Від Фреймут до Гройсмана…

Від Фреймут до  Гройсмана…

Народний депутат України Ірина Констанкевич «вибиває» в Києві кошти на ремонт унікальної пам’ятки архітектури, бо місцева влада про Колодяжне не дбає, а неоднозначні телеревізорки типу Ольги Фреймут лише піаряться на чужій славі. 

Життя і творчість уславленої Лесі Українки, її матері Олени Пчілки та всього роду Косачів немислимі не лише без меморіального будиночка в м. Луцьку по вул. Кафедральній, але й без музею-садиби в с. Колодяжне Ковельського р-ну. Але якщо в першому випадку проблем зі збереженням унікальної історичної та культурної спадщини не виникає, то на Ковельщині вони з’явилися не сьогодні, а не вирішуються роками…
«Музей-садиба Лесі Українки, що у Колодяжному за 8 км від м. Ковеля, – руйнується: частина штукатурки обсипалась, тріщини пішли по всьому фасаду. Ще трохи, й родинне гніздо славетної родини Косачів перестане існувати… Останній ремонт будиночків та веранди проводився у 1991 р.  Заходи з підтримання в належному стані приміщень, які постійно проводив музей власними силами та за власний кошт, вже не можуть забезпечити збереження пам’яток культури національного значення, якими є два меморіальні косачівські будиночки. Вони потребують невідкладного капітального-реставраційного ремонту», – змальовує стан справ прес-служба облорганізації УКРОПу.
Саме тому з проханням виділити кошти на реставраційні роботи народний депутат Ірина Констанкевич звернулася до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

«Прошу Вас розглянути питання виділення бюджетних коштів на виділення проектно-кошторисної документації на ремонтно-реставраційні роботи по збереженню косачівських меморіальних будиночків з наступним фінансуванням комплексу ремонтних робіт по садибі у 2018-2019 рр. до 150-річчя від дня народження Лесі Українки», – йдеться у депутатському звернені.
Відповідне звернення депутат облради від УКРОПу Олександр Омельчук зробив і до керівника найвищого органу представницької влади Волині Ігоря Палиці.
Яким буде подальшим вирішення цієї проблеми, наразі невідомо. Але що буквально на поверхні лежить кілька пояснень жалюгідного стану музею-садиби родини Косачів, то це очевидно.
Насамперед слід згадати, що під час Першої світової війни навколишня місцевість потрапила в епіцентр бойових дій. Фактично все населення села було росіянами евакуйоване в Херсонську і Саратовську обл. Війська імператорських армій поперемінно захоплювали залишки Колоджяжного, аж допоки влітку 1915 р. сюди не увійшли німецькі підрозділи. Руйнування були жахливі…

А в 1921-1939 р. польська влада фактично не звертала увагу на цей об’єкт. Коли ж улітку 1944 р. розпочалися затяжні бої між радянською армією і гітлерівцями за м. Ковель, то обійстя постраждало ще більше: частину споруд було розібрано на будматеріали і використано для оборонних укріплень солдатами обох армій. Саме тому одразу після завершення активних військових операцій представники інтелігенції надрукували в газеті «Радянська Волинь» відкрите звернення до тодішньої влади з проханням відновити музей-садибу. Оскільки Леся Українка тоді вважалася не лише «співачкою досвітніх вогнів», а ледь не революціонеркою, то компартійна машина запрацювала на повну потужність. І в 1949 р. об’єкт було урочисто відкрито з подальшою експлуатацією як музейної установи.

Якщо врахувати, що капітальна реконструкція не лише новозбудованої центральної частини комплексу, але й історичних будиночків родини Косачів проводилися ще 27 років тому, то цілком зрозуміло, що ніякі косметичні заходи не допоможуть їх врятувати. Саме тому Ірина Констанкевич, корінна лучанка, яка представляє виборців Маневицького округу №23, змушена звертатися за підтримкою до глави Кабміну Володимира Гройсмана. А її колега Олександр Омельчук – до голови облради Ігоря Палиці.
Та чому не видно ніякої активності з боку інших, не менш впливових обранців громади? Наприклад, ковельчан у Верховній Раді представляє зовсім не бідний народний депутат Степан Івахів, а Віктор Козак – не лише голова Ковельської райдержадміністрації, а й депутат облради від правлячої партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»…
Як би там не було, а музей-садибу родини Косачів у с. Колодяжному треба зберегти. Якщо не для нині сущих, то для прийдешніх поколінь. Бо скандальними візитами на кшталт вимоги телеревізора Ольги Фреймут в листопаді 2014 р. заварити їй у музеї філіжанку кави цього, звичайно, не зробиш.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Богдана ГОНЧАРУКА і порталу «ПроКовель»: скандальна Фреймут розглядає раритетні речі Лесі Українки;  історичні будівлі та музейні експонати в садибі Косачів у с. Колодяжному.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 10.7%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (16) - 57.1%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 17.9%
Мене це не стосується. (2) - 7.1%