IV з’їзд Товариства лісівників України

IV з’їзд Товариства лісівників України Лісівничий форум

У Києві відбувся IV з’їзд Товариства лісівників України. У ньому взяло участь близько 500 учасників. Волинь представляла одна з найбільших делегацій на чолі з начальником Волинського ОУЛМГ Олександром Кватирком та головою облорганізації ТЛУ Борисом Бабелясом. Попри делегатів у головному лісівничому форумі взяли участь науковці, народні депутати України, профспілкові діячі, голови Київської, Закарпатської та державних адміністрацій. Виступило 17 представників.

Головний меседж з’їзду – знайти противагу прагненням урядовців та верхорадівців реформуванню галузі шляхом створення єдиного суб’єкта господарювання у лісовому господарстві, намаганню приватизувати чи передати ліси у концесію.

– Адже це рух, який в кінцевому своєму варіанті означає знищення українських лісів, – наголосив заступник голови Держлісагентства Володимир Бондар, виступаючи з головною доповіддю. – Це не лише моя думка, а й фахівців галузі, науковців, представників об’єднаних територіальних громад. Лад може навести прийняттям Закону про національну лісову політику, який би визначав бачення держави щодо основоположних, пов’язаних із лісом питань, як на національному, так і на регіональному рівнях.

За його словами, відсутність протягом трьох останніх років фінансування лісового господарства фактично призвело до втрат професійних кадрів на півдні та сході країни, деградації систем лісовпорядкування та ефективного захисту лісів, до неможливості запровадження новітніх технологій та оновлення застарілої техніки та засобів виробництва.

– IV з’їзд лісівників проходить у непростих умовах, – зазначив співдоповідач голова Товариства лісівників України Юрій Марчук. – На сході України йде війна, гинуть наші хлопці і мирні жителі, мільйони переселенців залишили домівки, наростає трудова міграція в ЄС.

Він наголосив, що делегати представляють 50 тисячний колектив, половина якого – це лісова охорона, економісти, бухгалтери, працівники лісорозсадників, автотранспорту та цехів переробки, вальники лісу, з яких понад 200 мають державні нагороди, більше 150 – звання заслуженого працівника лісового господарства, більше 1000 чоловік воювали в зоні АТО, близько 200 нагороджені бойовими відзнаками, на фронті полягло 15 лісівників, ще четверо загинули від рук браконьєрів та лісопорушників.

Вже це свідчить, що лісівники захищають не просто свої робочі місця і ліси, а Україну – на фронті і в тилу. Чому ж тоді до них не прислухається влада, намагається знищити галузь і «зелене багатство» народу віддати в концесію чи й продати чужинцям або ж своїм багатіям? Товаристівці сподівалися

на участь в роботі IV з’їду лісівників України Президента України, Прем’єр-міністра, народних депутатів, урядовців, мали певну надію, що їх почують, а сам з’їд «може бути поворотним етапом відродження українського лісівництва, поштовхом до подальшого сталого розвитку лісової галузі країни». Та незважаючи на те, що на Броварському проспекті в Міжнародному виставковому центрі цього дня відкривалася 17-а Міжнародна виставка машин та обладнання для лісового господарства, деревообробної і меблевої промисловості «LISDEREVMASH’ 2018»,українські чиновники, урядовці цього не захотіли почули, бо не зважаючи на запрошення, ні на з’їзд, ні на «LISDEREVMASH’ 2018» не прийшли, чим продемонстрували свій недолугий курс на знищення державних лісів. Це прозвучало для усіх, як сигнал – що боронити цілісність держави потрібно не тільки на Сході України, а й у Центрі, на Півдні і Заході. І не тільки від московських зайд, а й своїх сановитих олігархів та високопосадовців.

– Буде ліс – буде й українська держава.

   Проблеми лісу – це проблеми комплексного розвитку держави, фермерства, малого і середнього бізнесу на селі, глибокої переробки деревини. Нам потрібно відійти від політичного популізму, фейків і брехні.

Хто тільки не «піариться» на нас. І мабуть для того, щоб зберегти ліси від змін клімату нам потрібно в першу чергу зберегти професійні кадри в лісовому господарстві, при зміні Урядів, політичної та партійної кон’юнктури. Картинки з інших країн сьогодні видаються за Україну. Лісівники під постійним шквалом критики, бо так хочеться на популізмі в’їхати у Верховну Раду. А куди важче, створювати нові робочі місця і відкривати нові виробництва. Є цілий ряд проблем, ряд яких ми можемо і повинні вирішити, а інші залежать від держави.

– Чесно, я вже не знаю до кого звертатись, є Указ Президента, є маса звернень від Товариства, Громадської Ради, Народних  депутатів до Уряду, – бідкався Юрій Марчук. – А все закінчилось тим, що ці звернення повернуті в економічне управління агентства яке, щось повинно відповідати. Так, це управління разом з В.Н. Бондарем ходить по всіх інстанціях і просить, щоб почули проблеми і, повірте, не тільки лісівників, а і переробників деревини. Надія тепер на Верховну Раду. Можливо хтось не помітив, але це тільки сліпий, що клімат різко міняється. Україна при таких змінах може втратити основні лісові види (сосну, дуб, березу). Нам потрібні серйозні наукові дослідження змін клімату і, відповідно, фінансування.

Ще трохи і при таких змінах Степ буде в Житомирі, а кожне дерево на Півдні на вагу золота. А чи буде при таких підходах кому працювати в цих лісах – сумніваюсь. І повірте ми не чекали на вирішення проблеми. Сьогодні лісівники всієї країни перераховують одноденну зарплату лісівникам Півдня. Ми не чекали рішення, а підготували Проекти Законів про створення фонду фінансування лісового господарства. Ці пропозиції є в Указі Президента, залишилось їх прийняти.

Сьогодні в залі народні депутати. Ви остання надія. Ми чули обіцянку при прийнятті бюджету на 2018 рік про 500 млн. грн. на лісове господарство. Сьогодні кінець вересня і нуль.

На Півдні втрачаємо кадри, пустують лісорозсадники. Коли вся Європа дотує відтворення лісів і лісорозведення – ми це питання загнали в зону екологічного і соціального конфлікту. Навіть в теперішніх умовах для держави повинно бути надважливим стабільність в прифронтових областях. А ліс там – це теж робочі місця.

Хочу підтримати пропозиції В.Н. Бондаря про необхідність розробки і прийняття Національної лісової політики, яка повинна консолідувати суспільство навколо лісових проблем, а не вносити дисонанс і конфлікт як вийшло з місцевими громадами при оподаткуванні лісових земель. Ідея для гірських сіл зрозуміла, а підходи як завжди.

Лікар – лікує, вчитель – вчить, лісівник – вирощує ліс і охороняє. Тому, що за одне людське життя його виростити неможливо. І десять мільйонів гектарів лісів в Україні створено саме лісівниками.

За всю історію незалежної України з'їзд широкої лісівничої громадськості скликався тричі. Це відбувалося в умовах, коли перед лісовою галуззю поставали серйозні проблеми і питання вибору подальших шляхів розвитку, що ми бачимо і зараз: в законодавчих змінах, які приймаються Верховною Радою, які посилюють податковий тиск на лісове господарство, в урядових рішеннях, які приймаються без широкого обговорення по питанню концесії лісів, відсутності фінансування для лісів Півдня і Сходу, у штучному формуванні в суспільстві негативної думки про роботу лісівників.

З’їзд дуже серйозно поставився до ініціативи екс-міністра лісового господарства України Самоплавського, який запропонував започаткувати власну політичну партію, аби відстоювати інтересу лісу та українського народу у Верховній Раді та в міністерських кріслах Уряду. Від цього кроку з’їздівців утримали заступник голови Державного лісоагентства Володимир Бондар (у Волиньраді очолює фракцію БПП) та голова Товариства лісівників України Юрій Марчук (науковець-політтехнолог). Та, судячи з піднятих рук за створення власної партії, якщо політика не зміниться, – це лише відтермінує цей процес, скажімо, до наступного з’їзду.

Лісівники однаково готові захищати державні ліси як від короїдів, так і їх найзатятіших друзяк-висопосадовців у найвищих владних кабінетах.

Сергій ЦЮРИЦЬ.

Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

Ефективна протидія смертоносній інфекції. (4) - 7.1%
Нездатність адекватно реагувати на загрози. (12) - 21.4%
Відволікання уваги від чогось важливішого. (31) - 55.4%
Мене це не стосується. (3) - 5.4%