Ялинка від… динозаврів

Ялинка від… динозаврів


Гінкго (сріблястий абрикос) – пращур новорічних ялинок і сосонок – чи не найстаріше дерево планети, біля якого зустрічали Новий рік ще динозаври. Це було близько 300 мільйонів років тому. Ще якихось 70 мільйонів років тому в Азії, Європі та Північній Америці й навіть у Гренландії гігантські рептилії і динозаври до новоріччя, мов теперішні лісівники, розсівали мільйони насінинок близько 11 видів гінкго. Та 7 мільйонів років тому гінкго спершу зник у Північній Америці, а за 5 млн літ потому «пішов» і з Європи. Вважалось, назавше. Але, на щастя, у 1691 р.у м. Наґасакі релікт виявив лікар голландського посольства Кемпфер. Виявилося, деревце, як лікувальне і декоративне, здавна культивували біля китайських храмів, звідки насіння примандрувало до Японії і Кореї, а завдяки Кемпферу – і до ботанічного саду м. Утрехта в Голландію. З 1754 р. «ялинка динозаврів» обживає ботанічні сади Великобританії та США. Можна зустріти «вічне дерево» і в Україні (м. Гоща на Рівненщині, м. Мукачево на Закарпатті,  Краснокутський дендрологічний парк, м. Коломия Івано-Франківської області, м. Донецьк, Львів, Сквира Київської області, м. Корсунь-Шевченківський на Черкащині,Київ). До речі, покидаючи 1943 р. столицю України, у якості трофея німці забрали з ботанічного саду жіночий екземпляр гінкго дволопатевого.


А ось волинським Кемпфером став багатьом відомий Зіновій Коритан – лісівник за фахом, людина енциклопедичних знань, творець і нинішній головний лісничий Волинського лісового селекційно-насіннєвого центру. Тут вирощується близько 400 видів деревець і чагарників. Насіння та сіянці багатьох Зіновій Михайлович привіз із своїх закордонних мандрівок або ботанічних садів та дендропарків України. Завдяки йому «ялинка динозаврів», «вічне дерево», «срібний абрикос», «священне дерево» тепер росте і в дендропарках багатьох волинських містечок і сіл, зокрема й у Скулині, де бувала Леся Українка і жили бережники українського лісу дядько Лев та Лукаш.


Варто сказати, що 28 грудня «батько» волинських гінкго – Зіновій Коритан – святкуватиме  першу копу нажатих літ. Редакція, вітаючи ювіляра, дякує за дивні екзотичні дерева, які через тисячі, мільйони літ знову повертаються на Волинь.

Сергій ЦЮРИЦЬ.

На фото автора: плантація гінкго; Зіновій Коритан; "сріблясті абрикоси".

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%