Система дала збій і мусить змінитися (оновлено)

Система дала збій і мусить змінитися (оновлено)

11 листопада завершилося голосування за проекти, які планують профінансувати з так званого Громадського бюджету Луцька. Принципи участі громадських ініціатив у розподілі майже 2,5 млн грн із бюджету обласного центру, критерії відбору проектів за галузями, а також система електронного голосування, втім, далекі від ідеального. Про це свідчить результат: із кількох десятків учасників найбільше електронних голосів набрали комунальні підприємства м. Луцька, котрі повинні фінансуватися напряму з міського бюджету, а школа №11 примудрилася відхопити майже п’яту частину всіх грошей – 500 тис. грн! Тому на засіданні Громадської ради при Луцькому міському голові, яке відбулося 13 листопада ц. р., секретареві міськради Григорію Пустовіту рекомендовано здійснити низку оперативних заходів, щоб кардинально змінити «правила гри».


Як проаналізували колеги з порталу «Волинь 24», у суму 2,5 млн грн «вписується» 11 проектів, які отримали найбільшу кількість голосів:

«1. ШКОЛА МАЙБУТНЬОГО №11  – 225 тис. грн для 6 мультибордів та одного проектора.

2. ОСВІТЛЕННЯ БІЛЯ ШКОЛИ №27майже 250 тис. грн на освітлення пішохідних доріжок біля ліцею №27 та дитсадочка №40, 14 опор із енергозберігаючими ліхтарями.

3. БЕЗКОШТОВНИЙ ХОКЕЙ –  майже250 тис. грн на оренду льодового майданчика для двох тренувань на тиждень дітям віком 5-7 років, трьох тренувань на тиждень дітям 8-11 років, а також купівлю комплектів захисного екіпірування, шайб і виготовлення рекламної продукції.

4. АКТОВА ЗАЛА ДЛЯ ШКОЛИ №27 – 241 тис. грн на закупку світлового та звукового обладнання для актової зали ліцею №27.

5. ЛЕГКОАТЛЕТИЧНА ДОРІЖКА ДЛЯ ШКОЛИ №22 – 250 тис. грн, обіцяють дати можливість займатися не лише учням, а й усім мешканцям мікрорайону.

6. БРУКІВКА ПЕРЕД ШКОЛОЮ №12 – 228 тис. грн на вимощений вхід перед навчальним закладом.

7. УЗІ ДЛЯ ПЕСИКІВ – 250 тис. грн для КП «Ласка» на встановлення обладнання для ультразвукового дослідження собак.

8. ЧЕМПІОНАТ ІЗ «РУКОПАШКИ»-ГОПАКА – 221 тис. грн для проведення у Луцьку Відкритого чемпіонату із рукопашу-гопака.

9. ДИТЯЧИЙ МАЙДАНЧИК ДЛЯ САДОЧКА №38 – 250 тис. грн на безпечне розвивально-ігрове середовище для дітей з особливими потребами.

10. «ЦІКАВИЙ» ПРОСТІР ДЛЯ ШКОЛИ №11 – 249 тис. грн для дерев'яних поличок, шведської стінки, баскетбольних кілець, м'якого покриття та іншого ігрового обладнання.

11. ОРИГІНАЛЬНИЙ МАЙДАНЧИК ЗА РАЦСОМ – 249 тис. грн на спорудження ігрового майданчика з оригінальним, нетиповим обладнанням».

Не пізніше як через 5 днів після засідання оргкомітету виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт повинен підписати відповідне розпорядження про розподіл бюджетних коштів. Утім, як стало відомо з поінформованих джерел, ще до початку проведення голосування Громадська рада при Луцькому міському голові не лише делегувала свого представника Оксану Степанюк для спостереження за прийомом документів від учасників, але й після її звіту висловила суттєві зауваження до принципів формування заявок за галузевим принципом, складною для багатьох лучан системою електронного голосування, а також вказала на інші недоліки «Громадського бюджету». Результат, коли одна-єдина міська школа претендує отримати п’яту частину коштів на реалізацію проектів, котрі повинні фінансуватися за кошти галузі освіти, а також присутність серед переможців за невеликим винятком комунальних бюджетних установ, показує, що система працює неправильно.

Тож недарма громадський активіст Дмитро Сандалов у соцмережах так оцінив результати:

«Як можна вважати чесним голосування, коли три проекти подаються одним ініціатором і список проголосувавших за три проекта співпадає на 80%? Навіть ще краще – є варіанти, коли школа №ХХ голосує за школу №YY і навпаки – це взагалі профіт! А робоча група ініціативи взагалі або сліпа, або покриває те все, тому що інколи бюджети складаються просто феєрично – з реальних 10-20 тис. грн усе роздувається на 250 тис. грн».

На це вказують колеги з порталу «Район. Луцьк».

Оскільки розгляд цього питання був запланований заздалегідь, то 13 листопада 2018 р. Громадська рада при Луцькому міському голові заслухала посадовців не лише про результати конкурсу, але й про принципи створення Положення про нього та персональний склад членів комісії, яка його проводила. 

Заслухавши інформацію представників Департаменту економічної політики та Управління міжнародного співробітництва та проектної діяльності Луцької міськради, Громадська рада при Луцькому міському голові вирішила суттєво змінити умови та правила проведення конкурсу на т. зв. Громадський бюджет, який має офіційну назву Бюджет участі. 

Зокрема, у зверненні до виконувача повноважень Луцького міського голови, секретаря міськради Григорія Пустовіта пропонується створити нову робочу групу з проведення конкурсу в складі 12 осіб, половина яких має представляти структурні підрозділи виконавчої влади м. Луцька та депутатського корпусу, 3 особи – від Громадської ради при Луцькому міському голові і ще 3 – від інших громадських організацій. Крім цього, запропоновано змінити Положення про проведення Бюджету участі, чітко деталізувавши кількість проектів по різних галузях і напрямках із необмінною умовою їхньої корисності для всієї громади м. Луцька, а не лише для окремих установ та організацій, а також – звести до мінімуму участь у ньому комунальних підприємств (зокрема, шкіл!). 

Крім цього, рекомендовано влітку наступного року забезпечити проведення відкритого та публічного тренінгу для фізичних осіб та представників громадськості, які матимуть намір подати свої ініціативи для участі в розподілі бюджетних коштів у 2020 р. Контроль за виконанням цього рішення покладено на голову Громадської ради при Луцькому міському голові Володимира Данилюка.

Світлана КОМА.

Фото з порталу «Район. Луцьк».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.3%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (232) - 44.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.5%