Спрут-2019

Спрут-2019

Маховик розслідування контрабанди крупної партії бурштину розкручується і затягує в скандал усе більше підозрюваних!


Натомість, керівництво Волинської митниці, сформоване, в основному, з вінницьких гастролерів, продовжує наполягати, що не має відношення до «оборудки століття» і вбачає в усьому дії недоброзичливців. Поводиться так, бо переконане, що високопоставлений земляк – нинішній глава уряду Володимир Гройсман – прикриє?

Отже, журналісти стверджують: на митниці в Ягодині за прямої вказівки керівництва цієї структури безперешкодно проїхала на МАПП «Дорогуск» вантажівка, в кузові якої під вугіллям знаходилося 500 кг «сонячного каменю». Вантаж польська сторона затримала.

Втім, у прес-службі Надбужанського відділу прикордонної варти РП, який обслуговує цей пункт пропуску, досі ніякої інформації про це немає. Хоча зазвичай подібні історії набувають широкого розголосу, а часу минуло достатньо...

Пояснення може бути як мінімум два. Або польські правоохоронці проводять якусь власну спецоперацію, щоб встановити можливу причетність до контрабанди своїх митників і прикордонників. Або ніякого бурштину в Дорогуску не затримували...

Як відомо, історія про 500 чи 130 кг бурштину, який мали через МАПП «Ягодин» доставити в Польщу, почала розкручуватися з повідомлення про цей факт столичного журналіста Євгена Плінського. А потім знімальна група ТРК «Аверс» у складі Наталії Поліщук, Марії Петручик і телеоператора побувала в одному з ресторанів на озері Світязь (за інсайдерською інформацією, належить дружині митника), де група митників на чолі з представником Вінничини, керівником митного посту Олександром Оникійчуком, напряму причетних до цієї справи, святкувала в позаробочий час день народження головного інспектора ВМО-1 МП «Ягодин» Леоніда  Остапюка.

«Присутнім на відео був і Михайло Бурдейник, начальник зміни, котра, за даними видання, пропустила через Яготин партію у 1300 кг бурштину, яку заарештували на польському кордоні із міжнародним скандалом», – деталізувала Агенція УНІАН.

Історія закінчилася побиттям 2 журналісток та пошкодженням відеокамери, занесенням цього факту в Єдиний реєстр досудових розслідувань. За справу взялися поліцейські і співробітники Державного бюро розслідувань...

А тим часом луцький адвокат Олександра ОникійчукаАртур Мартиросян –оприлюднив точку зору самих митників.

«...Є достатні підстави вважати, що замовником провокації, яка спрямована на усунення О. Оникічука з посади, є опальний митник та зять колишнього прокурора Волинської області А. Гіля, – Юрій Терещук, який має тісні ділові стосунки з контрабандистами», – написав на персональній сторінці в соцмережах, і ця точка зору була одразу поширена в кількох наближених до нинішньої влади медіа.

Щодо двічі прокурора області Андрія Гіля, то принагідно слід зазначити: Андрій Іванович не лише за часів президента-втікача Віктора Януковича ходив на луцький меморіал «Вічна слава» в прокурорському мундирі з георгієвською стрічкою. Він був не тільки двічі прокурором Волинської області, але й заступником одіозного прокурора Андрія Параки, а після перемоги  Революції гідності брав участь в урочистостях із нагоди представлення нового очільника волинських прокурорів – Анатолія Коцури. Після виходу на пенсію Андрій Гіль, однак, повважав, що держава йому платить замало, тому через суд домігся збільшувати пенсійного жалування заледве не до розміру 15 тис. грн...

Довкола цього сімейства, до речі, розгортається не тільки скандал. У січні ц. р. на порталі «Громадське. Волинь»  було оприлюднено інформацію про те, що дружина Андрія Гіля – головний спеціаліст управління Державної міграційної служби у Волинській області Тетяна Гіль – не задекларувала придбання нового позашляховика «Toyota Land Cruiser 200» у квітні 2017 р.

«А оскільки умислу немає, то й карати її немає за що – вирішили в прокуратурі. Таку інформацію надали в Управлінні захисту економіки у Волинській області ДЗЕ Національної поліції на звернення Центру журналістських розслідувань «Сила правди» та юристів Громадської організації «Том 14», – наголошується.

Повертаючись до імовірної причетності зятя Юрія Дмитрука, який «через загрозу звільнення, в зв’язку з чисельними службовими розслідуваннями що до нього, був вимушений піти у декретну відпустку по догляду за дитиною, строк цієї відпустки скоро минає, і йому необхідно виходити на роботу».

Вже згадуваний адвокат Артур Мартиросян змальовує факт трранспортування крупної партії бурштину на територію Польщі так:

«...Була вибрана стороння фірма, яка регулярно возить в Польщу вантажі деревного вугілля. Це ТОВ «Вісент», (яка)... не має ніякого відношення ні до бурштину ні до контрабанди взагалі, є цілком доброчесною. Вона має контракти на поставку деревного вугілля до Польщі, для чого регулярно користується послугами сторонніх експедиторів та перевізників.

В даному випадку експедиційні послуги надавало ПП «Сприяння-Тех», зареєстроване в м. Камінь-Каширський, Волинської області. ПП «Сприяння-Тех» зафрахтувало для перевезення автомобіль ФОП Варчука Олександра Васильовича з того ж міста. Захист сьогодні отримав інформацію про причетність даного підприємця до контрабанди. Погодьтесь, що зручно займатись контрабандою під прикриттям транспортної фірми. Нічого не підозрюючи, клієнти замовляють транспортні послуги, а таємно від них в фури добавляється контрабандний вантаж, який везеться через кордон. При цьому, імовірність попастись мінімальна, оскільки вантажі юридичних осіб проходять митницю номінально, і одиничні випадки, коли його повністю оглядають. Я особисто поспілкувався з представниками ТОВ «Вісент» і дізнався наступне: вони замовили перевезення вантажу деревне вугілля через ПП «Сприяння-Тех». Кому належала сама фура і звідки вона, їм не було відомо, оскільки це зона відповідальності експедиторів».

Далі Артур Мартиросян наводить маршрут вантажівки з контрабандним бурштином:

«01.05.2019 року фура завантажилась в с. Соснове, Березнівського району, Рівненської області. 02.05.2019 року товар було успішно замитнено з вагою брутто 20.9 тони, а нетто – 20.75. Після цього, фура вирушила на кордон, проте туди вона прибула 04.05.2019 року, при цьому фура була перевантажна, про що знав водій машини. Виникає питання, чому фура їхала до кордону дві доби і де вона була весь цей час? Питання риторичне, оскільки є очевидним, що в цьому проміжку в машину довантажили бурштин, що і викликало перевантаження. Хочу підкреслити, що довантажений бурштин особливої цінності не мав, тому ця акція не дорого обійшлась замовникам. Далі автомобіль попрямував на кордон, де успішно минув Українську сторону. При цьому автомобіль проходив сканування. Проте, виявити на сканері бурштин серед вугілля не можливо навіть теоретично, оскільки він схожий на нього. Представники ТОВ «Вісент» повідомили, що водію на момент перетину Українського кордону, було відомо що машина перевантажена, і він не міг не розуміти, що на Польській стороні до ного виникнуть питання, проте – спокійно поїхав далі. Очевидно він виконував розпорядження свого роботодавця Варчука О. В., який хотів що б фуру затримали саме Польські митники.
Представники ТОВ «Вісент» підтвердили, що дійсно одну фуру було затримано, проте Польська сторона дозволила на другий день забрати вантаж вугілля, який на сьогодні вже доставлений до замовника. Ніяких питань в Польських правоохоронців ні до ТОВ «Вісент» ні до Українських митників не має, а водій Варчук О. В. вже сплатив штраф в розмірі 3-ьох тисяч злотих і повернувся до України».
Виникає питання, звідки польські митники знали в якій саме фурі шукати бурштин?

Артур Мартиросян, який раніше захищав інтереси запідозреного в хабарництві керівника Волинської митниці Віктора Кривіцького, чинного голову бюджетної комісії Вінницької міськради (після скандалу переведеного на підвищення в центральний апарат ДФС, – авт.), подає такий варіант:

«Відповідь очевидна – їм це повідомили. Кому це вигідно? Відповідь знову очевидна – Ю. Терещуку, мета якого повернутись на Волинську митницю ДФС. Саме Ю. Терещук і повідомив польських митників. Він же дав матеріал для журналіста Є. Плінського, який не дочекався офіційного чи не офіційного підтвердження інформації опублікував її як «сенсацію» у притаманній йому манері – звинувачуючи всіх на право і на ліво у корупції».

Втім, із посиланням на джерело в прес-службі Волинської митниці Державної фіскальної служби колеги із порталу «Конкурент» написали:

«Стосовно нападу митниками на журналісток «Аверсу» речниця  Валентина Черниш зазначила, що  призначене службове розслідування. Адже якщо митник потрапаляє в якусь ситуацію, пов’язану зі слідчими діями, проводять службову перевірку».

Крім цього, у відомстві бадьоро рапортують про все нові й нові досягнення.

«З початку 2019 р. волинські митники перерахували до державного бюджету 5 млрд 19 млн грн. У порівнянні з минулорічним періодом збільшились обсяги перевезень товарів, відповідно – суми митних платежів збільшились на 68% (або на 2 млрд грн). Особливо помітний ріст обсягів ввезення легкових автомобілів – у 6 разів, механічних пристроїв спеціального призначення, вантажних автомобілів та мінеральних добрив. Середньоденний показник надходжень у січні-квітні 2019 р. склав 62,7 млн грн, що в 1,7 разів більше за середньоденний показник такого ж періоду попереднього року», – зазначається.

Але історія з побиттям журналістів та пошкодження відеотехніки навіть після цього бадьорого звіту не завершується. Хоча слід не забувати: минулорічний факт побиття журналіста «Волинь.24» Сергія Шаповала і телеоператор «Каналу 12» Романа Харченка теж була резонансною. Покарати винних у побитті знімальної групи на Тернопільщині вимагали на всіх рівнях, народний депутат України Степан Івахів навіть запит до правоохоронців скеровував, а потім... Як стало відомо з джерел, які заслуговують на увагу, обидва потерпілих «за велике дякую» забрали заяви про побиття з тернопільської поліції, і справу щодо керівника підприємства ПП АП «Дружба», члена виконкому Теребовлянської міськради Романа Когута та його помічника закрили.

І Сергій Шаповал, і Роман Харченко невдовзі звільнилися з роботи «за власним бажанням», а версію про те, що один із монополістів на ринку роздрібної торгівлі паливно-мастильними матеріалами просто замовив боротьбу з незаконними АЗС руками працівників ЗМІ так ніхто і не заперечив...

А тим часом незаконний видобуток бурштину триває.

Як 11 травня ц. р.  повідомили у прес-службі Волинського ОУЛМГ, виявили нелегальних копачів цінного каміння у Куклинському лісництві ДП «Маневицьке ЛГ».

«П’ятьох чоловіків затримали фактично за роботою. Встановили, що це – жителі Маневицького району. Чоловіки свою вину не заперечували. Варто зазначити, що на території Маневицького району, як і в інших лісових масивах, де є суттєві ризики незаконного видобутку бурштину, державною лісовою охороною, працівниками груп оперативного реагування лісогосподарських підприємств Волинського ОУЛМГ, поліції та Нацгвардії ведеться посилене цілодобове патрулювання.Відповідно до наказу Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, такі заходи безпеки запроваджено у Маневицькому та Любешівському р-нах», – зазначається.

Зрозуміло, що весь незаконний «сонячний камінь» через посередників потім везуть контрабандою за кордон.

Роман УСТИМЧУК.

На фото «Першого каналу соціальних новин»: Олександр Оникійчук, якого підозрюють в причетності до незаконного вивезення бурштину в Польщу.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи повинен залишитися Юрій Погуляйко на посаді голови облдержадміністрації?

Чи повинен залишитися Юрій Погуляйко на посаді голови облдержадміністрації?

Він повністю відповідає займаній посаді. (0) - 0%
Його не треба було призначати взагалі та необхідно звільнити. (7) - 29.2%
Головою облдержадміністрації повинен бути волинянин. (10) - 41.7%
Мені байдуже. (6) - 25%