Луцький слід Євгена Маланюка

Луцький слід Євгена Маланюка

50 років тому в США помер класик української літератури, поет Євген Маланюк. Але забудькуваті нащадки, вшановуючи цього борця за Незалежність України, не пригадують бодай одну сторінку його славної біографії: на початку 1918 р., рівно 100 років тому, Євген Филимонович перебував у м. Луцьку! І не просто так…

 

Євген Маланюк під час Першої світової війни перебував спочатку в запасному полку у Володимирській губернії, а потім – на передовій у складі Туркестанського полку Південно-Західного фронту російської імператорської армії. З початком боротьби за Незалежність України колишній поручник долучається служби в перших збройних формуваннях УНР в чині старшини в Генеральному штабі України.

Пізніше стає ад'ютантом генерала Василя Тютюнника, який командував Наддніпрянською армією Української Народної Республіки…

Та особливу увагу в біографії Євгена Маланюка привертає лютий 1918 р.  Саме в цей час молодий офіцер служить у розпорядженні уповноваженого Центральної Ради у м. Луцьку, а з квітня 1918 р. він – діловод оперативного відділу Головного управління Генерального штабу УНР. Згодом служив на різних посадах в Генштабі УНР, але з кінця грудня 1919 р. перебував у польському полоні у м. Рівне та концтаборі Ланцут (Підкарпатське воєводство Польщі).

Після трьох літ відчайдушних битв за українську державність Євген Маланюк емігрував. Спочатку в Польщу і Чехословаччину, потім у Німеччину, а з червня 1949 р. – у США.

За життя створив цілу низку чудових українських віршів патріотичного спрямування. Помер 15 лютого 1968 р. Похований славний син Херсонщини на православному кладовищі Святого Андрія в Саут-Баунд-Брук, штат Ньою-Джерсі.

На Волині пам’ять про Євгена Маланюка не вшанована жодним чином.

Роман УСТИМЧУК.

На фото з архіву: таким був Євген Маланюк у часи Української революції 1917-1921 рр.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%