Шлях у парламент – через порушення?

Шлях у парламент – через порушення?

Двоє голів РДА «засвітилися» у газеті на користь кандидата, а за інших голосувати масово закликають керівники органів місцевого самоврядування.


У м. Луцьку (виборчий округ №22) у друкованій газеті на користь кандидата-мажористарника по округу Юрія Моклиці («Європейська Солідарність»), яку поширюють у робочий час, розмістили фото голів Луцької та Горохівської РДА.

Спостерігачі ОПОРИ у робочий час 4 липня ц. р. отримали від розповсюджувачів газету, яка містить інформацію про кандидата Юрія Моклицю, його біографію тощо. Аналогічні газети розповсюджували й у вихідний, у неділю, 7 липня. На сторінці «Сила нової команди» розміщені, зокрема, фото двох голів РДА – очільника Луцької РДА Тараса Яковлева та керівниці Горохівсської РДА Юлія Гринчук.

У коментарі ОПОРІ голова Луцької РДА Тарас Яковлев повідомив що знає про те, що його зображення розміщене у матеріалі, та не вбачає порушення у тому, що  її поширюють у робочий час.

«Про те, що я у газеті зображений, знаю, а хто її поширює і коли – я поняття не маю, бо розповсюдженням не займаюся… Я особисто агітацією у робочий час не займаюся, а коли цю газету розповсюджують, це вже не від мене залежить, я не вбачаю в цьому порушення. Чим це заборонено, яким законом?», – сказав Тарас Яковлев.

Подібної думки дотримується й голова Горохівської РДА. Вона повідомила ОПОРІ, що дійсно підтримує кандидата, однак цим займається у позаробочий час.

«Я підтримую Юрію Моклицю в позаробочий час. Те, що я є в агітаційній газеті, я знаю, зі мною це погоджували, моє фото свідчить, що я його підтримую. Коли її розповсюджують - я поняття не маю. Я не вбачаю якогось порушення, що моя фотографія в робочий час в газеті, яку поширюють, бо я в робочий час – на своєму робочому місці, де я перебуваю й зараз», – сказала Юлія Гринчук.

Зауважимо, що 9 червня 2019 р. відповідно до Розпорядження Президента України №90/2019-рп голову Горохівської РДА Юлію Гринчук звільнено з посади.

Нагадаємо, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», агітація забороняється у робочий час посадовим і службовим особам органів, зазначених у пункті 2 цієї частини, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у депутати;

Разом з тим, зауважимо, що неодноразово на сторінках кандидатів у Facebook поширювали ролики, де їх «рекламують» представники органів місцевого самоврядування – сільські, міські голови, очільники громад. І хоч такі факти стають все масовішими, законодавство не регулює поширення агітаційних чи рекламних матеріалів у соціальних мережах.

Наприклад, у відеозверненнях, які поширюють у Facebook на користь кандидатів, посадовці активно розповідають про «переваги» кандидата та «плідну співпрацю». Зауважимо, що у самих роликах немає прямих закликів голосувати, однак такі форми активності, імовірно, можуть впливати на волевиявлення виборців.

Таким чином, найактивніше «піарять» чинних нардепів та кандидатів Ігоря Гузя (округ №19) та Сергія Мартиняка (округ №20)

Щодо Сергія Мартиняка, то на його сторінці розміщують однотипні ролики які розпочинаються із заставки «Сергій Мартиняк Свій народний депутат», яка виконана в стилістиці однойменного проекту «Свої», логотип якого розміщений на друкованій агітаційній продукції кандидата. Далі на екрані з’являється питання «Чому я підтримую Сергія Мартиняка?», на яке красномовно відповідають, зокрема, посадовці органів місцевого самоврядування.

Так, на сторінці виклали ролики за участі міського голови Берестечка Валентини Залевської, (допис від 1 липня), голови Турійської ОТГ Олексія Безмертного (допис від 4 липня), голови Копачівської ОТГ Олександра Совтиса (допис від 5 липня), селищного голови Локач Богдана Іуса (допис від 5 липня), очільника Затурцівської ОТГ Володимира Патійчука (допис 8 липня),

У роликах вони розповідають про знайомство з нардепом, про його участь  розвитку області чи конкретних громад, про те, що він відгукується на потреби міст та містечок. Часто у роликах звучать слова «посприяв» та «завдяки», а також висловлюють сподівання на подальшу підтримку.

«Чому саме Сергій Васильович Мартиняк? Від часу мого обрання на голову селищної ради в мене з ним склалися хороші дружні, ділові відносини, ця людина, з якою я можу вільно спілкуватися телефоном, ми маємо спільні думи, плани на майбутнє. Це людина, яка допомогла вже не мало, а саме – в будівництві і реконструкції клубу в селі Годовичі. Саме завдяки його старанням було виділено кошти на соцекомозвиток і нам вдалося зробити цей ремонт. Сергій Васильович опікується також нашим будинком для проживання осіб похилого віку – забезпечує харчування, домігся того, щоб почався ремонт і реконструкція, з особистого фонду вклав немалі кошти, щоб люди почувалися по-домашньому затишно в цьому закладі», – йдеться у ролику за участі  голови Луківської ОТГ Анатолія Климука (допис опублікували 30 червня).

Зауважимо, що сторінка нардепа стала активною під вибори. На ній у 2016 р. з’являвся лише один допис, а протягом 2017-2018 р. – не було жодного. Перший допис у 2019 р. з’явився 6 червня. І відтоді на сторінці регулярно з’являються дописи по зустрічі.

Про схожі факти піару від імені місцевих посадовців на сторінці Ігоря Гузя ОПОРА вже повідомляла.

Василина БОРУЦЬКА, 

комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області.

На фото автора: газета з агітацією за Юрія Моклицю. 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (72) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (234) - 43.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (165) - 30.8%