Геть руки від Григорія Купріяновича!

Геть руки від Григорія Купріяновича!


Якби Президент України Петро Порошенко та глава Польської держави в липні ц. р. хоча б на хвилину вибилися з графіку перебування на Люблінщині і Волині, то їхні кортежі могли б перетнутися на мосту через прикордонну річку Західний Буг на пункті пропуску «Устилуг-Зосін». А так очільники сусідніх держав роз’їхалися, не зустрівшись і не порозумівшись під час заходів із пошанування жертв польсько-українського протистояння в роки Другої світової війни, і в Республіці Польща продовжується «полювання на відьом».

Першою жертвою вирішили зробити багаторічного очільника Українського товариства в м. Любліні Григорія Купріяновича…
Як відомо, під час березневого вшанування пам’яті вбитих польськими воєнізованими формуваннями навесні 1944 р. мало не 1000 мирних українців із с. Сагринь, один із місцевих ультра-патріотів (Вєслав Гук, представник т. зв. «Товариства пам’яті поляків, замордованих на Волині») викликав поліцію. Правоохоронці задокументували, що присутній на заходах на чолі волинської делегації перший заступник голови облради Олександр Пирожик виголосив фразу «Слава Україні! Героям слава!», що їм здалося порушенням місцевого законодавства. Сказав він і такі слова: 
«Степан Бандера завжди буде нашим національним героєм, бо віддав життя за Україну. Він для нас такий герой, як і Юзеф Пілсудські для поляків, який також прожив життя задля Польщі!»… 
Щоправда, перевіривши документи волинського посадовця, вони забралися й поїхали. І досі, як зазначив Олександр Пирожик, більше претензій на його адресу не лунає…
Та 10 березня 2018 р. поліціянти мали питання і до Григорія Купріяновича, котрий також виступав на заході. Тому Окружна прокуратура у м. Замость Люблінського воєводства почала розслідування висловлювань, які він зробив під час пам’ятних заходів у Сагрині, присвячених вшануванню вбитих там у 1944 р. українців.
«Йдеться про статтю Кримінального кодексу, що стосується публічної образи польського народу або Республіки Польща, що карається позбавленням волі до 3 років. Офіційних звинувачень Григорію Купріяновичу поки не висунуто», – деталізувала «Європейська правда».Коли ж почалася вакханалія з переслідуванням Григорія Купріяновича?
Виявляється, крім хронічно пильного місцевого жителя, до прокуратури у справі слів Григорія Купріяновича написав заяву люблінський воєвода Пшемислав Чарнек (представник правлячої партії «Право і Справедливість», до якої належить і Анджей Дуда), який вважає, що голова Українського товариства під час свого виступу порівняв події у Сагрині 1944 р. з подіями на Волині в 1943 р. і, як сказав Пшемислав Чарнек, «порівняв 130 тисяч жертв геноциду з кількома сотнями цивільних українців, котрі загинули в Сагрині 10 березня 1944 р.»…
На думку Пшемислава Чарнека, пам’ятні заходи у Сагрині, організовані у той самий день, коли відзначали 75-ті роковини подій на Волині, були «однією великою провокацією», тоді як група громадських організацій Волині з цього приводу звернулася в органи влади Волині та отримала максимальне сприяння щодо поїздки на панахиду за невинно вбитими українцями.
У свою чергу Григорій Купріянович сказав: 
«Рішення прокурора почати розслідування здається абсолютно ірраціональним і навіть ґротескним. На жаль, наслідки всіх цих заходів вже видно. Це, з одного боку збільшення антиукраїнських настроїв в певних колах, з іншого – зростання занепокоєння і побоювань української православної громади в нашому регіоні».Нарешті вирішила відреагувати на справді провокаційну поведінку польських посадовців і правоохоронців і українська влада. 
Міністерство закордонних справ України закликало Польщу припинити переслідування голови Українського товариства в м. Любліні Григорія Купріяновича, щодо патріотичних заяв якого в с. Сагринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства РП місцева прокуратура розпочала слідство після доносу воєводи Пшемислава Чарнека.
Про це заявив заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар на своїй сторінці у Twitter.
«Під час зустрічі з Послом Польщі в Україні Яном Пєклом і колегами обговорили шляхи вирішення актуальних питань українсько-польських відносин. Закликав припинити кримінальне переслідування історика Григорія Купріяновича, голови Українського товариства в Любліні», –  «Європейська правда» цитує Василя Бондаря, який у березні 2018 р. перебував у Сагрині і чув, що говорили Олександр Пирожик і Григорій Купріянович.
Слід нагадати, що колись у цьому українському селі по той бік Західного Бугу за кошти бюджету Волинської області було споруджено Меморіал пам’яті щонайменше 660 українців, які загинули від рук членів шовіністичних «Батальйонів хлопських» та підрозділів Армії Крайової у 1944 р. Імена жертв офіційно встановлені, нотаріально засвідчені та викарбувані на граніті постаменту. Але кількість убитих та замучених була набагато більшою, тоді як із боку нападників загинув лише один п’яний головоріз…
Урочисте відкриття на найвищому рівні меморіалу в с. Сагринь відбулося 8 липня 2018 р., коли глава сусідньої держави Анджей Дуда вшановував жертв «Волинської трагедії» на Волині.
Особисто Президент України Петро Порошенко відкрив пам’ятник, тоді як жодного представника польської влади (крім співробітників органів безпеки і поліції) в с. Сагринь не було.
«Найболючішою травмою у спільній польсько-українській історії залишається братовбивчий збройний конфлікт 1943–1944 років і всіх 40-х років, який залишив глибоку рану і тут, на Холмщині. Українці Сагрині і навколишніх сіл стали жертвами брутальної акції, яку вчинили проти мирних мешканців окремі підрозділи польського підпілля. Закликаємо нинішні і прийдешні покоління, поляків і українців, не допустити подібної трагедії. Будь-які прояви використання будь-якими силами історичної пам’яті задля підвищення своїх рейтингів є абсолютно неприйнятні. Мірятись пролитою кров’ю наших народів і здобувати на трагедії дивіденди – це ганебно і шлях в нікуди», – наголосив Президент України у своєму виступі на відкритті меморіалу.Крім цього, як зазначили колеги з «Радіо «Свобода», Петро Порошенко у своїй промові заявив, що сподівається на здоровий глузд в українському і польському суспільствах, які розуміють, що протистояння щодо спільного історичного минулого вигідне передусім Росії.
«Події на Холмщині, як низка інших конфліктів, які були між українцями і поляками в роки Другої світової війни, вимагають дуже ретельних історичних досліджень. Ці дослідження повинні здійснюватись спільно українськими і польськими істориками, базуватись на щирому прагненні встановлення справжньої історичної правди про причини, перебіг, наслідки конфлікту, якою б гіркою не була правда для кожної зі сторін», – заявив Петро Порошенко.
Відтак, продовження спроб переслідування керівника української діаспори в м. Любліні Григорія Купріяновича повністю випадає з контексту миролюбних закликів представників нашої держави. І це означає, що на ниві українсько-польських взаємин зерна правди, поваги та толерантності ще не проросли… А – повинні з’явитися!

Сергій ШРАМЧУК.

На фото і прес-служби Президента України, Романа УСТИМЧУКА та Юрія ЯКОВЮКА: Григорій Купріянович під час підготовки до урочистостей; Петро Порошенко вшановує жертв Сагрині; Вєслав Гук; православний цвинтар, де покоїться прах майже 700 вбитих у 1944 р. українців.   • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (11) - 12.9%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (41) - 48.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (19) - 22.4%
Мене це не стосується. (11) - 12.9%