За покликом сумління

За покликом сумління

Чи буде 2014-й Роком пам’яті Григорія Гуртового на теренах Луцького р-ну?

Цьогоріч відомому волинському краєзнавцеві Григорієві Гуртовому виповнилося би 90 літ. Недожив Григорій Олександрович до ювілею. Та залишив по собі рукотворний пам’ятник – Торчинський народний історичний музей, що нині носить ім’я фундатора. Рукотворний, бо створений унікальний заклад руками й серцем Гуртового. Послідовники справи торчинського історика (а нині музеєм керує учень Григорія Олександровича – Олександр Мельник) пропонуватимуть обранцям Луцької районної ради підтримати ідею про визнання 2014-го Роком пам’яті Григорія Гуртового.

Григорій Гуртовий – уродженець с. Корніївка Веселівського р-ну Запорізької обл., пережив голод, концтабір у часи Другої світової війни, знову голод, зрештою – у пошуках кращого життя – опинився на Волині. Вчителював, працював у газеті, у 1957-му заснував Торчинський історико-краєзнавчий музей. Із 1974-го – заслужений працівник культури України. Відійшов у Вічність 1 вересня 2012 р. Людина-легенда…


 Портрет і автор

У вересні минулого року в Торчинському народному історичному музеї підготували виставку пам’яті Григорія Гуртового. Власне, рихтували її спеціально до Дня пам’яті Григорія Олександровича, що припадає на грудень (позаяк 26 числа цього місяця у нього було день народження). Певний час виставка експонувалася у місцевій школі. Тепер її можна побачити безпосередньо в музеї.


Серед експонатів – особисті речі Григорія Олександровича. Хто його знав – упізнає їх одразу. Скажімо, окуляри, указка, костюм... Є тут також старенькі олівці та малюнки краєзнавця. Нагадаю, він не мав диплома, що посвідчував би малярський хист, але художником був хорошим. Цікаво, що сам Гуртовий малював портрети героїв експозицій музею. Деякі з малюнків представлені на виставці.


Варті уваги унікальні стіннівки, які ще у радянські роки він готував спільно з юними пошуковцями. Григорій Гуртовий організовував школярські походи, експедиції, чимало знахідок виявляли у мандрах. При навчальному закладі діяв цілий пошуковий загін «Орля». Є тут і стенд 1972 р., присвячений зльоту юних краєзнавців та багато інших цікавих матеріалів про народження музею і перші походи за скарбами минулого. Хранителями торчинського музею зібрано книги історика. У експозиції – щоденник краєзнавця із записами про раритети.


У планах музейників зробити цю виставку частиною експозиції закладу.

До речі, у Торчині не залишилося нікого з рідних Григорія Олександровича. Сини живуть за межами містечка. Але назавжди в історії цей населений пункт асоціюватиметься з іменем і життєвим подвигом Гуртового.

Олена ЛІВІЦЬКА.

На автора: Олександр Мельник перейняв естафету в Григорія Гуртового; у музеї.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Голова, бо обраний всенародно. (11) - 16.4%
Депутати, адже можуть його звільнити. (18) - 26.9%
Виборці, бо вони носії влади. (26) - 38.8%
Мені байдуже. (10) - 14.9%