Гроші чи афера:

Гроші чи афера:

Чого чекати від теплоелектростанції в Ковелі?

Уже не перший рік ми спостерігаємо, як до Ковеля приходять охочі спорудити в місті ТЕС – електростанцію, яка би працювала на відходах деревини.

Якщо врахувати, скільки в нас тої щепи від легальних і ще більше – нелегальних пилорам, то ресурсу начебто й немало. От тільки самі ковельчани не в захваті від сусідства з електростанцією. Чому? Про це розповідає голова громадської організації «Наше майбутнє» Сергій Дружинович – людина для читачів «Волинської газети» не нова. Бо саме він підняв бучу довкола приміщення в центрі Ковеля, яке нібито хочуть забрати в городян і «темними схемами» передати якимось бізнес-структурам (детальніше про це – у статті «Самозахват чи самоохорона» від 3 квітня ц.р.).

Як бачимо, пан Дружинович узявся за збереження не лише історичної будівлі, в якій іще донедавна працював військкомат. Чоловік разом із однодумцями вирішив боронити місто від незваних інвесторів, які хочуть спорудити в Ковелі електростанцію.

На думку голови МГО «Наше майбутнє», збудувати ТЕС – це поставити під загрозу життя десятків тисяч людей у Ковелі та довколишніх селах. Адже в повітря весь час потраплятимуть дрібні часточки деревини та продукти горіння. А люди, які це вдихатимуть, отримають такий «букет» хвороб, як бронхіальна астма, шлункові недуги, алергія та все, від неї похідне: кашель, нежить, висипка на шкірі, – вважає активіст.

– Коли інвестор «Колбе Україна» рекламував свої наміри, заїкнувся, що палити зможе навіть сміття. Втім, замість заробити плюси, ще більше наполохав городян. Бо ж відомо, скільки пластику ми викидаємо і наскільки отруйними є продукти його горіння, – додає пан Сергій.

Окрім шкоди для людини, ТЕС перетвориться на справжнє екологічне лихо. І не тільки для Ковельщини, а й загалом для Волині, вважають члени громадської організації. Викиди теплоелектростанції забруднять воду, ґрунти, повітря. А забезпечення електростанції паливом загрожує зеленим насадженням нашого краю. Не вірите? Порахуйте: для роботи ТЕС необхідно по 10 тис. м куб. тріски щомісяця. Коли цю щепу перевести в реальні дерева, виходить: для роботи електростанції знадобиться по 50 га лісу щороку! Виникає питання: де планують інвестори взяти стільки відходів деревини і чи тільки відходи братимуть?

– Ми вважаємо, що будівництво ТЕС – це створення крематорію для наших лісів, – заявляє Сергій Дружинович. А його колеги припускають: подібні наміри можуть мати навіть путінське коріння.

– Вся Європа переходить на твердопаливні котли і тому чхати хотіла на Путіна та його газовий шантаж. Аби подібного не допустити в Україні, Росія робить усе можливе, аби знищити наш енергетичний ресурс. На Сході хоче забрати вугілля. В Центральній Україні та Чорному морі – сланцевий газ. На Поліссі – дерево. Тож цілком імовірно, саме Ковельська електростанція має стати засобом знищення нашої паливної незалежності. А як спалимо ліс – хочеш не хочеш  знову попросимо путінського газу, – міркують ковельчани.

Дехто з людей навіть боїться, аби електростанція не стала крематорієм не лише дерев, а й злочину окупантів:

– Згадайте, скільки вбитих спалювали нацисти під час Другої світової війни? Подумайте, куди ділися сотні безвісти зниклих майданівців? Якби їх топили чи ховали по лісах, рештки все одно би знайшлися. Це свідчить, що вбитих активістів просто палили у крематоріях столиці чи близьких населених пунктів.

Відтак, аби зрозуміти доцільність спорудження в Ковелі ТЕС, городяни хочуть почути відповіді на низку питань. По-перше, навіщо зводити теплову електростанцію на Волині, якщо поруч – Рівненська атомна? По-друге, навіщо вкладати мільйони в об’єкт, котрий через кілька років не матиме джерела енергії. По-третє, яка вигода від екологічно шкідливого об’єкта самим ковельчанам? Адже вони не матимуть від ТЕС ні дешевшого світла, ні тепла у домівки? Хіба овочі та квіти з парника, на який інвестори планують спрямовувати тепло з електростанції. А те, що парник розташується поблизу діючого кладовиша, не так уже й важливо.

Мабуть, подібними питаннями задаються і жителі Рівненщини. Бо ще кілька років тому ця ж компанія заявляла про намір звести ТЕС і парники в одному з районів сусідньої області. Схоже, й там наміри інвестора не сподобалися.

Не зовсім також зрозуміло, чому в Ковелі бізнесмени назвалися фірмою «Колбе Україна» (яка офіційно займається металом), якщо в Києві зарестроване таке собі «ООО Колбе Форест Індастрі», яке називає себе лідером в Україні із виробництва щепи з хвойних і листяних порід дерев, а також лідером із експорту паливної щепи в країни Європи, зокрема до найкрупніших електростанцій Польщі та Словаччини.

Щоб і надалі робити бізнес на наших природних багатствах, компанія навіть пропонує всі види послуг із вирубки лісу, переробки деревини, транспортування тощо. Ще й хвалиться: «Мы готовы с уверенностью заявить о том, что наше качество продукции и сервис предоставляемых нами услуг не имеет на сегодняшний день конкурентов в Украине».

Навіть якщо відкинути фактор Путіна, то що виходить? Нам пропонують знищувати наші ж ліси, аби чиясь і так не худа кишеня ще більше наповнилася. Взамін дадуть отруєну екологію та хворих людей. І ще не факт, що отримана та Ковельській ТЕС електроенергія не піде на той же Захід. Тож мимохіть згадується прислів’я: «Свисни, Йванку, ти дурніший».

Оксана БУБЕНЩИКОВА.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (9) - 12.3%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (38) - 52.1%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (17) - 23.3%
Мене це не стосується. (6) - 8.2%