Чому всі шляхи ведуть у Камінь-Каширський?

Чому всі шляхи ведуть у Камінь-Каширський?


Знову травень. І як 4 років тому ми знову спілкуємося з головою Камінь-Каширської райдержадміністрації Валерієм Дунайчуком. З тих пір до свого статусу Валерій Савович додав хіба що посвідчення депутата облради. А в усьому іншому…

Ось цитата з інтерв’ю, яке було опубліковане в «Волинській газеті» ще в травні 2015 р.:
«Валерій Савович викликає позитивні емоції: стрункий, підтягнутий, лаконічний і конкретний. Видно, що за довгі роки свого життя навчився цінувати себе та поважати інших…
Звідки це?  З раннього дитинства, де в с. Личини Камінь-Каширського р-ну Валерій Дунайчук був аж шостою дитиною в багатодітній родині (п’ятеро старших – сестри Валерія Савовича)? 
Чи зі студентських років, коли здобував фах лікаря-гігієніста та епідеміолога у Львівському медінституті? 
З перших азів трудової біографії, котра розпочалася на скромній посаді фельдшера Самарівської дільничної лікарні Ратнівського р-ну, Сошичненської лікарської амбулаторії Камінь-Каширського р-ну, продовжилася на посаді лікаря з гігієни харчування, завідувача санітарно-гігієнічним відділом Камінь-Каширської райсанепідемстанції та обранням на посаду Личинівського сільського голови? 
Чи, можливо, виконання обов’язків депутата Камінь-Каширської райради три скликання поспіль нагородило Валерія Дунайчука вмінням визначати пріоритети та мудрістю знаходити шляхи для реалізації задуманого?
Про це та про багато іншого та цікавого ми й дізнаємося, відверто та невимушено спілкуючись із головою райдержадміністрації, який до офіційного призначення з кінця лютого ц. р. був радником голови облдержадміністрації Володимира Гунчика на громадських засадах»…
І ось промайнуло 4 роки. І багато що змінилося до невпізнання. Про ще й говоримо з Валерієм Дунайчуком.

– Політичний графік в Україні такий, що як тільки закінчуються одні вибори, то починаються інші… Після президентських 27 жовтня цього року будуть парламентські. Але навіть не вони сьогодні на порядку денному Камінь-Каширського р-ну, а створення (чи не створення) чергової об’єднаної територіальної громади з адмінцентром у райцентрі. У Вас унікальний досвід, бо очолювали сільську раду, працюєте головою райдержадміністрації, а ще ж – депутат облради! То на черговій сесії Камінь-Каширської міськради нарешті вирішать питання створення ОТГ чи ні?
– Для Каменя-Каширського ця тема дуже важлива. Створення об’єднаної територіальної громади з центром саме в місті, це – стратегічний крок! Ми планували створити на території району 5 ОТГ, на сьогодні існує лише одна Гуто-Боровенська. Але до неї не приєдналися Піщанська і Полицівська сільради, хоча це передбачалося перспективним планом… Але географічно та історично Камінь-Каширський завжди був центром нашої поліської території. Всі шляхи та комунікації з найвіддаленіших сіл району ведуть саме в це місто. І це достеменний факт, навіть якщо порівнювати з деякими сусідніми районами.

– Дійсно, південніше що Маневичі, що Колки мають фактично рівнозначне значення!
– Однозначно так! А на Камінь-Каширщині такого немає. Звичайно, колись існували ґміни з центрами в с. Пнівне , Сошичне, Хотешові, але на сьогодні їхнє стратегічне значення так чи інакше не таке важливе, як у міста. Тому найперше і найголовніше завдання: створення ОТГ у складі 6 сільрад і міськради з центром саме в Камені-Каширському. В перспективі, можливо, до цієї ОТГ долучаться і такі села як Нуйно, Залісся, чи Воєгоща і навіть Полиці… Ви ж розумієте, що це дуже близько і дуже зручно! 

– Скажіть, чому так довго гальмувався процес створення ОТГ саме в вашому районі? Чому так довго запрягають у тому ж Камені-Каширському? Адже шлюз фінансової допомоги від держави для новостворених громад закриється з початком наступного року! 
– Перш за все, не сприяло створення об’єднаної територіальної громади тривале протистояння між нинішнім міським головою і депутатами. Він не хотів гуртувати довкола міста навколишні села, а депутати нічого не могли зробити з його впертістю. 

– Бо зі створенням ОТГ неминуче призначалися б дочасні вибори, і тоді люди могли обрати не лише Василя Бондаря, але й когось іншого?
– Звичайно, створення нової громади передбачає проведення виборів не лише голови, але й депутатів… Ми проводили зустрічі з керівниками навколишніх сільрад, але навіть під час цих нарад Василь Бондар публічно заявляв, що об’єднання неодмінно погіршить самопочуття міста… Мовляв, саме за рахунок Каменя-Каширського доведеться утримувати всі «бідні» села: Ворокомле, Осівці, Грудки і т. д.

– Дивна логіка. От селище Турійськ згуртувало навколо себе чимало сіл, і не скаржиться на погане самопочуття, а Олексій Безсмертний навіть розказував, як гуртом вирішили чимало давніх проблем як у райцентрі, так і в селах!
– Та не один Турійськ це може підтвердити! А Любешівська ОТГ, наприклад?  Та дуже довго ніяк не вдавалося переконати Василя Бондаря в доцільності створення Камінь-Каширської ОТГ. Він усе говорить, що видатки будуть більшими за доходи, і йому, як міському голові, сільські дитсадки чи школи не потрібні. Як голова райдержадміністрації я пояснював, що створені зараз ОТГ мають великі фінансові преференції, і, наприклад, якщо зараз у Камінь-Каширської міськради є доходів 15-16 млн грн, то зі створенням об’єднаної громади було б 30-35! Це можна співставити фактично із бюджетом усього району! Але переконати Василя Бондаря довгий час не вдавалося. Може, щось зміниться на сесії, яка запланована на травень?

– Можливо, Ви особисто будете балотуватися на посаду голови Камінь-Каширської ОТГ?
– Все можливо… Побачимо, як піде процес об’єднання, чи висловлять бажання створити ОТГ сільські ради з центром саме в м. Камені-Каширському. Бо раніше саме міськрада ініціювала цей процес, та навколишні села скептично реагували. Мовляв, навіщо воно нам потрібне? Нам і так добре… Я відверто говорю керівникам місцевого самоврядування, вони, не виключаю, навіть ображаються, але чують: не можна в нинішній період реформ залишатися феодальними князьками, а центр ОТГ не мусить бути саме в тому селі, де його кабінет. Є економічні розрахунки, історичні традиції, врешті-решт!

– Довге переливання з пустого в порожнє призвело до того, що район адміністративно-територіально взагалі зменшився…
– Так, дві громади – Новочервищанська і Тоболівська – долучилися до Прилісненської ОТГ Маневицького р-ну! 

– Валерію Савовичу, ми спілкуємося в дуже важливий для держави період: стара влада на чолі з Петром Порошенком сходить із політичної арени, на її місце заступає нова під проводом Володимира Зеленського. Як виборчий процес відбувався в Камінь-Каширському р-ні? Як себе бачите в подальшому у житті громади?
– Голова на плечах є, руки-ноги цілі, будемо працювати! Так чи інакше. Але зазначу: президентські вибори, і це підтверджено міжнародною спільнотою, пройшли демократично. З тих кандидатів, які були в другому турі, підкупу виборців не було. В тому числі і в нашому районі. Це великий плюс для нашої держави! Україна ж повинна стати європейської та демократичною країною, тому всі виборчі процеси в нас повинні приходити за цивілізованими стандартами. Але життя продовжується. До виконання повноважень приступить новообраний Президент Володимир Зеленський. Побачимо, як воно і що буде… Але нам усім треба допомагати розбудовувати державу, а не сидіти, склавши руки, і чекати, коли хтось щось зробить. І якщо потрібна допомога новому главі держави – треба її надавати! Я всім кажу: всі зміни треба починати з самого себе! Зі своєї родини, зі своєї хати, зі свого двора, вулиці, мікрорайону чи села, і через рівень району та області до загальнодержавного! 

– Пригадуючи досвід минулого, слід зазначити, що і в 2005-ому, і в 2010-ому, і в 2014-ому в нас верхівка діяла інакше. Разом із брудною водою справді корумпованих чиновників викидали на вулицю і «дитя» кваліфікованих і перспективних працівників, особливо низової та середньої ланки органів влади. То кожна наступна «нова мітла» справді повинна виганяти геть усіх, хто був раніше, чи пора вже навчитися цінувати кадри?
– Вважаю, що професіоналів, які нормально виконують свої службові повноваження на будь-якому рівні, не треба звільняти з роботи. Бо набрати дилетантів – легше всього, але чи буде від цього позитив? Я ж не за себе особисто кажу, бо є багато інших управлінців, які в органах державної влади чи самоврядування почали працювати ще навіть до президентства Віктора Ющенка. Якщо немає конкретних претензій до конкретної особи, то чому від неї позбавлятися? Тим паче, всі, особливо на рівні району, один одного знають… На Камінь-Каширщині з населенням 64 тис. людей усі, повірте, відають, хто чим дихає і як живе. Тому я – за вдумливу кадрову політику.

– Питання, яке знову на поверхні. Оця одіозна Стобихівка з її вимогами до держави збудувати нову школу і з гігантською кількістю незаконних пилорам, які ріжуть крадений ліс! Коли це все закінчиться, пане голово райдержадміністрації?
– Ну, історія зі школою закінчиться, коли ми її збудуємо. А що введемо в експлуатацію, то це однозначно…

– А ліс до того часу вже повністю виріжуть і перейдуть на заготівлю кущів?!
– На жаль, деревини навколо Стобихівки та багатьох інших сіл і так вирізали досить багато… Але пилорам у цьому селі вже майже наполовину стало менше (раніше було 44, – ред.). Та хіба хтось повірить, що на кожній із них може трудитися навіть один офіційно зареєстрований працівник? Потрібно ж мінімум два! Значить, половина найманої робочої сили – в тіні (за інсайдерською інформацією, один пилорамник у с. Стобихівка отримує 500 грн так званої «днівки», – ред.). Як представник державної влади наголошую: якщо хочемо збудувати міцну і незалежну Україну, підприємці повинні сплачувати податки. Ось прості аргументи. У районі на рік виплачуємо близько 370 млн грн пенсій, ще 350 млн грн – різних видів соціальної допомоги. Це 10 шкіл із обсягом фінансування по 70 млн кожна ми б щороку могли будувати. Але ці ж гроші надходять із Києва! А коли менше 7 тис. осіб офіційно працюючих у районі на 16,5 тис. пенсіонерів, то про який фінансово-економічний фундамент спроможності Камінь-Каширщини взагалі можна говорити? Вірю, що рано чи пізно і до свідомості мешканців Стобихівки дійде ця проста істина: працюєш, заробляй, але сплачуй податки. Час, коли великій кількості правоохоронних органів скоротили або скасували повноваження, і коли багатьом бізнесменам жилося безконтрольно і вільготно, уже закінчується. Мабуть, новообраний Президент України Володимир Зеленський виконає свої обіцянки, тому красти не зможе ніхто: ні на вершині влади, ні в глухому селі. 

– Будемо оптимістами! І – вдячний за відверте спілкування! 
– І Вам вдячний за можливість поділитися актуальними думками.

Інтерв’ю вів Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Романа УСТИМЧУКА: Валерій Дунайчук.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.7%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (28) - 54.9%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.9%