Про аліменти, банки й боржників

Про аліменти, банки й боржників

Виграти судову справу – ще не означає домогтися правоти. Бо для багатьох порушників навіть рішення суду – не аргумент. І тоді вся надія – на державну виконавчу службу, яка мусить довести справу до логічного кінця. Чи завжди це вдається? Які труднощі виникають? Про це й не тільки – в розмові з начальником управління Державної виконавчої служби головного управління юстиції у Волинській області Сергієм Мишлеником.

– Сергію Вікторовичу, наша розмова майже збіглася в часі з вашим професійним святом. Яким був 2013-й для державних виконавців Волині?

– Чогось надзвичайного, слава Богу, не сталося. Бо які би події не вирували на вулицях чи в кулуарах, наші державні виконавці мусять здійснювати свої обов’язки. І, як показують цифри, їм це вдається. Щороку збільшується кількість виконаних нашими спеціалістами виконавчих проваджень, зростає сума коштів, яку стягуємо з боржників. Тобто позитивну динаміку маємо.

– Якщо говорити про найскладніші виконання судових рішень, то це зазвичай стосується…

– …зарплати, аліментів, комунальних платежів і банківських боргів.

– Почнемо з останнього: проблема того ж «Західінкомбанку»… До вас, я думаю, вкладники стежку протоптали?

– Якщо чесно, то найбільше скарг, адресованих у виконавчу службу області, якраз від клієнтів цього банку. Аби хай частинами повертати людям вклади, зі свого боку робимо все можливе: конфісковуємо майно банку, вилучаємо майно недобросовісних позичальників. Але кредитори обклалися такими юристами, що до них не підступитися. Адміністрація банку теж у судовому порядку оскаржує наші дії. Бо, мовляв, виконавча служба не дає їм реанімувати роботу «Західінкомбанку».

– А взагалі, часто державні виконавці потрапляють у ситуацію, коли людину шкода, але судове рішення хоч-не-хоч доводиться виконувати?

– Трапляється й таке. Здебільшого – коли за борги конфісковуємо житло. Справді гірко дивитися, як сім’я взяла кредит на квартиру, вже й дитячу кімнату облаштувала, однак мусить усе це покидати через неспроможність повернути банківську позику. Але таке виселення не є для сім’ї несподіванкою. Перш ніж виселити, адресуємо попередження, враховуємо наявність у людини іншого житла тощо. Коли йдеться про виселення дітей, надаємо роз’яснення, але стороні виконавчого провадження.

– Із боржниками за комунальні платежі теж, мабуть, нелегко працювати?

– Ви знаєте, були випадки: приходить державний виконавець із попередженням або мусить майно описати чи конфіскувати, а господар із кулаками кидається, собак спускає. Тому прагнемо не допускати крайнощів і з боржниками працювати так званими психологічними методами: на під’їздах прізвища вивішувати, на телебаченні відеоролики транслювати тощо.

– Був період, коли у «Волинській газеті» друкувалися фото та відомості про людей, які уникають сплати аліментів. Чи дав цей метод результат і як сьогодні боретеся з недобросовісними батьками?

– Оприлюднення в ЗМІ завжди дають результати. Ми переконалися: тільки застосуємо котрийсь із психологічних методів упливу на боржників, так зразу на десять відсотків кращі показники. На жаль, аліменти лишаються серед найпоширеніших проблем. Добре, коли недобросовісний батько (чи мати) офіційно працюють. Тоді на бухгалтерію їхнього підприємства надсилаємо відповідні документи – й питання, вважай, вирішено. А якщо в боржника ні роботи, ні майна – звертаємося до правоохоронних органів із поданням про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за несплату аліментів (громадські роботи, обмеження волі тощо), до суду з поданням про обмеження у праві виїзду за кордон. До речі, в питанні отримання аліментів нагадую: коли стягувач отримав виконавчий лист (виданий на підставі рішення суду про стягнення аліментів на утримання дитини), з цим документом необхідно звернутися до державної виконавчої служби для пред’явлення його до примусового виконання.

– Борги із зарплат – надто болюче сьогодні питання?

– Воно лишається болючим, але не є масовим. Якщо зупинитися на Волині, то сума заборгованості становить один мільйон 258 тисяч 235 гривень (найгірша ситуація на ВАТ «Луцьке авіапідприємство», працівники котрого чекають невиплачених 673 тисяч 899 грмвень). Але завдяки спільній роботі з органами державної владі цьогоріч повернуто два мільйони 54 тисячі 359 гривень заборгованості.

– Від початку року ваша служба мала забезпечити виконання 153 тисяч 173 судових рішень, а у штаті – всього 145 працівників. Не важко?

– Кожен наш державний виконавець щомісяця забезпечує виконання 51 виконавчого провадження. Поділіть на кількість робочих днів і зрозумієте: навантаження справді велике. Але результатом цієї роботи стає наповнення бюджету, повернення стягувачам коштів, сума яких лише цього року становить 220 мільйонів гривень. Тому за співпрацю і порозуміння наш колектив дякує обласним держадміністрації та раді, правоохоронним і судовим органам, іншим структурним підрозділам органів державної виконавчої влади та, звісно, всім волинянам. Із нагоди свята кажу «спасибі» і всім працівникам державної виконавчої служби, які сприяють захисту законних прав і свобод громадян.

Оксана БУБЕНЩИКОВА.

Фото автора.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4%
Банкет під час чуми (30) - 60%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 18%
Мені байдуже (1) - 2%