Реальна загроза інформаційній безпеці України!

Реальна загроза інформаційній безпеці України!

Вплинути на діяльність національного оператора ПАТ «Укрпошта» й стабілізувати ціни на газетний папір – основні вимоги, з якими звертаються до уряду учасники прес-конференції, проведеної 25 вересня ц. р. у Національній спілці журналістів України за участі видавців та активу НСЖУ.


– Укрпошта своїми діями «добиває» ринок друкованих ЗМІ, вона є ненадійним партнером, який заборговує розрахунок з редакціями за передплату й проводить агресивну тарифну політику. А реформа Укрпошти призводить лише до проблем з доставкою. Яскравий приклад цього – невдалий експеримент у Чернігівські області, де газети надходять до читачів з понад тижневою затримкою, – сказав голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко. – За останні три роки ринок друкованих ЗМІ скоротився майже на 27відсотків. Це вражаючі цифри реальної загрози інформаційній безпеці України. Тому ми закликаємо уряд забезпечити підтримку друкованих ЗМІ.

Директор департаменту управління тиражів газети «Сегодня» Сергій Охріменко зазначає, що Укрпошта лишається для видавців стратегічним партнером, підприємство ж на ділі – монополіст на ринку.

– Досвід останніх років показує: ми, редактори, вважаємо Укрпошту своїм партнером, проте сама пошта не ставиться до нас так само. Неодноразово збиралися з керівництвом пошти на всілякі зустрічі, аби домовитися про належне надання послуг, утвердження адекватних тарифів тощо, але ті перемовини, на жаль, ні до чого не привели, – зауважив Сергій Охріменко. – Оскільки Укрпошта нині залишається державним підприємством, ми вимушені апелювати до уряду, адже наш діалог з керівництвом підприємства зайшов у глухий кут.

Головний редактор газети «Новий день» (Херсон) Анатолій Жупина відзначає, що, аналізуючи роботу Укрпошти в регіоні, складається враження, що підприємство докладає максимум зусиль, аби на їхню роботу було якомога більше нарікань:

– Немислимо скорочуються відділення й персонал. На одну листоношу покладено обслуговування кількох сіл, а оплата її праці просто-таки несправедливо мізерна. У підсумку – газети не доставляються вчасно. Приміром, наше видання, відповідно до угоди, має потрапляти до читачів у четвер, натомість доставляється, в кращому разі, наступного вівторка.

Також Анатолій Жупина обурюється стрімким зростанням ціни на газетний папір. За останні кілька місяців ціна збільшилася з 620 доларів за тонну до 920.

– У підсумку зростання вартості доставки, підвищення цін на папір та інші витрати лягають на плечі читачів. А ті, зважаючи на економічну ситуацію, змушені відмовлятися від читання газет та інших друкованих видань, – сказав Анатолій Жупина. – Вважаємо, що це навантаження має взяти на себе не редакція або читач, а держава, як це робиться в більшості європейських країн.

Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ наголошує: у фінансовому плані Укрпошти вражають дві цифри. По-перше, керівництво підприємства на 2018 рік запланувало скорочення ринку друкованих ЗМІ на20 %. По-друге, Укрпошта запланувала збільшення доходів від передплати на 20%.

– Це свідчить про абсолютно непартнерське ставлення до редакцій і читачів. Така політика призводить до істотного скорочення передплати – українці відмовляються читати газети, для них же це занадто дорого. Водночас ситуація, що складається, становить пряму загрозу безпеці країні – необізнаною, непроінформованою людиною легше керувати, – зазначила Ліна Кущ.

На прес-конференції було презентовано бюлетень НСЖУ – спеціальну «газету на захист українських газет», у якій мова йде про потребу захистити українську періодику, яка опинилася в заручниках фінансово-економічних «експериментів» і «оптимізації» Укрпошти. Цільова аудиторія бюлетеня – Прем’єр-міністр України, Адміністрація Президента, народні депутати, генеральний директор ПАТ «Укрпошта» Ігор Смілянський та інші.

Власними думками за підсумками прес-конференції поділилася також Лілія Курбатова, представниця газети «Голос України»: 

 – Наша редакція неодноразово зверталася до всіх інстанцій, аж до Президента включно, щоб привернути увагу до надзвичайно незадовільного стану з доставкою газет до читача. На наше звернення до генерального директора Укрпошти надійшла відповідь від пана Смілянського: він розповів, як бракує людей у системі, як намагаються комп’ютеризувати поштові відділення... «Це дасть можливість збільшити швидкість обслуговування, розширити спектр послуг, зробити їх більш прозорими та сприятиме розвитку малого бізнесу на селі, в т. ч. тих підприємців, які торгують через інтернет», – йдеться у відповіді генерального директора. Таким чином, пошта збирається сприяти розвитку торгівлі, а не збільшувати тиражі газет чи поліпшувати доставку. Пан Смілянський весь час скаржиться на збитки й на те, що держава не допомагає. Але йому варто уважно прочитати закон України про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів. Згідно з законом, пошта не платить податок за землю і сплачує 1 гривню за квадратний метр оренди площі, – нагадала журналістка. – Стартувала передплатна кампанія на 2019 рік. Бажано було б до початку передплатного періоду створити урядову комісію щодо перевірки тарифів на послуги Укрпошти. Членами такої комісії мають бути представники Рахункової палати, аудиторської служби, головні редактори провідних загальнодержавних і місцевих видань». 

Служба інформації Національної спілки журналістів України.

На фото: Сергій Охріменко, Сергій Томіленко, Анатолій Жупина і Ліна Кущ.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.2%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 54.7%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (12) - 22.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.7%