Пахне друкарською фарбою і димом зруйнованих криївок...

Пахне друкарською фарбою і димом зруйнованих криївок...

Щойно вийшла друком унікальна для Волині та всієї України книга «Пісні волі».


Невідомий повстанець у період збройної боротьби ОУН і УПА проти різноманітних окупантів в умовах підпілля ретельно занотовував пісні та вірші. Вони стосуються як періоду козаччини, так і гайдамаччини. А також – становлення Української Народної Республіки, боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу в період 1921-1939 рр.,  жертовності в часи гітлерівської окупації, а також – боїв із червоними загарбниками, які повернулися на волинську землю в липні 1944 р.

– У цьому проєкті я виступав як упорядник та координатор зусиль багатьох людей. Усі разом ми зуміли з одного-єдиного рукописного примірника «Пісень волі» зробити цілий тираж. І хоча він доволі скромний (600 примірників), будемо сподіватися, що у другому виданні його збільшимо. Куди подарувати на вічне збереження оригінал? Чесно кажучи, мрію, щоб він був у найповажнішому музеї нашої держави! Хоча, можливо, доцільно його залишити і на Волині. Раз «Пісні волі» були створені на нашій землі, значить, героїзм її синів та дочок як у період боротьби ОУН та УПА, так і в наш час у зоні АТО/ООС, має бути автентично зафіксований саме на Волині, – сказав упорядник книги Володимир Данилюк.

Слід зазначити, що репринтне видання «Пісень волі», в якому 263 пісень та віршів, побачило світ завдяки упорядникові Володимирові Данилюку, художньому редакторові Олександру Жуку і технічному редакторові Миколі Волошину. Для ілюстрування в ньому використані малюнки художника ОУН і УПА Ніла Хасевича, який загинув під час військово-чекістської операції органів МГБ СССР 4 січня 1952 р. у лісі біля с. Сухівці сусіднього Костопільського р-ну на Рівненщині. Значну кількість його творів вдалося врятувати тодішньому співробітникові УСБУ у Волинській області Юрієві Хлопуку під час реорганізації органів держбезпеки.

Як уцілів невеличкий зошит «Пісень волі» і хто його автор, наразі невідомо.

Для кращого розуміння читачами авторський колектив забезпечив викладення рукописних творів друкованим шрифтом, а також забезпечив тлумачення деяких понять і термінів, які побутували в той час, а зараз для багатьох можуть бути незрозумілими.

Видання здійснене за фінансової підтримки Експертної ради з питань видавничої справи Волинської обласної державної адміністрації. Її засідання відбулося в період, коли керівником виконавчої влади області був Олександр Савченко.

Крім цього, сприяння надали Міжнародне громадське об'єднання «Волинське братство» (голова – екс заступник голови облдержадміністрації та облради, колишній народний депутат України Сергій Шевчук), Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса (голова – народний депутат України Степан Кубів), депутата облради Володимира Бондаря, а також інших людей, які воліють не афішувати свій гуманітарний внесок у відродження української самосвідомості та героїчних традицій нашого народу.

Символічно, що останньою написана пісня «Очерет мені був за колиску». Але її текст дуже відрізняється від відомого в наш час на Волині. Хоча б тому, що в ньому є такі слова:

«Очерет мені був за колиску,

А забавкою став мені кріс (гвинтівка, – авт.),

Я лишив свою хату поліську,

І пішов мандрувати у ліс.

Нам докучила неволя,

І тяжкий гніт ворогів,

А доля – нам потрібна воля,

І за волю підемо ми в бій».

Наш кор.

На фото: оригінал «Пісень волі» та його репринтне видання.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4.3%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4.3%
Банкет під час чуми (28) - 59.6%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2.1%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 19.1%
Мені байдуже (1) - 2.1%