Біологічна зброя проти України?

Біологічна зброя проти України?


Як вбиті африканською чумою дикі свині опинилися в контрольованій прикордонній смузі? І як вберегти популяцію цих свійських тварин від поголовного знищення?

На Волині цими днями перебував національний консультант FAO (Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН) Олександр Рєвнівцев. У рамках Проекту технічної допомоги «Підвищення обізнаності про африканську чуму свиней в Україні» він зустрівся зі спеціалістами управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, провів семінар-нараду на тему «Про запобігання розповсюдження африканської чуми свиней», відповів на запитання журналістів.
Також із метою проведення заходів по недопущенню занесення збудника африканської чуми свиней на територію області, оперативного реагування на випадки загибелі свиней та якісного відбору патологічного матеріалу для дослідження на АЧС за участі представників Європейського банку реконструкції та розвитку продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), уточнює заступник начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Сергій Войтюк, такі семінари пройшли на базі Луцького, Локачинського, Ковельського, Камінь-Каширського, Турійського, Любомльського р-нів. 
Що ж нового сказав єдиний представник ООН з цієї проблематики в Україні? Що АЧС – не що інше, як застосування біологічної зброї супроти суверенної України. 
– Схоже, подібну історію під час Карибської кризи пережила Куба, – мовить Олександр Борисович. – Адже саме тоді від африканської чуми зникло свинарство Острова свободи, яке на той час було досить розвинуте. Воно не відродилося до цього часу…
Звичайно, підтвердження, що США застосувало проти країни Фіделя Кастро біологічну зброю, немає.
Ще один важливий посил від Олександра Рєвнівцева: АЧС змогла здолати єдина країна Європи – Іспанія. Для цього знадобилося дванадцять королівських указів, 8-річний план активних дій і самодисципліна іспанців: діяла заборона подвірного забою свиней та безконтрольного переміщення свинини. В Іспанії працювало 280 національних консультантів ФАО (супроти одного в Україні!), діяло 8 стаціонарних та 16 мобільних лабораторій (супроти 10 українських), які працювали за принципом «швидкої допомоги» – за 40 хвилин могли доїхати у будь-яке місце й оперативно визначити причину загибелі тварин. 
Все ж єдиний український ФАО-консультант сподівається разом із відповідними службами безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини створити протиепізодичний щит цій біологічній диверсії і для цього пропонує українцям свій план дій. 

Не впусти у свій двір! 

Африканська чума свиней (АЧС) – інфекційна вірусна хвороба свійських і диких свиней. 
Треба знати, що:
– африканська чума НЕ загрожує людям, хворіють лише свині;
– смертність свиней може сягати 100%;
– вилікувати АЧС неможливо – вакцини та ліків немає, тому єдиний метод боротьби із захворюванням – умертвляти і спалювати хворих свиней, щоб не допустити поширення вірусу;
– у разі спалаху АЧС усе поголів’я свиней у радіусі 3 км під загрозою знищення;
– ознаки захворювання проявляються у свиней через 3-12 діб після зараження; 
– вірус хвороби може зберігатися у трупах свиней – до 2,5 місяця; у замороженому м’ясі (–20 °C) – безкінечно; копченій ковбасі та м’ясопродуктах – упродовж 5 місяців і більше; у солонині – до року; у гної та ґрунті залежно від пори року: до 3 місяців.
Термічна обробка вбиває вірус (не менше години при 50°C).
В Україні захворювання переважно вражає приватні господарства та невеликі ферми. Основна причина – власники свиней ігнорують прості, проте обов’язкові правила недопущення захворювання. 
Щоб ваше господарство не було інфіковане АЧС: 
Перезувайтеся і переодягайтеся, коли заходите у приміщення зі свинями. Вірус не переноситься повітрям: потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник!
Якщо ходите до лісу (збирати гриби чи ягоди), у жодному разі не заходьте у цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус шириться через дикого кабана. 
Перед входом у свинарник покладіть килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте антибактеріальним засобом (наприклад, добре підійде універсальний чистячий засіб для кухонного посуду, ванн, раковин, кухонних плит, кахлю, сантехніки тощо). Це добрий спосіб знищити бактерії на взутті. Не пускайте у свинарник сусідів та інших сторонніх людей.
Не випускайте свиней з хліва – їх не можна вигулювати.
Не утримуйте в одному приміщенні зі свинями інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір. 
Не годуйте свиней рештками зі свого столу та помиями. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їх упродовж 20 хв перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати. 
Щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, – обов’язково повідомте ветлікаря. Тільки він зможе підтвердити чи спростувати діагноз АЧС за результатами лабораторних аналізів. 
Пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу!

40-денний карантин

– Лише дотримання перерахованих правил може вберегти господарство від зараження АЧС, – переконаний поки що єдиний на всю Україну національний консультант ФАО Олександр Рєвнівцев і додає: 
– Поки власники свиней не почнуть їх виконувати, захворювання продовжуватиме ширитися Україною. 
Для прикладу, каже він, в Іспанії з африканською чумою свиней боролися понад 30 років, поки не вдалося впровадити правила біобезпеки. Є й інший варіант – кубинський: щоб подолати захворювання, знищили всіх свиней. 
Це привід для власників замислитися, що краще: не допустити АЧС у свій двір, чи стати причиною знищення свиней у всьому селі через недбалість!
Олександр Рєвнівцев також говорив про історію походження та поширення АЧС у світі і в Україні, методики виявлення і тактику боротьби з цим підступним наступом, що має ознаки біобактерологічного нападу.
А вже минулої суботи четверо загиблих диких свиней знайшли «за колючкою» у прикордонній із Польщею зоні. Звідки тут АЧС, лишається загадкою. Вже прийняте рішення про депопуляцію там диких свиней. Їх спалюватимуть у спеціально визначених місцях в межах захисної зони в ямі на глибині щонайменше 2 метри, або ж закопуватимуть, попередньо провівши дезінфекцію цього місця. У 10-кілометровій зоні вводиться спостережний режим. Там у впольованих тварин відбиратимуть проби, і якщо вірусу АЧС у них не виявиться, мисливці зможуть забрати туші собі; якщо ж проби дадуть позитивний результат – на трофеї теж чекає утилізація.
– Вже накладено необхідні у таких випадках обмеження, – повідомили редакцію газети у відділі протиепізоотичної роботи управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини у Волинській області. – Головам Вишнівської та Рівненської ОТГ належить заборонити на своїй території торгівлю живими свинями та продуктами з них, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних документів. У навчальних закладах згаданих ОТГ дозволяється використовувати м’ясо лише боєнського походження. Також очільникам громад доручено організувати роз’яснювальну роботу серед людей щодо небезпеки АЧС та провести облік свинопоголів’я.
Карантин діятиме, як мінімум, 40 днів.
Рівненський сільський голова Любомльського р-ну Володимир Крижук тим часом повідомив про ще двох загиблих диких свиней, яких знайшли неподалік с. Миловань. Поки що, кажуть ветеринари, підозр на АЧС у них нема, та, зрештою, зітхнути з полегшенням можна буде тільки після детального дослідження проб.
Наразі, повідомляє Олександр Рєвнівцев, ФАО закупило для України 4 мобільні лабораторії для діагностики на АЧС. Вартість однієї – до 5 млн грн. На Волині такого обладнання нема, тож і діагностика утруднюється.

Сергій ЦЮРИЦЬ.

На фото автора: національний консультант FAO Олександр Ревнівцев; заступник директора департаменту агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації Юрій Юрченко, начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини у Волинській області Анатолій Тимофіюк і його заступник Сергій Войтюк.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (226) - 44.6%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (149) - 29.4%