Повстанець, який переміг ГУЛАГ

Повстанець, який переміг ГУЛАГ

Один з керівників Норильського повстання після смерті Іосіфа Сталіна в 1953 р. – волинянин Степан Семенюк – помер у Польщі, не доживши  рік до 100-річчя.


Про це повідомили в Інституті національної пам'яті. Серце славного земляка зупинилося в Зєльона Гура.

«Степан Семенюк народився 19 січня 1920 р. у с. Гаразджа Луцького р-ну на Волині. У 1938 р. став членом Організації українських націоналістів, був провідником ОУН, брав участь у боях. У 1944 р. його заарештували працівники НКВД. Був засуджений до розстрілу, 79 днів просидів у камері смертників. Вирок замінили на 20 років каторги», – нагадує видання «Лівий берег».

У 1953 р. Степан Семенюк став одним із керівників Норильського повстання, результатом якого стало істотне пом'якшення умов утримання ув'язнених. Щоправда, чимала кількість «зеків» була знищена енкаведистами під час силового придушення масових заворушень.

«Через два роки після повстання Степана Семенюка разом із групою поляків депортували до Польщі добувати термін ув'язнення. Вочевидь, наш земляк, правильно зорієнтувавшись, видав себе за громадянина Другої Речі Посполитою, що дозволило йому залишити СССР і дістатися в ПНР... Після звільнення він оселився в м. Зєльона Гура Любуйського воєводства РП, що знаходиться у західній частині Польщі, а до 1945 р. належало до Німеччина і мало назву Грюнберг ін Шлезіен (Grünberg in Schlesien).

У 2010 р. Степан Семенюк був відзначений премією Василя Стуса за книгу «І гинули першими», де розповів про Норильське повстання, що вважається найтривалішим і наймасовішим виступом ув'язнених в історії сталінського ГУЛАГу. Воно тривало з травня по серпень  1953 р. У ньому брали участь понад 16 тис. осіб, в основному – політичні «зеки».

«Повсталі ув'язнені відмовилися виходити на роботу, не пускали в табір адміністрацію і вимагали приїзду Московської комісії. Повстання було беззбройним, а всі їхні вимоги про перегляд справ і ослаблення режиму ґрунтувалися виключно на радянських законах і цитатах з виступів кремлівської верхівки. Зрештою, бунт був пригнічений силою, загинули щонайменше 150 осіб. Через кілька місяців ГорЛАГ у північному Норильську був закритий, ще трохи пізніше було закрито і Головне управління таборів (ГУЛАГ), а умови утримання значно пом'якшали», – деталізували в «Лівому березі».

Де поховали покійного Степана Семенюка, не повідомляється. Також не відомо, чи організовувалися якісь поминальні заходи на його рідній Волині, бо від дня смерті прошло більше місяця.

Наш кор.

На фото порталу «Лівий берег»: таким був Степан Семенюк.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (0) - 0%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (0) - 0%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (0) - 0%
Банкет під час чуми (0) - 0%
Гідна оплата праці держслужбовців (0) - 0%
Підстава для негайного звільнення чиновників (0) - 0%
Мені байдуже (0) - 0%