Ляшко: Бій за землю розпочато

Ляшко: Бій за землю розпочато


Радикальна партія стала на захист пайовиків.

Не встигли вщухнути емоції навколо продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, як в оточенні новообраного президента заявили про необхідність скасування заборони і навіть про продаж українських чорноземів іноземним інвесторам.
Наприкінці квітня один з радників команди Зеленського, екс-міністр економіки Айварас Абромавичус, під час конференції Європейської бізнес-асоціації заявив, що ринок землі має бути відкритим. Його підтримав і голова президентської партії «Слуга народу»: «Відкривати ринок землі, звісно, потрібно. Чому? Тому що це фактично обмеження прав власників на використання їх власності», –заявив Дмитро Разумков.
Лобісти відкритого ринку в якості аргументів часто-густо звертаються до європейського досвіду, мовляв, у Європі земля давно перебуває у вільному обігу, і кожен може продати належний йому пай. 
Насправді, це лише частина правди. Земля знаходиться в обігу, однак існують серйозні заборони на її продаж іноземцям, а якщо це і дозволено, то за прискіпливої уваги з боку держави. Змінювати цільове призначення, штучно роздувати земельні банки або виснажувати ґрунти – суворо заборонено. Європа думає насамперед про екологію, зайнятість і розвиток дрібних сімейних ферм. 
Чи не єдиний політик в Україні, який запропонував європейську модель господарювання на землі – Олег Ляшко. Він виступив з різкою критикою ініціатив нової влади щодо продажу землі:
«Зеленський сьогодні продовжує ту ж політику, яку проводив Порошенко, –хоче продати землю. Пояснюючи це тим, що цього вимагає меморандум з МВФ. Замість того, щоб переглянути меморандум, змінити державну політику і дати дотації нашим фермерам, влада хоче забрати в них землю. Я хочу попередити українців: наступні парламентські вибори – це бій за землю», –заявив Ляшко з трибуни Верховної Ради.Справді, якщо простежити за логікою дій Радикальної партії, то вона виступає чи не єдиним захисником селянства і дрібних фермерських господарств. Пропонує і зміни до Конституції, які мають закріпити фермерство як основу аграрного устрою, і законопроект «Рейдерству стоп», який унеможливлює крадіжки земельних ділянок. Відстоює також численні ініціативи з підтримки дрібних і приватних с/г виробників: збільшення дотацій на утримання корів, заборона ввозу пальмової олії, компенсації за придбання с/г техніки тощо.
Про необхідність закріпити землю за фермерами та дотації села говорить і керівник РПЛ на Волині Володимир Кравценюк: «Переконаний, що таким чином можна не тільки відродити село, а й повернути туди молодь. Познайомився нещодавно з родиною в Луцькому районі. Вони утримують з десяток корів та поголів’я овець. Молочну продукцію реалізують в Луцьку. Мають покупців і свою невелику, але постійну справу. Тому так необхідні дотації на кожну корову, кредити під малі відсотки від держави, щоб фермери могли купити доїльні апарати та холодильники. А там вже і сироварні будуть робити, невеликі переробні підприємства. Це можливість для сотень волинян, які не мають роботи, створювати свій малий бізнес. Розвивати його і заробляти. Цього домагається від влади Олег Ляшко. Цього від нього просять люди під час зустрічей на Волині. Бо всі розуміють, це не лише зайнятість волинян, але й соціальний та економічний розвиток сільських населених пунктів, які зараз занепадають».
Звісно, питання продажу землі – дискусійне. Соціологічні дослідження показують, що більшість населення все ж проти скасування мораторію та запуску вільного ринку. Якби референдум відбувався сьогодні, проти вільного ринку землі за різними оцінками проголосували б від 60 до 75%. 
Референдуму поки немає, однак парламентські вибори вже не за горами, і тут важко не погодитись з Олегом Ляшком. Вони справді стануть «битвою за землю».

Ірина Хоменко.

На фото: фермери просять Олегя Ляшка сприяти розвитку села на законодавчому рівні; Володимир Кравценюк про  дотації фермерам.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%