Жінки і чоловіки в бюджеті

Жінки і чоловіки в бюджеті

11 липня у Волинському Центрі розвитку місцевого самоврядування розпочав роботу тренінг на тему «Застосування ґендерно орієнтованого підходу в бюджетному процесі об’єднаних територіальних громад».

Більше 10 представників фінансової сфери територіально-об’єднаних громад Волині приїхали до обласного центру аби взяти участь у заході. Модераторами та доповідачами виступили експертка проекту Гендерно орієнтованого бюджетування Олена Остапчук та експерт з місцевих фінансів Волинського ВП ЦРМС Анатолій Матвіюк.

З вітальним словом до присутніх звернувся директор Волинського ВП ЦРМС Анатолій Пархом’юк:

«Наша робота полягає в тому, щоб забезпечити рівний доступ різних органів влади до фінансових інструментів, які у вас появилися, задля розвитку місцевого самоврядування і, безпосередньо, ваших територіальних громад. Сьогоднішня тема для обговорення є дуже важливою. Дехто з вас вже це чув, дехто стикнеться з цим вперше, але ви повинні зрозуміти, що це вимога часу. І хоча ми тільки на початку цього шляху, але органи державної влади у цивілізованому світі, при формуванні бюджету, давно використовують такі підходи та методи. Я бажаю, щоб отримані вами знання були застосовані на практиці, і, щоб ви на всі свої питання отримали відповіді».

У ході семінару, який триватиме два дні, будуть розглянуті основи ГОБ, міжнародний та національний досвід застосування, а також практичні кроки з впровадження ГОБ в бюджетний процес на місцевому рівні. Варто відзначити, що уже зараз при підготовці проектів в ДФРР Кабмін вимагає враховувати гендерний аспект.

Коли піднімається питання гендерної рівності, найчастіше у людей виникають асоціації з обмеженнями прав жінок. А про зв’язок гендеру із формуванням бюджету і взагалі «голову зламати» можна.

За словами Олени Остапчук, від гендерної нерівності в Україні страждають представники обох статей, і це негативно впливає на фінансово-бюджетну ситуацію.

До слова, в Україні проживає 54% жінок та 46% чоловіків. При цьому, на найвищому державному рівні, а саме у Верховній Раді України (минулого скликання) відсоток жінок становив лише 12%.

Така ситуація в політикумі впливає на прийняття важливих суспільних рішень. До прикладу, український парламент не підтримав Стамбульську конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству, яка передбачала виділення коштів для розбудови спеціальної мережі захисту жертв та боротьби з правопорушниками. Хоча за офіційними даними щороку від домашнього насильства в Україні гине більше 600 жінок.

На рівні міських і обласних рад кількість жінок становить 24-25%. За даними аналітиків, щоб мати реальний вплив на перебіг подій, необхідно 30-40%.

Цікаво й те, що у 2015 р. відсоток жіноцтва у сільських радах становив 56%, але з утворенням ОТГ та отриманням певної фінансової незалежності, він зменшився до 32-35%. Це вказує на те, що реальні управлінські функції в нашій державі скоріше довірять чоловікові, а не жінці, хоча представниці прекрасної статі й обганяють чоловіків за рівнем освідченості (54%).

До того ж, жінкам важче будувати кар’єру, а розрив в оплаті праці становить 24%.

Але й сильну стать не оминула гендерна нерівність. За даними науковців, період життя чоловіків у середньому становить 66 років, у жінок – 76.

Це зумовлено важчими умовами праці, нездоровим способом життя та невмінням висловлювати свої емоції. За статистикою – 80% суїцидів вчиняється саме чоловіками.

Постійне гартування чоловічого характеру, гальмує у хлопчика розвиток емоційного інтелекту, що у майбутньому може спричинити його конкуренто неспроможність на ринку праці. Зважаючи на потужний розвиток робототехніки та заміну ручної праці, на передній план виходять спеціалісти, які уміють спілкуватися з людьми. І тут чоловіки, у переважній кількості, програють.

За порадою експертки, ОТГ варто задуматись над будівництвом власних геріатричних центрів сімейного типу для людей похилого віку. Зважаючи на середню тривалість життя і те, що дуже часто діти та рідні стареньких живуть на віддалі, догляд за такими людьми падає на плечі очільників населених пунктів.

Крім того, варто подбати і про профілактику туберкульозних захворювань, які теж найчастіше уражують чоловічу частину населення. Зараз лікування хворих відноситься до відповідальності обласних рад, але ситуація може помінятися. Тому краще завчасно попередити розповсюдження хвороби.

Олена, на прикладі Швейцарії, пояснила, як можна боротися з високою чоловічою смертністю і недовготривалістю їхнього життя. За висновками вчених, активна участь чоловіків у вихованні дітей збільшує тривалість життя. Так, ця скандинавська країна запровадила практику декретних відпусток для татусів. Кожен чоловік повинен взяти 3-місячний декретний відпуск по догляду за малюком. У цьому разі, йому не тільки зберігається зарплата у розмірі 80%, але й виплачуються спеціальні «татобонуси». До слова, якщо чоловік відмовляється від такої відпустки, він може не розраховувати на кар’єрний ріст.

Усі ці аспекти впливають на розвиток суспільства, а тому повинні бути добре обдумані та враховані під час формування бюджету.

Ольга КОНОНЧУК.

Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (72) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (234) - 43.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (165) - 30.8%