цієї державної інституції, – чим живе ринок праці, які процеси відбуваються на ньому, що змінюється як для працедавців, так і для тих, хто сьогодні активно шукає роботу.
І вже коли захід добігав до кінця, розповів один із багатьох цікавих випадків. До нього зайшла молода особа жіночої статі з проханням допомогти знайти роботу. Вона витратила чимало часу, але результат був нульовим. Куди тільки не зверталася: до знайомих, друзів, у різні агенції, шукала через Інтернет, рекламні видання, – але нічого путнього з цього не вийшло. Центр зайнятості мав стати останньою рятівною соломинкою. 
«Це мене найбільше покоробило, – щиро зізнався Роман В’ячеславович. – У нас же тисячі вакансій, які ми готові запропонувати будь-кому на його власний смак, а приходять до нас в останню чергу! Коли роботу організуємо так, що Служба зайнятості у списку стоятиме на першому місці, тоді спокійно (каже це з посмішкою) можу йти з посади. Буду вважати, що свою функцію виконав».
Одним із важливих та ключових питань Служби зайнятості є реалізація ґендерної політики на ринку праці. Торік на Волині на обліку в центрах зайнятості перебувало 29,6 тис. людей, у тому числі 15,4 тис. жінок (51,8 %) та 14,2 тис. чоловіків (43,2%). У січні-лютому ц. р. ця цифра уже становила 11,5 тис.
Торік Кабмін скасував одну з урядових постанов, у якій значився перелік 64 професій, на які не могли претендувати жінки. У їх числі навіть водій автобуса…
Професійну підготовку та перепідготовку за направленнями центрів зайнятості, які, по суті, стають сервісними службами, минулого року пройшли 54,4%  чоловіків та 45,6 – жінок. І ще одна цікава деталь: торік 148 осіб, у тому числі 77 жінок та 71 чоловік, за сприяння Служби зайнятості започаткували власну підприємницьку діяльність. Для таких людей організовуються семінари, зустрічі з тими, хто вже набув певного досвіду у бізнесі, з працівниками фіскальної служби та пенсійного фонду. Тобто, людей, як зауважив Роман Романюк, не лишають сам на сам із власними проблемами. Їм допомагають виживати та розвиватися.
Обласна Служба зайнятості виробила систему дій щодо застосування гендерного підходу через забезпечення індивідуального, адресного надання соціальних послуг у вирішенні питань зайнятості та підвищенні конкурентоздатності жінок і чоловіків, формуванні ґендерної культури населення, проведенні інформаційно-просвітницьких та освітніх заходів з питань протидії насильству та популяризації здорового способу життя тощо. За сприяння служби у січні-лютому роботу отримали 3,7 тис. осіб. Динаміка стосовно обох статей майже рівна. Що цікаво: прошарок жінок, які стоять на обліку у центрах, найбільший у Камінь-Каширському р-ні та усіх містах обласного підпорядкування. А ось у Старовижівському, Турійському, Локачинському та Іваничівському р-нах більше безробітних із числа сильнішої половини людства.
Аби поліпшити ситуацію, Служба зайнятості налагодила дієву співпрацю з соціальними партнерами, державними організаціями, бюро вторинної правової допомоги, серед яких громадські та бізнесові організації: «Велес+», «Волинські перспективи», «Корпорація щастя», «ВеАй к’ю холдинг», Волинський інститут підтримки та розвитку громадських ініціатив, «Регіональний інститут європейського розвитку», а також територіальні управління соціального захисту райдержадміністрацій, центри соціальних служб для дітей, сім’ї і молоді тощо. 
Значної уваги працівники центрів зайнятості надають інформуванню безробітних, які мали можливість прослухати ряд актуальних тем:
– «Протидія торгівлі людьми, ідентифікація постраждалих та робота з ними».
– «Підвищення компетенції працівників державних установ та органів місцевого самоврядування про проблему торгівлі людьми, механізмів її запобігання і надання допомоги жертвам торгівлі людьми».
– «Час перемін: ресурси та можливості».
– Тренінг самопрезентації «Роль емоційного інтелекту в побудові  кар’єри» та мотиваційний тренінг «Я це можу!», «Профі Старт. Фабрика Успіху».
– «Визначення професійної спрямованості особистості через призму основних  тенденцій сучасного ринку праці».
Директор обласного центру зайнятості Роман Романюк поінформував, що, окрім державної допомоги, яку утримують безробітні, їх залучають до громадських робіт, зокрема, для обкошування придорожніх смуг, прибирання там сміття.
Минулого року працівники центрів зайнятості провели більше 180 семінарів для жінок та майже півсотні – для 347 роботодавців щодо захисту прав людини у випадку ґендерної дискримінації, вимог законодавства про права і гарантії для чоловіків та жінок. Ґендерний підхід є важливою частиною комплексного вивчення проблем ринку праці, оскільки розкриває механізм ґендерної нерівності, виявляє його причини та наслідки. На сучасному етапі розвитку економіки жінки та чоловіки формально отримали рівні права, які суспільство прагне закріпити та розвинути. І, все ж, рівень зайнятості чоловіків та жінок на ринку праці є різним. Один із факторів такого явища – висока затребуваність робітничих професій у промисловості та будівництві.  Зрозуміло, прерогатива за сильнішою половиною людства. І тут нічого не попишеш... 
Нині центри зайнятості стали не тільки посередниками між працедавцями та безробітними, а й надійними партнерами для одних та інших.

Володимир ПРИХОДЬКО.

На фото автора: Роман Романюк спілкується з представниками медіа.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (233) - 44%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (163) - 30.8%