Що й посієш – те й з’їси!

Що й посієш – те й з’їси!

Колись Микола Янович сказав: замість політикою займатися – лопату в руки і город садити! І хоча сам «папєрєднік» уже кинув напризволяще свої «сотки» і зник у північно-східному напрямку, Весна питає: будемо на землі хазяйнувати чи байдики битимемо? Вирішую повернутися до професії дачника. Починаю з насіння.

На всіх ярмарках і ринках Волині тільки й мови, що про дві кампанії –посівно-українську і мілітаристично-путінську.

– Хоч би ці запутанці нам посівної не зірвали, – кажуть городяни, – бо хто їх тоді від голоду рятуватиме?

На луцькому ярмарку під мурами старовинного замку Любарта, що бачив не одну війну, з’явилося дуже багато всілякого насіння і землеробського знаряддя. Іду між рядами, приглядаюся, щоби то купити. Цьогоріч вирішив посіяти грядку кавунів для онуків, тож у продавчині Галини Луговської щонайперше запитую про ці диво-зернятка.

– Можу запропонувати вам п’ять сортів цього солодька, – приязно усміхається Галина Адамівна. – Втім раджу придбати надранній сорт «Княжич»  і середньостиглий «Крімсон світ». Для нашої місцевості вони підходять якнайкраще.

Асортимент насіння на цьому лотку доволі великий. Однієї моркви – понад десяток сортів (карлена, берлікумер-2, червоний велетень, каліна F1, нантська, флакоро, долянка, шантоне 2461, королева осені, каротела, артек), три кукурудзи (спокуса, брусниця, попкорн), п’ять – буряку столового (єгипетський плоский, опольський, червона куля, детройт, циліндра), сім – помідорів (марманде, частенька, ведмежа лапа, яблунька росії, рожевий гігант, ріо фуго і ріо гранде), до двох десятків – капусти (лангедейкер, українська осінь, харківська зимова, тюрків, лангедейкер сторадо, білосніжка, колобок F1, лангедейкер дауер, делікатесна біла, дитмаршер фрюєр, слава 1305, аматор 611, вертес, золотий лектор, експрес)… Тут будь-хто розгубиться!

– Порадьте, який сорт найкраще купити? – цікавлюся.

– Це залежить від того, для чого буде потрібна вам капуста, – радо пояснює продавчиня. – Ця ось призначена для засолу, он та – у льосі всю зиму може пролежати, в цієї – особливий борщовий смак.

– Мені, будь ласка, пакетик редиски, – просить лучанка Ольга Малоух і пояснює: – У нас лише три сотки землі, хочу посадити всього потрохи: огірків, петрушки, кропу, столових бурячків, моркви, баклажанів, кабачків, гарбузів і, звісно, різних квітів. Уже висіяла помідори і перець, чекаю розсади. Маємо невеличку тепличку, у ній до Великодня сподіваюся виростити зелену цибульку і редьку.  

Усе насіння голландського і польського походження з кольоровими фото, акуратно розфасоване по 2 і 5 г, у кожній пачечці – від 30 і більше насінинок. Простим діленням вираховую, що одна насінинка моркви коштує десять копійок. Але на ринку можна поторгуватися і купити дешевше. Патисони, селера, перець, баклажани, салати, ріпа, огірки, кріп, капуста… Квіти на всяк смак… Усе є на прилавках. Найбільше лотків із цибулею-сіянкою. Ціни різняться залежно від сорту та країни-виробника. Кілограм одеської кущівки – 18 грн, одеська димка штудгарт – 20 грн, цибуля на зелену (напівпроросла) – по 7 і 15 грн, димка голландська, голландська цукрова, стурон – 25, ред барон, біла салатна цукрова – 30, одеська – 17, голландка – 28… Втім, обходячи торгові ряди, помітив, що у різних точках ціни на той самий сорт димки може різнитися на декілька гривень, відтак уважний, економний, усміхнений покупець зможе закупитися з вигодою для сім’ї. Великий попит сільських жителів на буряк кормовий («Рекорд», «Центаур», «Урсус» – 70 грн), вику – 8, люцерну – 55 грн. Кілограм  гірчиці – 9, гречки посівної – 8 грн, кукурудзи – 12,20, соняшника – 100, викосуміші – 3,50, ячменю – 3,60, вівса – 2,50, ярої пшениці – 3,50.

– Якщо купуватимете мішками, на одному кілограмі можете зекономити до сорока і більше копійок, – розповідає про цінову політику фермер із с. Береськ Рожищенського р-ну Сергій Новосад. – Зараз найбільше питають насіння люцерни, конюшини, вівса.


Чимало фермерів і навіть дачників продають насіння власного вирощування склянками, жменями, головками (як часник). У них відповідно  100 г гороху цукрового – 10, склянка бобу – 4, гороху – 4, квасолі – 3, стограмівка кропу – 2 грн.

Є різноманітні добрива, підживки, препарати для пророщування та захисту рослин.

Звісно, сівба і обробіток не обходяться без інвентарю – як то городники, сапки, копачки, сівалки, плужки… Тут також вибір на всяк смак і калитку. Ось городники – найпотрібніша річ для дачника, який обробляє сотку-шість. Найдорожче вартують городники з нержавіючої сталі – 85 грн, звичайні можна придбати за 45, 30, 25, 20… Садові граблі коштують від 15 до 30,  сапки – від 12 до 15, вилка – від 27 до 45, сапки-грабельки – 21, маленькі посадочні лопатки – 14 грн. Звісно, з таким знаряддям робота йде повільно. Тож продавці пропонують різноманітні механічні сівалки, буряко- і картоплесаджалки, цілі мотоблоки, навіть міні-тракторці. Зокрема ручну картоплесаджалку Кам’янець-Подільського виробництва можна придбати у крамниці «МайстерГурт» із відповідною гарантією, як і під мотоблок, за 1200 грн.  Ціни, втім, у різних торгових павільйонах коливаються. Ручна вінницька бурякосаджалка коштує 200, польська – 250,  мотоблоки – від 5000 до 12000, культиватори – від 3000 до 8000 грн. Є універсальні сівалки польського, тернопільського, вінницького виробництва у комплекті з маркерами і ручками, якими можна сіяти як мак, моркву, буряк, так і горох та цибулю… Магазин «Дім, сад, город» переконаний: хто користується цією диво-технікою, не жалкує. Тим паче, що з добрим поводженням такий агрегат служитиме багато років.

Поряд з інвентарем помітив домашній міні-інкубатор «Квочка». Для дачників і сільських жителів, якщо нема квоктух,  також незамінна річ: висиджує 70 курячих або ж 50 качиних та індичих, 40 – гусячих, 180 – перепелячих яєць.


Важить усього 2,5 кг, працює від 220 вольт напруги. Мабуть, придбаю для виведення диких перепілок чи качечок… Якщо десь яйця знайду.

Але попереду – інше завдання! Де знайти кілька «соток» землі та хоча б машину гною? Це завдання – не з легких.

Сергій ЦЮРИЦЬ.

Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (0) - 0%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (0) - 0%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (0) - 0%
Банкет під час чуми (6) - 60%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 10%
Підстава для негайного звільнення чиновників (2) - 20%
Мені байдуже (0) - 0%