Молочні ріки і з гною береги…

Молочні ріки  і з гною береги…

Чому волинські селяни приречені зарізати останню корівчину, бо тримати її з 1 липня – собі в збиток?

Влада має знайти компромісне рішення, щоб не позбавляти селян заробітку від продажу домашнього молока. Про це під час брифінгу у Верховній Раді заявила народний депутат від УКРОПу Ірина Констанкевич, обрана у Маневицькому окрузі №23.
Парламентар зазначила, що з 1 липня в Україні почне діяти європейський стандарт виробництва сирого коров’ячого молока. Нові правила передбачають розподіл продукту на три сорти: екстра, вищий і перший. При цьому з технічних умов виробництва зник другий сорт молока, якому відповідає переважна більшість селянської продукції.
«До 2018 р. ризики стосувалися вітчизняних монополістів, які диктували свої ціни на молоко, свідомо їх занижуючи. Тепер до проблеми додався ще й зовнішній чинник у вигляді нових правил і вимог до молока та м’яса», – зауважила в коментарі прес-службі облорганізації УКРОПу Ірина Констанкевич.
Крім того, Закон «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини» запроваджує обов’язковий лабораторний ветеринарний контроль для домашнього молока, м’яса, риби, яєць та меду з вересня 2020 р. А з 1 січня 2025-го селянам заборонять торгівлю м’ясом, отриманим поза межами офіційних боєнь. Люди зможуть реалізовувати таку продукцію виключно на ринках, які розташовані не далі ніж за 50 км від місця забою чи в області, де його було здійснено.

«На селі, де немає роботи і платять мізерні пенсії, здача молока – єдиний заробіток, який тримає людей на плаву. Звертаюся до влади, президента, уряду з проханням допомогти селянам, а не забирати останнє», – заявила під час брифінгу жителька с. Старосілля Маневицького р-ну Тетяна Коржевич.
Висловився на цю болючу тему і депутат облради від УКРОПу Михайло Імберовський, який із іншими відвідав студію ТРК «Аверс» у програмі «Відкрита влада. Область».
То що робити з 1 липня 2018 р., коли Мінагрополітики вводить нові стандарти молока, які покликані покращити якість і безпечність  молока? Тим паче, що ці нововведення є одним із зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС? 
У зв’язку з введенням в Україні європейських санітарно-гігієнічних стандартів переробні підприємства повинні купувати молоко тільки в спеціалізованих фермерських господарствах, або в селян, які мають необхідне обладнання, яке забезпечить стерильність та необхідні температурні показники молока. 
Експерти переконані, що від цієї норми постраждають не лише власники корів і переробні підприємства, а й містяни, адже прогнозовано різке зростання вартості молочної продукції.
Михайло Імберовський зазначив, що нововведення у селян викликають більше запитань, аніж відповідей. 

«Підписавши угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе певні зобов’язання. Зокрема, це стосується якості продукції. Український селянин витрачає левову частку свого часу та сил, щоб належним чином доглядати за твариною. І в результаті нічого не отримує», – зазначив він.
Що стосується утворення кооперативів, то прес-служба облорганізації УКРОПу наводить такі аргументи Михайла Імберовського:
«Слід наголосити, що уряд Канади, який фінансував згадану програму, робив акцент на родинних фермерських господарствах, а не на кооперативах. На мою думку, між одноосібними господарствами, де тримають одну-дві корови і кооперативами має бути ще одна ланка – потужна сімейна ферма. Це фермерське господарство має налічувати 5-7 корів. А вже такі фермерські господарства мають об’єднуватися в кооперативи. Лише в такому разі вони зможуть відстоювати свої права, стануть конкурентоспроможними».
Депутат облради переконаний, що відсутність селянської ініціативи викликана тим, що селяни необізнані із цими питаннями, а тому ставляться з недовірою. 
«Вважаю, що селяни просто недостатньо обізнані щодо нововведень, які на них чекають із липня 2018 р., і з цієї причини з недовірою ставляться до можливості утворення родинних фермерських господарств. Я переконаний, що ініціатива буде лише у випадку, коли люди добре знатимуть, які перспективи на них чекають. Слід поширити серед населення інформацію про переваги таких господарств», – підсумував.
Натомість директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко взяв участь у Міжвідомчій конференції з питань регіонального розвитку «Секторальний діалог – актуальні проблеми розвитку регіонів», яка відбулася в столиці.

Захід проводиться за організації Мінрегіону під головуванням першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслава Негоди. Волинський «аграрій №1» у панельній дискусії з питань сприяння розвитку сільської місцевості та сільськогосподарського виробництва, яке пройшло під головуванням заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Віктора Шеремети, говорили про планування розвитку сільських територій. Зокрема, думали, як сприяти кооперативному та кластерному руху та як підвищити роль у розвитку сільських територій та збалансувати інтереси агрохолдингів, фермерів та самозайнятого населення».
То який же вихід пропонує селянам нинішня влада?
«В усіх засобах масової інформації, на всіх зустрічах із головами ОТГ, я докладно розповідаю, як врятувати виробництво молока. Наприклад, є господиня в Турійському р-ні, яка тримає 23 корови! І продає молоко вищого ґатунку! І лише тому, що трудівниця знайшла контакт із переробником, отримала в нього холодильне обладнання, і він купує молоко за хорошою ціною. Звичайно, це не масовий приклад, а тому треба кооперуватися. Бажано, в межах сільської громади, щоб всі здавали хороше молоко, яке купуватимуть переробники. Бо він до одного селянина, який тримає дві чи три корови, їхати не буде…», – сказав в телестудії «Аверса» Юрій Горбенко. 
Тож ідеї виходу з критичної ситуації існують, а от часу для їхньої практичної реалізації – катма. І невже з 1 липня волинські молочні ріки будуть пливти через береги свавілля прямісінько у вигрібні ями, замість того, щоб радувати око мешканців міст на їхніх столах?

Сергій ШРАМЧУК.
На фото автора, Богдана ГОНЧАРУКА і ТРК «Аверс»: волинські корови не знають про нововведення від ЄС; нелегка праця селянських рук, які пахнуть молоком; директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко, голова постійної комісії з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин Віталій Заремба, депутати обласної ради Михайло Імберовський, Володимир Яренчук, Юрій Цейко, Галина Йовик, начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Богдан Лозинський; брифінг у парламенті за участі Ірини Констанкевич.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.4%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (229) - 43.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.7%