Іноземці інвестують у Волинь

Іноземці інвестують у Волинь


Чергова прес-конференція обласного Центру зайнятості носила креативний формат. Вона відбулася не в офісі державної установи, а в одній із луцьких кав’ярень.  Навіть цей штрих засвідчує: Служба зайнятості опановує все нові форми роботи та знаходить нестандартні шляхи вирішення серйозних завдань.

Директор обласного Центру зайнятості Роман Романюк повідомив, що і далі практикуватиме подібні формати, і одразу перейшов до ділової частини.
– У нас сьогодні розмова піде про дуже важливий і відповідальний напрямок нашої роботи, – зазначив він. – Працевлаштування іноземців та закордонні інвестиції у волинську економіку. Тепер про це говорять багато, але, на жаль, ефективність таких розмов незначна. Ми ж позитивні напрацювання у цьому напрямку маємо.
У ст. 42 Закону України «Про зайнятість   населення», зокрема, зазначено: «Роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції».
– До слова,– мовив очільник обласного Центру зайнятості, – це єдина адміністративна платна послуга Служби зайнятості, яка надається роботодавцям на обласному рівні. На 1 липня ц. р. Волинський обласний центр зайнятості видав 59 дозволів іноземним роботодавцям та 103 громадянам зарубіжних країн. 
За територіальною приналежністю  працевлаштованих іноземних громадян маємо представників  19-ти  країн світу: Китай – 38, Польща – 17, Туреччина – 13, Білорусь – 8, Литва – 7, Німеччина – 4, Італія та Росія – по 3; Словаччина, Азербайжан, Нідерланди – по 2;  є також з інших країн світу (Швеції, Сербії,  Болгарії, Узбекистану, Вірменії, Молдови, США, Лівії).
Найбільше (52%) представники інших країн працюють на керівних посадах: генеральний директор, директор, комерційний директор, технічний директор, заступник директора. 48%  віднесені до категорії кваліфікованих працівників: пекар, льотний фахівець, слюсарі з ремонту лісозаготівельного устаткуванння, консультант із технічних питань, готувач лаків.
Прикметно, що нині видано лише 1 дозвіл, і він досі діє, на посаду, яка не потребує кваліфікації – підсобний робітник (ТОВ «Топо Повдеркотінг Ко ЛТД»).
Однією з переваг застосування праці іноземців є залучення іноземних інвестицій, а також  створення нових робочих місць,  легалізація праці, сплата різного рівня  податків, впровадження досвіду управління іноземних країн, практика навчання на виробництві. Отримані обласним центром зайнятості кошти спрямовуються  до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
– На жаль, – констатує Роман Романюк, – мають місце й недоліки, серед яких: легалізація перебування на території України (для засновників підприємств, які не створюють робочі місця після реєстрації ПОУ); ймовірність поширення інфекційних хвороб через спрощену систему отримання дозволу без довідки іноземця про стан здоров’я. Серед ТОПових підприємств, у яких працює найбільше іноземців (жителів Китаю) можемо виокремити: ТОВ «Хекс Технології»,  ПП «Хекстек», ТОВ «ССЕС-Україна». Усі підприємства займаються спорудженням сонячної станції, встановлюють сонячні батареї у м. Нікополь. Загальна виробнича площа становить 248 га.
Розмір плати за видачу або продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства залежить від періоду. Так,  відповідний документ від 1 до 3 років – для категорії засновників та учасників підприємств – коштуватиме 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Для отримання або продовження дозволу для найманого працівника до 1 року потрібно заплатити 4 прожиткових мінімуми. Якщо ж документи потрібно оформити лише на термін до 6 місяців, то в такому випадку слід сплатити суму, яка дорівнюватиме 2-м прожитковим мінімумам.
Усі сплачені кошти надходять на рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Варто зазначити, що лише упродовж І-го півріччя ц. р. на рахунок Фонду уже надійшло 606 тис.128 грн за видачу або ж продовження дії дозволу на застосування праці іноземців.
Після завершення прес-конференції представники мас-медіа на пропозицію Романа Романюка побували на двох підприємствах з іноземними інвестиціями. Першим відвідали китайське підприємство ТОВ «Топо Повдеркотінг Ко ЛТД» (керівник – Чен Дуншен, громадянин Китаю, один із засновників юридичної особи).
Підприємство, як повідомила помічник директора Ге Яньлу, яка на досить пристойному рівні розмовляла російською, повсякчас випромінюючи посмішку, зареєстроване 11 жовтня 2016 р. на території Луцького р-ну та спеціалізується на виробництві лакофарбової продукції, друкарської фарби та мастики. 
Середньооблікова чисельність працюючих – 22 особи, з них 5 – громадяни Китаю, які отримали дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства і нині працюють на посадах директора, помічника керівника підприємства, готувача лаків, фарб, левкасу, менеджера (управитель із збуту); підсобного робітника. Окрім китайців, на цьому підприємстві працюють і 17 українців, середньомісячна зарплата яких становить 17 тис. грн. 
У цехах чистота та порядок. Виробничий цикл досить чіткий та розмірений. Усі процеси автоматизовано. 
Приємно подивувало і підприємство турецького інвестора ТОВ «МОДА – ТЕКС» (керівник – Темуралай Мурат, громадянин Туреччини, один із засновників юридичної особи). З ним журналісти спілкувалися з допомогою перекладача Елеонори Забожчук. Нашу цікавість вдовольняла і начальник відділу кадрів підприємства Оксана Моржинська.
Це підприємство зареєстроване 6 травня 2008 р. на території м. Луцька та спеціалізується на виробництві одягу, який реалізовується лише на європейські ринки, маючи маркування, що виготовлений в Україні. Середньооблікова чисельність працюючих – 306 осіб, з них 2 – громадяни Туреччини, які отримали дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, що працюють на посадах директора та заступника директора. 
За період співпраці зі Службою зайнятості  тут було укомплектовано 459 вакансій. І, все ж, на підприємстві, практику на якому проходять студенти профтехучилищ нашого регіону, є вакантні місця. Сподіваються, що молоді волиняни їх незабаром заповнять, адже середньомісячна зарплата швачки становить не менше 7 тис. грн.
Як бачимо, не лише волиняни їдуть за кордон у пошуках заробітків, але й іноземці, інвестуючи у Волинь, дають змогу заробити нашим співвітчизникам на рідній землі, тісно співпрацюючи з обласним Центром зайнятості.

Олег ЛОКАЧУК.
На фото автора: журналісти під час відвідувань підприємств із іноземними інвестиціями.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (226) - 44.6%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (149) - 29.4%