Митрополит і «гніздо атеїзму»

Митрополит і «гніздо атеїзму»

Перші секретарі Волинського обкому компартії, якби дізналися про те, що на спорудженому для «керівної і спрямовуючої» Будинку політосвіти в м. Луцьку вже не перший рік висить меморіальна таблиця на честь православного митрополита Іларіона (Івана Огієнка), то в домовинах перекинулися б...

 

Факультет історії, політології та національної безпеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки після провалу серпневого (1991 р.) путчу ГКЧП і заборони КПСС отримав у своє розпорядження колишній Будинок політосвіти. В часи СССР ціла армія ідеологічних працівників компартії зводила в ньому справді осине гніздо пропаганди, а особливо полюбляли послідовники марксизму-ленінізму проводити тут різноманітні заходи атеїстичного спрямування.

І треба ж відбутися такій метаморфозі, що саме на луцькому будинку по вул. Шопена, 24 ще в 2012 р. група ентузіастів виготовила та встановила барельєф із зображенням Іларіона (Івана Огієнка), колишнього єпископа Української автокефальної православної церкви в сусідньому м. Холмі нині Люблінського воєводства РП, а з 1947 р. – у Канаді, де він був на чолі Української Греко-Православної Церкви (після возз'єднання з іншими православними церквами за кордоном став митрополитом з центром єпархії в м. Вінніпег).

Щоправда, Іван Огієнко, який у період Української революції був активним урядовцем УНР, а потім жив і працював в умовах Другої речі посполитої, на Волині бував рідко. На відміну від свого духовного покровителя митрополита Полікарпа (Петра Сікорського), який під час гітлерівської окупації в м. Луцьку був правлячим єпископом Луцької єпархії в сані архієпископа Луцького і Ковельського УАПЦ. З 24 грудня 1941 р. і аж до окупації Волині «другими совєтами» митрополит Діонісій призначає владику Полікарпа «тимчасовим адміністратором Православної Автокефальної Церкви на звільнених землях України», а на соборі УАПЦ, який відбувся 9-10 лютого 1942 р. у м. Пінську, митрополит Полікарп стає повноцінним її главою (адміністратором).

До речі, саме митрополит Полікарп рукоположив в єпископи і ще одного відомого в нашому краї священнослужителя – Первоієрарха УАПЦ в діаспорі, Святішого Патріарха Київський і всієї Руси-України Мстисла́ва (Степана Скрипника), який не лише був племінником Симона Петлюри, але й у часи гітлерівської окупації 1 вересня 1941 р. на засіданні Української ради довір'я на Волині (ця організація, до речі, видавала й україномовну газету «Волинь») створив із іншими українськими націоналістами (насамперед, Уласом Самчуком) «Тимчасову Адміністрацію Української Православної Церкви», яку очолив архієпископ Полікарп. У квітні 1942 р. він опстригся в ченці, а з 14 травня 1942 р. Степан Скрипник хіротонізований на єпископа Переяславського Української православної церкви як Мстислав.

Відтак, існування меморіальної таблиці на колишньому Будинку політосвіти – доволі символічне. Бо вона встановлена на честь визначного церковного діяча там, де колись намагалися боротися з релігією...

Світлана КОМА.

На фото автора: меморіальна таблиця та погруддя митрополита Іларіона в наш час.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (72) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (234) - 43.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (165) - 30.8%