У лісі, лісі темному…

У лісі, лісі темному…

Звірові страшна не хурделиця, а…

Зима дошкулила не тільки людям, а й лісовим мешканцям. Але звір, який водиться у ДП «МГ «Старовижівське», добре знає, де можна поласувати чимось смачненьким. Єгері господарства усвідомлюють, що вони в першу чергу несуть відповідальність за життя своїх підопічних. Та, окрім підгодівлі, важливим напрямком роботи є боротьба з браконьєрством. Адже часто-густо життя лісових мешканців забирає не сніжна холодна зима, а постріл бездушних горе-мисливців.

В обході №10, що біля с. Нова Воля, на жаль, не натрапили на жодного звіра, яким би можна було помилуватися. Навіть сонячна погода не вигнала його із потаємних куточків, де вирує справжнє лісове життя. А про те, що звір є в угіддях, свідчили сліди зайців, лося, дикого кабана, залишені ними на снігу.

– Де вдосталь корму, там і звір є, – каже директор ДП «МГ «Старовижівське» Віталій Гайда. – Про запаси харчів для тварин дбаємо влітку та восени. Господарство заготовило 38,5 тонни зерновідходів, 5900 кілограмів сіна, 4000 – коренеплодів, 17120 – зернових та кормових віників. Ще у припасах є сіль. Посіяли озимину на підгодівельних майданчиках загальною площею 2100 гектарів.

У мисливському господарстві мають 99 годівниць, 167 солонців, 17 підгодівельних майданчиків, які розміщені на угіддях площею 38300 га.

Микола Мазурик, єгер 10 обходу (на фото), добре знає, де влаштували лігвища дикі кабани, куди попрямували козулі чи лосі. З радістю поспішає до своїх зимових володінь, бо знає, що на нього тут чекають звірі. А з порожніми руками в ліс не йде. Запряже свого коника та, навантаживши чимало корму, чоловік поспішає в найвіддаленіші куточки обходу, площа якого становить 6500 гектарів. Смакують запашним сіном лосі та козулі, а зерновідходи полюбляють дикі кабани.

– Починав працювати у господарстві з перших днів його створення, – розповідає Микола Васильович. – Згодом перейшов на іншу роботу, а три роки тому повернувся назад. Не уявляю свого життя без неї, без лісу, який манить своєю таємничістю та красою. Та й чисте повітря додає здоров’я і сили.

За таксацією, в обході №10 є 7 лосів, 17 диких кабанів, 40 козуль. Як зазначив єгер, деякої звірини є й більше. Щодня натоптаними стежками лісові мешканці поспішають до 12 годівничок, 6 підгодівельних майданчиків. На кормових полях площею 30 соток вони знаходять молоді та поживні паростки озимого жита.

– Болить серце, коли бачиш, що в обході «погосподарювали» браконьєри, – ділиться Микола Мазурик. – Буває, що їм вдається уникнути покарань. Але чи залишається совість у них чистою? Он подивіться скільки слідів охочі поласувати дичиною залишили після останнього полювання. Не хурделиця страшна звірові, а браконьєрська рука.

– Засніжена земля – це карта не тільки для єгерів, а й для горе-мисливців, – додає Віталій Гайда. – Адже добре на ній видно, який звір і куди пішов.

Про «бурхливі» події вихідних в обході свідчать сліди: і тварин, яких вигнали із їхніх сховищ, і людей, і автомобілів.

– Намагаємося щоразу обстежити після проведення полювання свої угіддя, – каже Віталій Павлович. – Працівники господарства проходять стежками, витоптаними мисливцями, аби перевірити, чи не загинув від їхніх рук звір. Ось і сьогодні у цей обхід приїхали не спроста.

У рейдову бригаду також увійшов інспектор з охорони навколишнього середовища у Волинській області Андрій Савчук. Витоптані напередодні стежки все ж привели до місця злочину. Цього разу горе-мисливці вполювали дикого кабана. Кров і залишки шерсті вони присипали снігом.

– Цьогорічне продовження терміну полювання на лиса, на мою думку, не є виправданим, – додає Віталій Павлович. – Адже, беручи дозвільні документи, мисливці порушують правила заради легкої наживи. Замість того, щоб проводити відстріл лиса, вони полюють на диких кабанів чи лосів. Влучний постріл у цей час має плачевні наслідки, адже знищується майбутнє потомство. Приміром, минулого року вже 23 січня на світ з’явилися перші виводки дикого кабана, а в кінці лютого, як правило, народжуються зайці. У травні потомство матимуть козулі та лосі. Тому в нашому господарстві було прийнято наказ про заборону полювання на лиса, згідно з яким воно завершилося 2 лютого.

– Нині полювання на лиса тривають в угіддях Старовижівської районної організації УТМР, – додає районний мисливствознавець Василь Баран. – Триватиме воно до 23 лютого. Мисливці повинні усвідомлювати, що постріл не в лиса – це непоправна шкода природі. Та й полювати на нього, згідно із законом, можна лише в присутності єгера.

Доволі часто мисливці ідуть у ліс із собаками.

– Це не заборонено, – роз’яснює Віталій Гайда. – Полювати з собаками можна, але потрібно мати ветеринарні паспорти з відміткою про проведення щеплення від сказу. Окрім того, полювання на лиса здійснюється із собаками гончих порід, а не з лайками, які «працюють» по копитному звіру, в основному – лосеві, кабану, хутровому – білці, куниці, пернатій дичині. За порушення правил полювання з собаками передбачена адміністративна відповідальність – штраф від 102 до 1020 гривень.

– Загалом минулого року господарство в Держбюджет сплатило 3 тисячі 900 гривень, у місцевий – 48 тисяч 900, до Пенсійного фонду – 172 тисячі 800 гривень, – додав Віталій Павлович. – Намагаємося робити все можливе, аби звірів в угіддях більшало. Без нашої допомоги, а також свідомого ставлення мисливців до збереження природи навряд чи їхня кількість зростатиме.

Лариса СЕМЕНЮК.

На фото автора: єгер Микола Мазурик.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 12.1%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (32) - 55.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (14) - 24.1%
Мене це не стосується. (3) - 5.2%