Священнодійство біля Путилівки

Священнодійство біля Путилівки

Понад десятиріччя тому в смт Цумань започаткували добру традицію – святкувати Водохреще та Богоявлення Господнє на річці Путилівці. 

На запрошення голови Цуманської об’єднаної територіальної громади Анатолія Дорошука побували на цьому цікавому церковно-громадському священнодійстві і журналісти «Волинської газети». 
На мосту через бурхливу річку Путилівку, один із берегів якої скутий міцною кригою, де походжають троє юнаків-сміливців, зауважуємо очільника місцевої громади. Тут також автомобіль рятувальників та чимало цікавих. 
До річки після служби Божої почав стягуватися місцевий та приїжджий люд, аби після молитви очистити свою душу та тіло в річковій купелі. 
– На перші наші водохрещенські купання, що відбувалися у ставку, збиралося до десятка цуманьчан, – мовить один із засновників й ініціаторів святкових купелей, місцевий підприємець, а в минулому депутат облради Володимир Дуб. – Серед них були мій брат Віктор та наші найближчі друзі. А тоді відкрилась наша українська церква, і я став запрошувати митрофорного протоієрея Тараса Манелюка на освячення води: купатися стали у Путилівці. Свято набуло популярності, якогось року, за підрахунками нашого телеоператора, на Водохреща тут скупалося 700 людей. Подивитися на це дійство чи й взяти у ньому участь приходять не тільки цуманчани, а й жителі довколишніх сіл, сусідніх районів і областей, інших країн. Тож цього року з головою Цуманської ОТГ Анатолієм Дорошуком домовилися про техніку, хлопці заготовили сухостою, нарубали дров, аби люди мали де погрітися після купання, разом подбали про потрібні продукти, спеції, казани, каструлі, одноразовий посуд. – До підготовки свята долучилися Володимир Шніт, Микола Ткачук, один і другий Петро Янулі, мій брат Віктор Дуб, Яків Януль, Володимир Футрук (останній, до речі, щороку на це свято ріже три барани), підприємець Олег Кучер (він цьогоріч придбав 20 кг риби), Василь Гламазда, майже у повному складі місцева спілка ветеранів АТО, інші цуманчани, – додає Волдодимир Прокопович. 
Попри місцевого люду на цьогорічне Водохреща у Цумань прилетіло також 17 затятих купальників із Німеччини, серед яких Яків Блок, Андрій Фрізін, Валерій Лагенляйдер, Андреас Йовін та інші… Приїхали й народний депутат України Ірина Констанкевич, депутат облради Олександр Омельчук, кримські родичі Володимира Дуба… Неподалік річки змонтовано невеличкий поміст-підвищення, що нагадує імпровізовану сцену, біля якої порядкують двоє молодих людей. Знайомимося. Богдана Гапонюк працює художнім керівником місцевого Будинку культури. 
– Разом із тим періодом, коли була в декреті, то стаж складає 6 років, – мовить моя співрозмовниця. – Жодне свято у селищі не обходиться без участі культпрацівників, штат яких невеликий. До недавнього часу нас було двоє. Окрім мене, ще директор Лариса Януль. Так що доводилося самим і порядок підтримувати. Нині є техпрацівниця, на півставки взяли спеціаліста вокального жанру. 

– Які аматорські колективи діють при вашому Будинку культури?
– Створена жіноча вокальна група «Оберіг», якою керує Орися Сосніна. Її виконавці – жіночки як старшого, так і молодшого віку – цьогорічних свят побували з різдвяними колядками майже в усіх організаціях селища, а також у санаторії матері і дитини «Пролісок». Колядуватимуть вони і сьогодні. Нині у стадії формування ще й дитяча вокальна група «Співанка», до якої входять Вікторія Ховайло, Кіра Пилипчук, Ангеліна Марценюк, Вікторія Новосад. Маємо своїх солістів Оксану Ільчук, Оксану Кручковську, Світлану Федорчук... Активними учасниками усіх заходів є також квартет родини Круків, у якому співають брати та сестри. Їх піснями можна заслухатися. Повеселять господарів та гостей свята і сьогодні. Оскільки я та директор за спеціальністю хореографи, то маємо 6 танцювальних груп, у яких майже 100 діток різних вікових категорій. Більшість з них займаються із задоволенням, особливо дівчатка. Через те створили два суто дівочі танцювальні колективи. До одного відібрали вихованок дитячого садочка та першокласниць, для іншого – учениць 6-7 класів.
Серед натовпу помічаємо народного депутата України Ірину Констанкевич. До води підходить в повному облаченні протоієрей церкви Святого Івана Хрестителя УПЦ Тарас Манелюк з хористами Марією Одінцовою, Надією Сосніною, Ольгою Петрицькою, Василем Горданом, Валентиною Вітер, Лідією Чечоткою, Олегом Морозом, Русланою Шульгач та Людмилою Гончарук. Присутні побожно слухають священну молитву, що прославляє триєдиного Бога Отця, Його Сина та Святого Духа. Після звершення православного обряду священик тричі занурює у річкову воду хрест. У небо з протилежного берега злітає три білих голуби, лунає три постріли із рушниці – це місцевий мисливець відлякує від води і цього велелюддя усіляку лиху силу. 
До присутніх почергово звертаються голова Цуманської ОТГ Анатолій Дорошук, народний депутат України Ірина Констанкевич, голова Ківерцівської райради Олександр Гурський, протоірей Тарас Манелюк.
Тепер слово за сміливцями-купальниками. Вони не заставляють себе довго чекати. Поодинці та групами заходять у водохрещенську воду не тільки чоловіки, а й жінки, очищаючи свою душу та тіло. Багато хто бере із собою малолітніх дітей, які стійко сприймають зимове занурення. Цікавимося враженнями від цієї водохрещенської купелі у її учасників.
Поспостерігавши за цим давнім захоплюючим купальським ритуалом, пофотографувавши його героїв, просимо висловити свої враження про побачене й народного депутата України Ірину Констанкевич.
– Прибула сюди на запрошення голови Цуманської ОТГ Анатолія Дорошука, – каже Ірина Мирославівна. – Думаю, такі заходи потрібні. Вони ще більше зближують людей та згуртовують і здружують громаду. Українці здавна шанували і продовжують шанувати церковні свята, одним з них є Водохрещення. Ми ж пам’ятаємо з Євангелії історію Хрещення Ісуса Христа в Йордані. Віримо, що саме цього дня вода не тільки оздоровлює, а й очищає. Я щаслива, що отут в оцьому маленькому Йордані маємо можливість один одного привітати і побажати, щоб потужна йорданська вода давала кожному сили, шлях, бо небо над нами відкрите і маємо можливість молитвами, добрими словами та помислами доторкнутися до Бога і просити за свою родину, за свою сім’ю, за Україну. Просити у Бога і прощення, просити миру, добробуту, щастя. І ми можемо сьогодні об’єднати наші слова і прагнення, попросити миру, добра, і щоб наша Україна була найсвітлішою державою у світі. 
Не можу разом з усіма не порадіти за наданий Вселенським Патріархом Варфоломієм Томос нашій церкві, яка однині стала справді незалежною та визнаною у світі.– Ірино Мирославівно, більшість православних християн з радістю сприйняли звістку про надання Томосу нашій церкві. Але, на жаль, це ніяк не знімає тієї економічної напруги, яка є в суспільстві і яку спричинили непомірно високі ціни на комунальні послуги.
– Уряду й Президенту пора б давно повернутися обличчям до людей та їхніх проблем. Поки що ні з одного боку, ні з іншого я таких тенденцій не бачу. На мою думку, вони просто хочуть відволікти увагу населення від соціальних та економічних питань. А вони, на жаль, я не скажу, що катастрофічні, але дуже гострі та серйозні.

– Оскільки це Ваш округ, якому неодноразово допомагали і будете допомагати, то конкретніше, якщо можна, про це.
– Ви знаєте, я боюся зараз помилитися в цифрах. Для Ківерцівського району, куди входять Цуманська, а також Жидичинська громади, було скеровано коштів десь у межах 6 млн грн. Вони призначалися, у першу чергу, на перекриття та утеплення шкіл й дитячих садочків. На порядку денному були й питання медичної сфери. Сьогодні мені приємно сказати, що для Цуманської дільничної лікарні ми придбали дуже необхідну медичну техніку, яка дасть можливість не тільки робити якісну діагностику, а допомагатиме оздоровлювати пацієнтів. Я була присутня, коли привезли обладнання. Радів не тільки головний лікар, але й пацієнти, з якими мені вдалося поспілкуватися. Це конкретна справа, що слугуватиме людям. Займатися нею зобов’язаний кожен народний обранець. На жаль, більшість своє покликання бачать у політикумі, бо не хочуть позбутися теплих насиджених місць. Тільки забувають одну просту істину, що оцінюють не за гарні слова, а за конкретні діла.
Тепер цуманцям та жителям поближніх сіл не потрібно їхати в інші діагностичні центри та витрачати зайві кошти, яких у людей і так, мов кіт наплакав, на дорогу. Тож у місцевої лікарні, де є чимало хороших спеціалістів, з’явився ще один гарний потенціал для надання медичної допомоги на рівні теперішніх вимог. Відтепер людина знатиме, що їй нема потреби їхати у районний чи обласний центр і везти невідомо яку суму грошей. Необхідна послуга є поряд. У цьому напрямку працюватимемо й далі, аби місцеву лікарню оснасти необхідною сучасною діагностичною та лікувальною апаратурою. Коли здорові люди, вони щасливі! Моїми пріоритетами були й лишаються галузі освіти й охорони здоров’я.

– Жителі Вашого округу, до якого належить і Цуманська ОТГ, часто потребують допомоги чи підтримки народного депутата?
– Звертаються. І дуже багато. Чому? Люди насправді дуже бідні і тому вони потребують матеріальної допомоги. Особливо, коли виникає потреба в лікуванні. Тоді доводиться вишукувати різні шляхи. Якщо захворювання онкологічного характеру, організовуємо збір коштів. Думаю, нема потреби озвучувати, що їх сума немала. Виходимо на керівництво профільного інституту чи обласного онкодиспансеру. Хоча, зізнаюся відверто, можливості депутата також обмежені. Але в допомозі не відмовляю нікому. За таким принципом живу.
Поки ми розмовляли з Іриною Констанкевич та зігрівалися смачним глінтвейном, що ним неподалік опікувалися місцеві кулінари, сірі хмари враз прорізало яскраве сонце. Воно засяяло, зазолотилося, заусміхалося промінцями до всіх присутніх, немов сповіщаючи добру вість про охрещення Божого Сина. Це був ще один посил з неба, що Бог радіє разом із людьми. 
Тим часом бажаючих окунутися у річці Путилівці не меншає. Йдуть і йдуть до Цуманського Йордану дорослі і малі, з поблизьких вулиць і далекої Німеччини. Вже згодом у місцевому «Дубку» високих гостей з України і закордоння зустрічали кухарі Валентина Станіславчук та Ольга Януль, бармен Тетяна Кочубей, господар закладу Володимир Дуб. А свято на березі Путилівки тривало до пізньої ночі.Володимир ПРИХОДЬКО,
Сергій ЦЮРИЦЬ.

На фото авторів та Віктора РАЙОВА: свято Водохреща; юні артисти; освячення води;  місцеві кулінари; Ірина Констанкевич; Володимир Дуб із німецькими колегами.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (72) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (233) - 43.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (164) - 30.8%