Томос і флеш-моб

Томос і флеш-моб

Завжди пригадую візит в нині турецьке м. Демре, а колись – древньогрецьке м. Міро, що в сонячній Анталії. Це місце – священне не лише для православних християн, але й для інших гілок сподвижників учення Ісуса Христа. Мало того – Святого Миколая шанують навіть мусульмани! 

А чому пригадую? Бо тут зберігся унікальний об’єкт – залишки християнського храму, де в 325-345 рр. був єпископом Святий Миколай. Це був період, коли християни не лише зазнавали різноманітних гонінь, але й були єдиним цілим: без поділу на різні церкви і, звичайно, без дискусій про канонічність тієї чи іншої.
Якщо взяти до увагу основоположний факт, що в Біблії взагалі нічого не сказано про канонічність тих чи інших церков, і що впродовж тисячоліть християни під впливом різноманітних чинників продовжували броунівський рух поділу на різноманітні гілки та відгалуження, то хто може заперечити, що не лише якась громада, а й кожна окрема людина, яка слідує заповідям Христовим та осмислює Святе письмо, є насправді Богоугодними і, автоматично, канонічними?
Але крім вірян є духовенство. Саме воно, мабуть, і є основним ініціатором як поділу, так і об’єднання. І хоча в конституціях усіх цивілізованих країн державна владі і церковна – відділені одна від одної, насправді все не так. В дійсності під час Богослужінь не лише лунають слова за здравіє предстоятелів тієї чи іншої церкви, але й єлейні слова на адресу представників влади – від центральної до місцевої. Саме тому нинішній етап спроб згуртувати православних в Єдину Помісну Православну Церкву в Україні можна вважати суто політичним кроком, який, звісно, є Богоугодним, бо показує, що настав час каміння не розкидати, а збирати…
Головне в цьому процесі, як і в спорудженні храму: починати з фундаменту, а не з даху. У період, коли жив Святий Миколай і служив Господу як єпископ, церковне життя існувало за простим, але цілком правильним принципом: є громада вірян, і вона обирає собі духовну особу, яка допомагає відправляти Богослужіння. Це вже потім виникли різноманітні церковні ієрархічні щаблі, які фактично звели до мінімуму роль і значення пастви. Тому говорити про створення ЄППЦ в Україні треба було спочатку на зборах парафіян, а не нарадах у Президента Петра Порошенка чи на підставі виступів його намісників на організованих владою флеш-мобах…
Чи надасть Вселенський патріарх Варфоломій, який мешкає в м. Константинополі (нині ця територія належить до Туреччини, а саме місто має назву Стамбул) томос (указ, декрет «материнської церкви» щодо надання автономії в управлінні (автокефалії) якійсь частині цієї церкви, фактично визнання статусу) до 1030-річчя хрещення України-Руси (літо 2018 р.) для створення Єдиної Помісної Православної Церкви в Україні на базі УПЦ Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви? 
Відповіді на цю ключове питання залишилося чекати небагато. Бо, попри всі дискусії, наш народ уже давно заслужив право, як і всі інші країни, мати у власній державі незалежну від сусідів православну церкву.

Володимир ДАНИЛЮК.
На фото «Радіо «Свобода»: Петро Порошенко і Вселенський патріарх Варфоломій під час квітневої зустрічі в м. Стамбул (Константинополь).

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.4%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (229) - 43.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.7%