Одна Леся. Два проекти

Одна Леся. Два проекти

Дві гілки волинської влади 16 травня хочуть затвердити різні варіанти відзначення в 2021 р. ювілею Лесі Українки.

Проект програми відзначення в 2021 р. 150-річчя від дня народження Лесі Українки розглянула постійна комісія з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім’ї, молоді, спорту та туризму облради за участі представників облдержадміністрації.

Заступник начальника управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації Валерій Дмитрук розповів, що в програмі по максимуму враховані пропозиції Колодяжненської ОТГ Ковельського р-ну щодо розвитку інфраструктури на її території.

Запропоновано передбачити на 2019 р. проектування та будівництво школи в с. Колодяжне. Планується також проведення в Будинку культури с. Колодяжне заходів та робіт щодо створення у ньому музею «Лісова пісня»; проведення робіт з облаштування автомобільної дороги Колодяжне – Ковель; реконструкція дороги «Ковель – Нечимне» з улаштуванням велосипедної доріжки з Колодяжного до Нечимного; коригування проектної документації та проведення робіт щодо розчистки та відновлення озера Нечимне; створення музею-скансену та народних промислів в с. Скулин  та інші інфраструктурні заходи.

До речі, родинне гніздо Косачів в с. Колодяжному переживало не один етап реконструкції. Зокрема, споруди садиби постраждали після Першої світової війни, а під час перебування Волині під владою Другої Речі Посполитої вони прийшли в повне запустіння та перетворилися на руїну. Після приходу «перших совєтів» у місцевій більшовицькій пресі навіть надрукували заклик із пропозицією відбудувати музей-садибу, що й було зроблено.


Але Друга світова війна знову пройшлася руїною по с. Колодяжному, яке в першій половині 1944 р. опинилося в епіцентрі боїв за м. Ковель. Тому фактично всі будівлі або були зруйновані, або – розібрані на бліндажі та окопи. І лише після того, як у 1949 р. тут біло літературно-меморіальний музей, влада взялася за відбудову. Щоправда, на цей час більшість споруд знову потребують капітальної реконструкції… Але пропозицію облдержадміністрації вирішувати питання комплексно розкритикували голова комісії Любов Ліпич та депутати Олександр Курилюк, В’ячеслав Рубльов, Галина Йовик та Юрій Поліщук.

«Вони вважають, що такий інфрастуруктурний проект, як будівництво школи, варто було передбачати в ДФРР, а ремонти доріг в дорожньому фонді.  На переконання депутатів,  програма відзначення ювілею великої поетеси  має бути реальною до виконання та передбачати видавництво книг, низку мистецьких заходів задля популяризації творчості Лесі Українки», – зазначили в відділі інформаційного забезпечення діяльності облради.

Заступник голови комісії Юрій Поліщук поцікавився в розробників програми, чи мають вони гарантію фінансування заходів з державного бюджету, адже загальний кошторис програми – 400 млн грн.

«Сама програма – правильна річ, але треба, щоб вона була реальною та дієвою. Облдержадміністрація повинна напрацювати спільні заходи з обласною радою, а не закидати суспільству маніпулятивний месидж, що депутати блокують програму відзначення ювілею Лесі Українки», –  додав Юрій Поліщук.

«Помічник-консультант народного депутата України Ірини Констанкевич – Орест Маховський – каже, що  в команді нардепа також мають зауваження про проекту облдержадміністрації. Зокрема, рекомендовано звернути увагу на потребу в підтримці Науково-дослідного інституту Лесі Українки, що діє на базі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, а також передбачити видавництво книг Лесі Українки та родини Косачів.

Порадившись, депутати рекомендували облдержадміністрації доопрацювати проект. Підтримати програму в редакції, запропонованій виконавчою владою, пропонував  лише депутат  Петро Савчук, раніше – голова цієї комісії.

Як відомо, голова облради Ігор Палиця, який перебуває за кордоном, підписав розпорядження про скликання чергової сесії облради на 16 травня ц. р. Тоді й стане зрозумілим, за який проект програми вшанування «співачки досвітніх вогнів» проголосує більшість депутатів.

Сергій ШРАМЧУК.

На фото автора та відділу інформаційного забезпечення діяльності облради: під час засідання комісії облради; літературний музей-садиба Косачів у с. Колодяжному в наш час.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%