Анджей Дуда і повний… «PiS»

Анджей Дуда і повний… «PiS»


Роки минають, змінюються президенти польської держави, а одностороннє звинувачення українців в усіх смертних гріхах продовжує залишатися візитною карткою нашого західного сусіда в трактуванні трагічних подій історичного минулого.

У рамках візиту Президента Республіки Польща Анджея Дуди на Волинь із нагоди 75-річчя «Волинської трагедії» 8 липня ц. р. відбулася зустріч глави сусідньої держави з керівництвом м. Луцька, а також високий гість виголосив скандальну заяву в смт Олика Ківерцівського р-ну. 
Та все почалося ще 15 років тому в смт Павлівка Іваничівського р-ну, де глави України та Польщі спільно помолилися та відкрили монумент на честь жертв «Волинської трагедії». Говорили про пам’ять, порозуміння та примирення… Але насправді кожен тримав камінь за пазухою, тому не обійшлося без дешевих провокацій. Українська влада, щоб хоча б якось виправдати неадекватні заходи безпеки та блокування учасників протестного мітингу націонал-демократичних сил, не додумалася ні до чого кращого, як інсценізувала спробу замаху на Александра Квасьнєвські. Міліціонери за кілька кілометрів від селища підкинули на поле пшениці портрет польського президента, кусень сала, шмат хліба і… дрібнокаліберний карабін бельгійського виробництва. Мовляв, готувався теракт.
Автор цих рядків ще в 2003 р. висловив сумнів у достовірності цієї постановки, а потім офіційні відповіді з УМВСУ у Волинській області підтвердили: спочатку карабін підкинули, а потім він безслідно зник.
5 років тому фарс повторився. Тільки в ролі режисера вже виступав президент-утікач Віктор Янукович та його підручні. Саме вони організували та провели провокацію, коли біля луцького римсько-католицького костьолу представник «Русского міра» (точніше, – кремлівського формування «Слов’янська гвардія» православно-нацистського спрямування Іван Шемет) за повного потурання (чи сприяння?) волинських правоохоронців примудрився вимазати курячим яйцем президентський піджак!
Самого Віктора Януковича тоді на Волині не було, прислав замість себе віце-прем’єра України Костянтина Грищенка, а всіма організаційними заходами опікувалася місцева влада на чолі з тодішнім головою облдержадміністрації Борисом Клімчуком, якому й довелося за все віддуватися. Цікаво, що саме Костянтин Грищенко в лютому 2014 р. виконав ще одну брудну роботу: за дорученням Віктора Януковича оголосив у Луцьку укази про звільнення Бориса Клімчука та призначення Олександра Башкаленка…Але якщо Александр Квасьнєвські і Броніслав Коморовські утрималися від провокаційних заяв, то нинішній керманич сусідньої держави, представник партії «Право і Справедливість» (PiS) Анджей Дуда прибув на Волинь, щоб насолити українцям та сподобатися своїм виборцям із націоналістично-шовіністичного табору.
Хоча елементи ґречності таки були присутніми. Зокрема, в Луцькому кафедральному римсько-католицькому костьолі Петра і Павла за участі Анджея Дуди та інших високопоставлених представників польської делегації, а також виконувача повноважень луцького міського голови, секретаря міськради Григорія Пустовіта, першого заступника луцького міського голови Григорія Недопада і радника міського голови, депутат міськради Ігоря Поліщука та інших лучан відбулося Богослужіння, яке провели архібіскуп Війська Польського Мєчислав Мокрицькі і ординарій Луцької дієцезії РКЦ біскуп Віталій Скоморовський.
«Не може йтися про жодну помсту. Очевидною є розмова про біль. Він триватиме, але вірю в те, що час, який гоїть рани, загладить також і ті старі рани, котрі збереглися в серцях і з одного, і з другого боку… Повинні будувати приязні стосунки між нашими народами. У нас є спільні проблеми сьогодні, у нас сьогодні є спільні побоювання, але ми сьогодні маємо спільну думку про безпеку», – наводить слова Анджея Дуди прес-служба Президента Республіки Польща.  
А от в смт Олика Ківерцівського р-ну, де за польські гроші та з дозволу української влади відбудовується древній костьол, в якому ще до війни молилася родина князів Радзивіллів, лунали інші слова. 
«Ми хочемо підтримати Україну в реформах; ми хочемо, щоб Україна була безпечною державою. Державою, яка дивиться на Захід, на Європу, а не на Схід, звідки в Україну десятиліттями, а то й століттями приходить небезпека», – зазначив Анджей Дуда.
І несподівано додав, що біль через конфлікт є у обох сторін, оскільки були і «польські акції відплати», але, за версією Анджея Дуди, втрати несумірні – «приблизно сто тисяч поляків і приблизно п’ять тисяч українців», що не має ніякого відношення до історичної правда, а є лише плодом хворобливої уяви польських шовіністів.Оливи в вогонь протистояння підлив і ще один представник правлячої в Польщі партії «PiS» – Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек.
«Як це співвідноситься з 8 липня? Цього ніхто не знає. Це було зроблено як провокація до 75-ї річниці трагічного кривавого тижня на Волині, коли в системний спосіб українські націоналісти, бандити, яких важко знайти в історії світу, по-звірячому замордували тисячі поляків», – цитує неадекватного воєводу люблінський портал «Onet».
Тому Пшемислав Чарнек подав до польської прокуратури скаргу на голову Українського товариства Польщі Ґжеґожа Купріяновича, котрий у публічному виступі на меморіалі, збудованому за кошти волинської громади і де перебувало чимало представників нашого краю, порівняв трагізм подій у Сагрині з кривавим протистоянням на Волині...
Словом, ніякого позитиву з 75-річчя «Волинської трагедії» у польському виконанні не вийшло. Правляча партія «Право і Справедливість» та її висуванці продемонстрували повний «PiS»…

Сергій ШРАМЧУК.
На фото Богдана ГОНЧАРУКА, з відкритих джерел та прес-служби Президента Польщі: Анджей Дуда вшановує жертв трагедії 75-річної давнини, 2018 р.; Александр Квасьнєвські і Леонід Кучма в смт Павлівці, 2003 р.; затримання кремлівського провокатора Івана Шемета, 2013 р.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (225) - 44.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (145) - 28.9%