Шахти – за безцінь?

Шахти – за безцінь?

Через невиплачені борги по зарплаті 39 нововолинських шахтарів минулого тижня знову страйкували під землею.

Хто і що переконало гірників, одного з яких довелося госпіталізувати, піднятися на поверхню?

Щоб з’ясувати ситуацію на місці, в м. Нововолинськ за дорученням голови облради Ігоря Палиці вирішили заступник керівника органу місцевого самоврядування області Роман Карпюк і обрані в місті шахтарів депутати облради Алла Лісова та Валерій Курстак.
«Ми приїхали до вас за дорученням голови обласної ради Ігоря Палиці. Він має змогу напряму зв’язатися з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом та провести з ним перемовини щодо ситуації, що склалася. Але перед тим, як зустрічатися, ми хочемо почути вас і ваші пропозиції, з якими ми поїдемо до очільника Уряду. Нам відомо, що ваше керівництво щодня намагається вирішити проблеми, але, образно кажучи, їх ніхто у владі не хоче  чути, тому будемо намагатися зробити так, аби почули нас», – наводить слова Романа Карпюка відділ інформаційного забезпечення діяльності облради.
Отже, Шахта №10 «Нововолниська» почала будуватися ще за часів СССР. В разі введення в експлуатацію копальня може видобувати вугілля упродовж 40 років, запаси – майже 40 млн тонн. На завершення тільки першої черги будівництва (за підрахунками 2015 р.) потрібно щонайменше 1,5 млрд грн, але цифри змінилися, тому Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, який жодного разу тут не побував, вирішив призначити ревізію. 
«Будівництво шахти реально завершити за 2 роки, але за умови, що кожного року в бюджеті передбачатиметься 750 млн грн», – пояснив т. в. о. директора ДП «Дирекція по будівництву об’єктів» Роман  Надолинний. Але в Державному бюджеті на шахту № 10 «Нововолинська» запланували лише 10 млн грн: тільки на те, аби утримувати такий складний технологічний об’єкт в належному стані та платити зарплату людям, які це робитимуть. Проте навіть на такі мізерні витрати потрібно щонайменше 50 млн грн, яких катма... Тому гірники масово звільняються, і скоро тут не виявиться не лише грошей, але й кваліфікованих працівників… Можливо, це комусь вигідно, адже, як свідчить отримана в облдержадміністрації відповідь від Міненервугілля, «наказом Фонду державного майна України від 27 березня 2018 р. №447 затверджено перелік об’єктів незавершеного будівництва, законсервованих об’єктів, що підлягають приватизації у 2018 році, до якого, зокрема, включено об’єкт незавершеного будівництва – шахта №10 «Нововолинська», що обліковується на балансі ДП «Дирекція по будівництву об’єктів».
Вочевидь, саме тому гальмується виділення державних коштів на стратегічний об’єкт, аби довести його до банкрутства і прихватизувати за безцінь. Саме це, мабуть, і є основною причиною, що держава не купує навіть видобутих нововолинськими гірниками 1000 тис. тонн вугілля: як раніше зазначав в ефірі ТРК «Аверс» Ігор Палиця, клан Ріната Ахметова зацікавлений лише в тому, щоб продавати енергогенеруючим підприємствам «чорне золото», добуте в його приватних шахтах…
Тому депутат Валерій Курстак, як зазначив відділ інформаційного забезпечення діяльності облради, закликав шахтарів об’єднати зусилля для того, щоб відстояти свої права на працю. Він також висловлює позицію, що одна з оліргахічних груп в Україні виношує і з допомогою держави реалізовує плани не допустити розвитку вугільної галузі в Західному регіоні України.«Ця шахта – стратегічно важливий об’єкт. Це робочі місця для 1,5 тисячі людей на майже 40 років. Тут видобуватиметься вугілля, придатне для використання на теплоелектростанціях. це – той ресурс, який потрібен країні. Тому ситуація з тим, чому зволікають із завершенням цієї будови, не зрозуміла. Залишилося кілька кроків. Залишилося лише проявити політичну волю, як зараз модно говорити. Шахта важлива як для країни в цілому, так і для Нововолинська», – сказала депутат Алла Лісова. 
«Держава мусить визначитися з майбутнім цієї шахти і чесно сказати про свої наміри людям, які її будують і планують тут працювати. Шахту треба або добудувати, або дати можливості людям отримати іншу професію. Відтерміновувати вирішення цього питання не варто», – підсумував заступник голови облради Роман Карпюк. 
Оскільки проблеми, які наразі турбують гірників, будуть   озвучені Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману в ході зустрічі з головою облради Ігорем Палицею, то це стало одним із аргументів, який переконав припинити страйк під землею. Але що буде далі із вугільною галуззю Волині, наразі не знає ніхто… В тому числі й народний депутат України від Володимир-Волинського округу №19 Ігор Гузь, який неодноразово піднімав проблему нововолинських шахтарів навіть на парламентському рівні.

Наш кор.
На фото Богдана ГОНЧАРУКА та відділу інформаційного забезпечення діяльності облради: у нововолинських гірників не вистачає грошей навіть для того, щоб обігріти копальню; довгобуд №10 «Нововолинська»; Роман Карпюк, Валерій Курстак і Алла Лісова під час зустрічі з шахтарями.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (9) - 12.3%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (38) - 52.1%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (17) - 23.3%
Мене це не стосується. (6) - 8.2%