«Шлях миру». «Szlak Pokoju»

«Шлях миру». «Szlak Pokoju» У с. Мельники Шацького р-ну 28 вересня 2019 р. вшанували полеглих 80 років тому в нерівному бою зі сталінським окупаційними військами польських прикордонників та військовослужбовців. Поєднання гідного ставлення до спільної історії українського та польського народів уже стало традицією та набуло цікавого та патріотичного формату проведення.


Як відомо, нападом гітлерівської Німеччини на Другу Річ Посполиту 1 вересня 1939 р. розпочалася Друга світові війна в Європі. До цього за дорученням фюрера Третього рейху Адольфа Гітлера та правителя СССР Іосіфа Сталіна міністра закордонних справ двох імперій  Іоахім Ріббентроп та В’ячеслав Молотов – 23 серпня у Москві підписали договір про стратегічне партнерство та секретний протокол до нього. Цей документ означав, що тодішні гітлерівський та більшовицькі режими стало союзниками і спільно домовилися знищити Польську державу.

Нацисти розпочали наступ на світанку 1 вересня на заході. Більшовики – на світанку 17 вересня на сході. За обставин, що склалися, тодішня Польська держава без дієвої підтримки союзників була приреченою на поразку. Але справжні солдати не склали зброї, продовжуючи боротьбу на два фронти з переважаючими силами противника.

Уже 21 вересня 1939 р. війська гітлерівського генерала Хайнца Гудеріана, які наступали з боку білоруського м. Кобрин, захопили м. Любомль. А підрозділи  44 Стрілецької дивізії Червоної армії більшовицького полковника Алєксєя Віноградова через м. Луцьк вийшли до м. Ковеля та захопили його. Згодом, орієнтовно в районі селища Луків (на той час Мацейов) нинішнього Турійського р-ну Волині відбулися переговори командирів передових частин Вермахту і РККА, які завершилися відведенням німецьких частин за річку Західний Буг та повною окупацією області більшовицькою армією.

За цих обставин у групи Корпусу охорони пограниччя під командуванням генерала Францішека Клеберґа не залишалося ніякого іншого варіанту, як зі зброєю в руках відступати з районів північно-східного Полісся через Шацьк до м. Влодава (нині в складі Люблінського воєводства Республіки Польща). Саме неподалік с. Мельники і відбулося зіткнення передових підрозділів нечисленної групи польських прикордонників та військовослужбовців із переважаючими силами 52 Стрілецької дивізії Червоної армії під командуванням генерала Івана Руссіянова, який внаслідок обстрілу польськими гарматами був важко поранений.

Саме ця обставина, а також відчутні втрати більшовиків у живій силі та танках, і викликали скажену лють в червоних окупантів. Бо більшій частині польських офіцерів та солдатів на чолі з Францішеком Клеберґом таки вдалося прорватися до м. Влодава. А тих, хто потрапив у полон, люті червоноармійці розстріляли без суду і слідства…

28 тіл героїв вдалося знайти та поховати на кладовищі в с. Мельники. Значна кількість безіменних героїв вересня 1939 р. і досі може знаходитися на полях біля села, а місцеве населення навіть показує ймовірні місця, де можуть і досі лежати в землі їхні тіла. Тому дуже важливо, що нещодавно Президент України Володимир Зеленський і Президент Республіки Польща Анджей Дуда домовилися про розблокування пошуку в Україні жертв Другої світової війни. Це дає шанс знайти та гідно вшанувати ще не відомих учасників бою біля с. Мельники.

В часи існування СССР про братську могилу польських прикордонників та військових на кладовищі цього села мало хто згадував. І лише з проголошенням незалежності України тут було встановлено пам’ятник на їхню честь, а також хрести з іменами та прізвищами похованих.

Але щоб не тільки пам’ятати про минуле, але й доносити правду про початок Другої світової війни до нинішніх поколінь громадян двох держав, особливо – до молоді, кілька років тому з ініціативи Громадської організації «Форум українських журналістів» (голова правління Володимир Данилюк, м. Луцьк) та Фундації «Незалежності» (голова Яцек Бури, м. Люблін), за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в місті Луцьку та органів місцевої української влади формат вшанування полеглих польських воїнів у бою з більшовиками 28 вересня 1939 р. було модернізовано. Крім Богослужіння біля місця їхнього поховання започатковано легкоатлетичний пробіг, висаджування дерев та квітів у сільському Парку дружби, а також – інтелькультурний діалог і місцевому Будинку культури.

От і 28 вересня 2019 р., із нагоди 80-річчя героїчних і трагічних подій минулого, в с. Мельники було велелюдно.

Богослужіння біля пам’ятника полеглим полякам, де вишикувалася почесна варта з числа прикордонників Надбужанського вдділу Прикордонної варти РП та Луцького прикордонного загону Державної прикордонної служби України, провели монах-францисканець Олександр Лукащук за римсько-католицьким обрядом  і настоятель православної церкви отець Василь Хомич.

Потім до присутніх із змістовними промовами звернулися Генеральний консул РП у Луцьку Вєслав Мазур, тимчасово виконуючий повноваження голови Волинської облдержадміністрації Олександр Киричук та представник Маршалека Люблінського воєводства Ярослав Ставєрські. Вони говорили про необхідність гідно вшановувати захисників своєї держави під час Другої світової війни та спільними зусиллями зупинити новітню російську агресію, яка ознаменувалася анексією Криму та окупацією частини українського Донбасу.

Потім від пам’ятника польським героям відбувся забіг на глибоко символічну дистанцію 1939 метрів української та польської молоді, висаджування алеї троянд у парку та нагородження переможця, наймолодшого учасника і того, хто перетнув фініш останнім.

У Будинку культури на офіційному підбитті підсумків акції, який модерували Володимир Данилюк та консул Марек Запур, виступили генеральний консул Вєслав Мазур, голова Волинської обласної ради Ірина Вахович, виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт, голова обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих «Меморіал» імені Василя Стуса Олександр Жук та секретар Шацької об’єднаної територіальної громади Людмила Цевух.

Їм, а також начальникові Надбужанського відділу Прикордонної варти РП полковнику Роберту Брихліку від імені оргкомітету також вручено пам’ятні поштові марки, спеціально виготовлені в «Укрпошті» з нагоди 80-річчя бою під с. Мельники.

Виступ ансамблю «Молодички» на чолі з Ніною Вирович та місцевого пісенного колективу під керівництвом Федора Гірича, а також невимушене спілкування українських та польських друзів, серед яких також були голова Шацької райради Сергій Карпук, перший заступник голови Шацької райдержадміністрації Віктор Плейтух, проректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Наталія Павліха та керівник відділення полоністики факультету філології та журналістики СНУ Юлія Васейко,

А продовженням насиченого українсько-польського діалогу стала і презентація майбутнього Центру польської культури та європейської інтеграції, яку провели Генеральний консул Республіки Польща в місті Луцьку Вєслав Мазур, ректор Східноєвропейського університету імені Лесі Українки Ігор Коцан на базі практик «Гарт», що в с. Світязь

І якщо урочистості з нагоди 80-річчя бою біля с. Мельники стосувалися минулого та сьогодення, то відкриття цього центру в м. Луцьку – широка та корисна перспектива.

Роман УСТИМЧУК.   

Фото Володимира ПРИХОДЬКА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 12.1%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (32) - 55.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (14) - 24.1%
Мене це не стосується. (3) - 5.2%