12 пропозицій до Президента

12 пропозицій до Президента

Главі держави скеровано деякі ідеї щодо розвитку вітчизняних друкованих періодичних видань та створення сучасних Громадських медіа-центрів.


6 серпня ц. р. на адресу Президента України Володимира Зеленського направлено пропозиції щодо адаптації галузі україномовної друкованої періодики до вимог сьогодення. Реформування газет та журналів було однією з ключових вимог Євросоюзу щодо запровадження безвізового режиму перетину кордону громадянами України. Нинішня ситуація, що склалася в сфері друкованого слова, лише віддалено нагадує виконання вимог ЄС, оскільки основна умова реформи – розвиток, а не занепад цієї сфери журналістики.

Зрозуміло, що час цифрових технологій та соцмережі вносить свої корективи в повсякденну журналістику, однак якісному співіснуванню всіх форм традиційних та «нових» мас-медіа суттєво перешкоджає ситуація штучного видавлювання газетної періодики з вітчизняної інформаційної сфери.

Оскільки органи державної виконавчої влади та Верховна Рада України після президентських та парламентських виборів ще не завершили процесу змін, наразі – лише визначаються в пріоритетах та першочергових заходах, то й виникла ідея напряму звернутися до Президента України Володимира Зеленського з пропозицією розглянути деякі з багатьох ідеї розвитку вітчизняної періодики, адаптувавши її до сучасних реалій.

Крім цього, важливим може стати обговорення проблеми фахівцями у сфері ЗМК, аби, врешті-решт, напрацювати комплексний та ефективний механізм змін на краще.  Це важливо хоча б тому, що гарантоване Конституцією України право на свободу слова мусить мати надійний майданчик для реалізації в практичній роботі журналістів та в повсякденному житті громадян, які навіть на Волині, що межує з Польщею та Білоруссю, у багатьох випадках відрізані від українських мас-медіа штучними або об’єктивними перешкодами.

Пропозиції щодо розвитку вітчизняних друкованих періодичних видань та створення сучасних Громадських медіа-центрів.

1. Встановити загальноприйнятий термін «Засоби масової комунікації» замість радянського і застарілого «Засоби масової інформації».
2. Забезпечити безумовне виконання Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» в частині надання адресної фінансової допомоги з Державного бюджету України редакціям друкованих роздержавлених ЗМК, в тому числі – відшкодування коштів, не виплачених урядом Володимира Гройсмана в попередні роки. Притягнення до відповідальності посадовців, винних у невиконанні цього Закону.
3. Внести зміни та доповнення до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» в частині безкоштовного надання редакціям реформованих ЗМК приміщень, які вони займали до моменту роздержавлення, у повну власність. Скасувати умову, що реформовані ЗМК мають право виходити в світ лише на території адміністративно-територіальної одиниці, де вони функціонували до моменту роздержавлення, оскільки внаслідок децентралізації велика кількість районів припиняють своє існування де-факто і де-юре. Цілком імовірно, що за цим сценарієм відбудеться й укрупнення областей.
4. Відновити справедливість у ставленні держави до різних газет і журналів, серед засновників яких були органи влади різних рівнів, оскільки такі видання як «Голос України» та «Урядовий кур’єр» кулуарно були вилучені з переліку ЗМК, що підлягають безумовному роздержавленню, і перетворені на державні підприємства з повним фінансуванням із Держбюджету.
5. Встановити жорсткий контроль за діяльністю новостворених ОТГ, які в багатьох випадках під різними приводами створюють власний мас-медійний продукт без реєстрації його в органах Мін’юсту, підміняючи принципи свободи слова поширенням інформації, лояльної до керівництва та депутатського корпусу ОТГ.
6. В кожній області України створити та фінансово забезпечити мережу Громадських медіа-центрів (за зразком ФРН), де кожен громадянин України може отримувати не лише якісну, об’єктивну та різнопланову інформацію (паперовий носій, телепродукт, радіо, соцмережі тощо), але й брати реальну участь у її створенні та поширенні. Громадські медіа-центри мають бути повністю незалежними від втручання в їх повсякденну роботу будь-яких місцевих органів виконавчої та представницької гілок влади. Для них мають бути створені чіткі критерії редакційної політики, які унеможливлюватимуть вплив на їх роботу державних, політичних, парламентських структур, олігархату та криміналітету.
7. На законодавчому рівні запровадити мораторій на закриття відділень ПрАТ «Укрпошта» та відновлення роботи раніше ліквідованих; встановити, що в обсязі реалізованої продукції газети та журнали повинні становити не менше 20% від обсягів загальних продажів. У процесі зміни форми власності ПрАТ «Укрпошта» безумовно вводити в склад акціонерів (засновників) редакції газет та журналів, НСЖУ та інші журналістські недержавні організації.
8. Відновити систему продажу друкованої україномовної періодики вроздріб, для чого необхідно запровадити встановлення в містах та селищах, на об’єктах транспортної інфраструктури (вокзали, автостанції, аеропорт тощо) не просто кіосків для торгівлі періодикою, а сучасних інформаційних центрів (на зразок тих, що діють у Парижі), де споживач не лише зможе купити газету, журнал чи книгу, але й сувенірну та промоційну продукцію, електронні квитки на громадських транспорт і т. д. , в тому числі безплатний Wi-Fi. Для цього необхідно напрацювати чіткі нормативно-правові акти із розрахунку конкретної кількості таких об'єктів на певне числи жителів населених пунктів. Для унеможливлення використання земельних ділянок із розміщенням МАФів представниками інших видів бізнесу, в умовах виділення та використання чітко виписати цільове призначення цих кіосків (інформаційних центрів).
9. Домогтися безумовної реєстрації як електронних ЗМІ всіх сайтів в відповідних структурних підрозділах Міністерства юстиції України, які реально функціонують в Україні та забезпечують інформаційне наповнення мас-медійного простору, що допоможе ввести їх діяльність у правове поле.
10. Внести зміни до чинного законодавства, якими передбачити, що перешкоджання законній журналістській діяльності, посягання на життя та здоров’я журналіста прирівнюються до аналогічних дій, вчинених щодо співробітників правоохоронних органів і суддів.
11. Встановити, що статус «Ворог преси», який щороку встановлюється НСЖУ за погодженням із редакціями вітчизняних ЗМК для високопосадовців різних рівнів, має означати автоматичне їх звільнення з займаних посад та відкликання з депутатів усіх рівнів із забороною працювати в органах місцевого самоврядування, державної виконавчої влади та Верховній Раді України терміном не менше 5 років.
12. Підтримуючи ідею Офісу Президента України щодо створення Ради з питань свободи слова при Президентові України, пропонується невідкладно запровадити реальну роботу в усіх областях України аналогічних консультативно-дорадчих органів із чітко виписаним Положенням про їх діяльність та безумовність виконання ухвалених ними рішень.
Володимир ДАНИЛЮК,

Заслужений журналіст України, головний редактор «Волинської газети», голова правління ГО «Форум українських журналістів», заступник голови Волинської обласної організації НСЖУ, член НМПУ.

 

Ілюстративне зображення – з порталу detector.media.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (73) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (234) - 43.4%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (167) - 31%