Як оживити глиняні квіти

Як оживити глиняні квіти

Роботи лучанки Іванни Гроголь уперше побачила в мережі «ВКонтакті». Скажу чесно: тоді й подумати не могла, що то – фото виробів із полімерної глини. Гарні квіти – та й усе, тільки дублюються. Насправді ж це було завдання із категорії – знайди відмінності.

То тепер Іванка відає, що вона займається керамічною флористикою, розуміє техніку цього мистецтва і вміє її застосувати. А ще знається на тонкощах роботи. Коли починала, то все було на рівні гри.

– Мені подарували дитячий набір для ліплення, – пригадує із посмішкою. – Там було 8 кольорів глини. Я тоді уявлення не мала, що з тим усім робити і навіть не думала створювати квіти, адже не знала, що можна відтворювати так реалістично. Та й глина ця, м’яко кажучи, не підходила. Більше половини матеріалу у мене так і засохло у тих баночках.


Очевидно, Іванка трохи недооцінює якість перших виробів. Бо ж, розповідаючи, наскільки примітивним було яблучко із черв’ячком, котре прикрашало резинку на волоссі тоді ще студентки академії, не приховує: її тоді помітили всі.

Так, забула сказати. Іванка Гроголь – випускниця Острозької академії. Як відомо, заклад у країні елітний. Тож це прагнення досконалості в усьому, очевидно, тягнеться корінням саме звідти.


– Не знаю, чим це подобалося моїм друзям, бо рівень був геть низький, – каже дівчина. – Але усіляких штук чимало зробила. Навіть за символічну ціну дещо продавала. Наприклад, брала 10 гривень за сережки.

Враховуючи те, що тоді Іванка про техніку виконання не знала нічого, використовувала неякісну глину, то на такі примітивні, за її власними оцінками, сережки могла витратити весь вечір.

А потім… Словом, вирішила, що все це – несерйозно, і покинула. Аж поки в Інтернеті (сталося це через кілька років) не натрапила на майстер-класи із керамічної флористики. Для дівчини було справжнім відкриттям те, що можна отак реалістично передавати природу квітки.


Якось їй захотілося зробити бузок. Бо просто любить цю рослину. Спочатку знайшла в Інтернеті рецепт самоварної глини. Варила-варила. Приготувала, як тепер розуміє, геть не так, як потрібно, але все ж взялася ліпити. Звісно, вийшло. Хоча зараз ту роботу дівчина критикує. Та й самоварною глиною вже не користується. Бо готувати її непросто, адже треба дотримуватися всіх технологій. А клей – основа того варива – не такий уже й дешевий. Скільки банок його у результаті було просто зіпсовано, Іванка вже й рахувати не береться. Дівчина сама дивується, як не покинула цю роботу, адже через незнання та помилки створювала незручності у ліпленні. Мало того, готовий виріб із неякісної глини під час висихання просто тріскав. Або ще гірше – коли глина не пластична, тоді при невдалому падінні вже готова вистраждана квіточка… розлітається на друзки.


Їй не шкода, каже, помічаючи мій вираз обличчя. Все це – ще один крок до досконалості.

– От одну квітку – оранжеву орхідею – я переробляла 5 разів, – сміється дівчина.

Що таке загалом керамічна флористика і де вона взялася, Іванка розповідає і пояснює просто. Все почалося з того, що на основі клею ПВА рукодільниці стали робити спеціальну глину. Загалом реалістичні квіти виготовляють із полімерних. Саме мистецтво дуже популярне на Сході – у Японії, Кореї. Японські глини найліпші. Іванка, звісно, купує матеріал не у них, хоча спробувати справжньої японської дуже хочеться.


Досить поширене це мистецтво – на Сході України. Там, як каже дівчина, навіть є школи керамічної флористики. А навіщо? Та кожна жінка хоче себе прикрашати. А так як справа ця тонка (зараз мене зрозуміють тільки жінки, – авт.), тож має бути якась оригінальність. Коли ж це можна робити самостійно, то й поготів.

– Я багато роблю у подарунок. Подруги – перші мої критики і клієнти. Поки продажем не займаюся, ще не створювала інтернет-сторінок, хоча знаю, що дівчата часто перетворюють це у бізнес і навіть пристойно заробляють. Ну, мій рівень ще не такий, як би хотілося.


Іванка розповідає, що мала цікаве замовлення: для весільної зачіски робила лілію. Тоді якраз цвіли ці квіти, тож відтворювала безпосередньо з натури. Чи вдалося? Судіть самі: наречений не відрізнив цієї квітки від справжньої. А то – дійсно найвища оцінка.

Для тих, хто хоче займатися керамічною флористикою, нині нема проблем. Є багато всього в Інтернеті.

Хоча насправді таке захоплення не з дешевих – потрібно чимало підручних засобів. Початківцям Іванка також радить не братися одразу за складні візерунки, а починати з найпростіших квіточок. Щоб розпочавши, одразу не покинути.


– Колись я зварила глину. Вона не вдалася, бо матеріал був неякісний. Тож це відбило у мене бажання працювати аж на півроку, – каже дівчина.

На запитання, чи хтось пішов її слідами, відповідає, що є така подруга. Вона купила клей, тепер готується зварити глину. Звісно, дівчині хочеться, аби була людина, з якою можна порадитися. Та поки доводиться всього вчитися  на власних помилках.

Іванка показує волошку власного виробництва. Без перебільшення хвалю: квіточка – наче щойно з поля. Вона ж запевняє, що можна було геть по-іншому зробити, аби було ще краще.


– Дуже стимулює, коли дивишся на роботу інших майстрів. Бачиш, що у когось виходить краще, тож стараєшся навчитися так і собі, – ділиться враженнями.

Іванка відкрила ще один секрет. Скоро вона виходить заміж. Тож узялася зробити для себе весільний вінок та букет нареченої. Її відмовляють із букетом, аргументуючи: мовляв, квіти у ньому мають бути живими. Але…


– Тоді такого квіту не буде. Я мрію про цвіт яблуні й малесенькі зелені яблучка. Має вийти. Я поставила собі ціль. Хочеться, аби це було ніжно. От зараз розповідаю, тож наче даю собі обіцянку: зробити за будь-яких обставин.

Світлана ДУМСЬКА.

Фото зі сторінки Іванки ГРОГОЛЬ у «ВК».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.3%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (232) - 44.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.5%