Рівняння на європейські стандарти

Рівняння на європейські стандарти


Як сміття має перетворитися з проблеми на джерело комфорту?

Де б людина не жила, вона в обов’язковому порядку є патріотом своєї рідної землі. Кожному хочеться, аби його село, селище чи містечко мало привабливий та презентабельний вигляд, який би тішив погляд не тільки місцевих жителів, а й гостей населених пунктів. І флагман області – м. Луцьк – у цьому сенсі – на особливому рахунку.

Байдужих можна перерахувати буквально на пальцях. Упродовж тривалого періоду спостеріг, що справді  істинними патріотами зарекомендували себе лучани. Більшості з них не байдужа його минувшина, а особливо – сьогодення та майбуття. 
Подібні відчуття зігрівали серце під час нетривалої і, водночас, доволі цікавої прес-конференції у начальника департаменту житлово-комунального господарства Луцької міськради Юрія Крася. 
Відбулася вона в його робочому кабінеті, де особливу увагу привертають художні полотна, що його прикрашають. «Ото б таким привабливим виглядав наш Луцьк», – спливла мимоволі думка. 
На жаль, реальність далека від класичної краси, що її зобразили майстри пензля на полотні. Та й тема розмови носила прозаїчний характер: про сортування сміття, що робити вкрай потрібно.
– Проблема реально нагальна, – одразу наголосив Юрій Ігорович. – Ми працюємо над її вирішенням з грудня минулого року. Міська рада під її реалізацію виділили певні кошти, зокрема, на лінію сортування сміття. Вона буде розміщена на вул. Трункіна, яка відгалужується від вул. Дубнівської. Торги з приводу придбання обладнання вже відбулися. Вартість лінії сягає 35, 8 млн. грн.
Нині працівники департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради, як мовиться, сушать голови над тим, як полегшити технологічні процеси на станції перевантаження. Адже сміття планують розділяти на три фракції: суху, вологу та пластик. Звичайно, можна сортувати на більшу кількість партій, але тоді, як стверджують фахівці, знизиться економічна ефективність. Поки що за приклад взяли досвід Білої Церкви (місто у Київській обл.), де давно закупили необхідну кількість контейнерів для роздільного сортування сміття.
– Теорія – це, звичайно, добре, але практичний бік справи організувати не так просто. Сміттєвоз усі відходи забирає одночасно. А як щось буде не так? – уточнили в Юрія Крася.

– Відразу хочу вас поінформувати, що пет-пляшку у нас забирають щопонеділка та щовівторка. Робить цю операцію один і той самий спецтранспорт. Тільки у визначені дні у нього інші маршрути. Він спорожнює лише ті контейнери, що заповнені пет-пляшкою. Ще інший маршрут буде виписуватися тільки на суху фракцію. А ще один – на вологу. Тобто, робимо усе можливе, аби уникнути дублювання та будь-якої плутанини. Якщо населення серйозно поставиться до сортування сміття, то, вважаю, волога фракція взагалі не потраплятиме на лінію, – уточнює директор департаменту ЖКГ Луцька.
У далекій перспективі місто може думати і ще про одну високотехнологічну лінію, яка, приміром, зможе сортувати сміття органічного походження. Нині різного роду технології дають змогу це робити. Але це поки що попереду. Усе залежатиме від того, які результати принесе «перша ластівка». Розпочинати треба з найпростішого. Основне завдання, що його ставить перед собою колектив департаменту, зменшити навантаження на полігон побутових відходів у с. Брище Луцького р-ну. Ні для кого не секрет, що міське сміттєзвалище давно потребує оперативного хірургічного втручання у його діяльність. Коли цього не зробити, воно може захлинутися тією «поживою», що її щоденно підкидає не тільки місто, а й поближні села. Де гарантія, що у нас не виникне проблема, яка два роки тому спіткала львів’ян? Куди тільки не везли вони своє сміття, вчасно не вирішуючи проблему якісної та своєчасної утилізації, того ж сортування…
Юрій Крась не упускає нитку розмови. Він розповідає про подальші кроки очолюваного департаменту. Насамперед, варто роздати лучанам буклети відповідного змісту. Вони вже видрукувані тиражем понад 60 тис. штук. У найлюдяніших місцях з’являться тематичні біг-борди. 
Та агітаційна компанія суттєво обмежена часовими рамками – до 1 червня ц. р. Уже після цього числа містяни мають викидати зі своїх осель тільки сортоване сміття. В іншому випадку з часом на них чекатимуть штрафні санкції. Аби людей зацікавити у дбайливому поводженні з побутовими відходами, директор департаменту зауважив, що тоді не будуть піднімати ціни за вивіз сміття. Вигода, як бачимо, очевидна для кожної родини.
– Звичайно, – мовить Юрій Крась, – що у цьому питанні неабияку користь нам можуть, і ми на це надіємося, надати засоби масової інформації. У них також працюють люди, які люблять своє місто і пишаються з того. Тож їм не байдуже, як воно виглядатиме узавтра і яким залишиться для їх дітей та онуків. Бо сьогодні, на багатьох вулицях, у скверах ми можемо побачити чимало всілякого мотлоху та непотребу. Чому про чистоту оселі дбаємо, а загальний дім дозволяємо собі загаджувати? Це наша ментальність чи така успадкована культура з вчорашнього?
Безумовно, організація роботи сортувальної лінії – це великий труд. Він вимагатиме неабияких зусиль як владних структур, так і громадськості. Планується, що на її обслуговуванні буде зайнято 40 працівників. Проект далеко не соціальний – їм потрібно платити зарплату. Найкращий варіант, якщо лінія стане не тільки самоокупною, а й приноситиме економічну вигоду місту. Бо усіх дотаційних програм воно не витягне на своїх плечах.
– Сподіваюся, що сировини для того, аби сортувальна лінія працювала ритмічно, у нашому місті вистачить. Господарської жилки та кмітливості лучанам – також, – оптимістично говорить Юрій Крась. 

Олег ЛОКАЧУК.

На фото Сергія ЦЮРИЦЯ і Світлани КОМИ: директор департаменту ЖКГ Юрій Крась; ось такий німецький контейнер для сміття має стади стандартом і для лучан, які навчаться збирати роздільно побутові відходи.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%