31 річниця виведення військ із Афганістану

31 річниця виведення військ із Афганістану

Кривавиця в Афганістані триває й досі, хоча замість радянської армії там воюють уже війська НАТО...


Перебування радянських військ в Афганістані і їхня бойова діяльність умовно розділяються на чотири етапи.

1‑й етап: грудень 1979 р. – лютий 1980 р. Введення радянських військ до Афганістану, розміщення їх по гарнізонах, організація охорони пунктів дислокації і різних об'єктів.

2‑й етап: березень 1980 р. – квітень 1985 р. Ведення активних бойових дій, зокрема широкомасштабних, спільно з афганськими з'єднаннями й частинами. Робота з реорганізації і зміцнення збройних сил Демократичної Республіки Афганістан.

3‑й етап: травень 1985 р. –грудень 1986 р. Перехід від активних бойових дій переважно до підтримки дій афганських військ радянською авіацією, артилерією і саперними підрозділами. Підрозділи спецпризначення вели боротьбу з припинення доставки зброї і боєприпасів із‑за кордону. Відбувся вивід 6 радянських полків у СССР.

4‑й етап: січень 1987 р. — лютий 1989 р. Участь радянських військ у проведенні афганським керівництвом політики національного примирення. Продовження підтримки бойової діяльності афганських військ. Підготовка радянських військ до повернення на Батьківщину і здійснення повного їх виводу.

Рішення про введення окупаційних військ в ДРА ухвалював генсек ЦК КПСС Лєонід Брєжнєв, про виведення – Міхаіл Горбачов.

За уточненими даними, всього у війні радянська армія втратила 14 тис. 427 осіб, органи КГБ – 576, МВС – 28 осіб загиблими і тими, що зникли безвісти. Поранення і контузії отримали більше 53 тис. осіб. Медична допомога була надана 463 тис. військовослужбовців.

За оцінками незалежних дослідників втрати радянської армії склали до 140 тис. убитими та до 350 тис. пораненими.

За національним складом найбільші втрати склали: росіяни  – 6 тис. 888 осіб, українці – 2 тис. 378, узбеки –1 тис. 66, білоруси – 723, татари – 442.

Оскільки для виконання «інтернаціонального обов’язку» в ДРА на два роки масово залучали солдатів строкової служби, то за віком найбільші втрати склали:  18-20 років – 8 тис. 655 осіб, 20–25 років – 3 тис. 557.

Щодо Волині, то з афганської війни додому не повернулося понад 100 хлопців...

Через горнило радянсько-афганської війни пройшло більше 160 тис. українців – щонайменше  25% від загального числа радянських військовослужбовців.

Поранення отримали більше 8 тис. українців (за іншими даними – понад 11 тис.), із них 4 тис. 687 повернулися додому інвалідами.

Подальший розвиток подій показав, що ветерани-афганці діаметрально протилежно відреагували на початок анексії Криму та російську збройну агресію на Донбасі. Тож «бойове братерство» рухнуло: фактично всі ветерани війни в ДРА з Криму перейшли в структурні підрозділи РФ, а в зоні проведення бойових дій на Сході України афганці з усієї держави захищали територіальну цілісність рідної Вітчизни, тоді як їхні колишні однополчани поповнили бандформування ОРДЛО.

Замість радянських військ в Афганістані зараз несуть службу підрозділи з країн НАТО, в тому числі – сусіди-поляки. Але країну досі розривають релігійні та кланові усобиці... Війна триває...

Роман УСТИМЧУК.

На фото порталу «Ракурс»: архівне фото урочистого повернення радянських військ із Афганістану, 15 лютого 1989 р.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

Ефективна протидія смертоносній інфекції. (4) - 7.7%
Нездатність адекватно реагувати на загрози. (12) - 23.1%
Відволікання уваги від чогось важливішого. (30) - 57.7%
Мене це не стосується. (0) - 0%