Четверо на один «трон»

Четверо на один «трон»

Допоки країну лихоманить від місцевих виборів, Луцьк готується до ще однієї непересічної події – виборів ректора Луцького національного технічного університету, які відбудуться у цей четвер, 22 жовтня. І тут емоції не слабші, ніж на «стадіоні».

Напередодні дня голосування, 20 жовтня, у студії телеканалу «Аверс» відбулися дебати між основними претендентами на посаду ректора: головою Волинської обласної ради, доктором економічних наук, професором Іриною Вахович; доктором педагогічних наук, проректором з науково-педагогічної роботи Оленою Ковальчук; доктором економічних наук, проректором з науково-педагогічної роботи Оксаною Ляшенко та доктором технічних наук, в.о. ректора ЛНТУ Петром Савчуком.

Цікаво, що дебати кандидатів проанонсували на один і той самий час одразу два місцевих телеканали: ТРК «Аверс» та «Громадське інтерактивне телебачення». Напевно тому, Петро Савчук запізнився на ефір до «Аверсу», адже раніше на своїй сторінці в соцмережі він інформував, що візьме участь в ідентичному телепроєкті на каналі ГІТ. Тож через запізнення, на відміну від своїх конкурентів, він не отримав шанс для свого представлення.

Натомість інші троє кандидаток мали можливість у межах трьох хвилин розповісти про себе та переваги своїх програм.

Згідно алфавітного порядку, спершу перед аудиторією виступила Ірина Вахович:

«Прийнявши рішення йти на посаду ректора Луцького НТУ, я чітко усвідомлюю відповідальність перед нашим університетом, перед волинянами, перед студентством. Я переконана, що у мене є конкурентні переваги, аби очолити цей заклад. Університет розглядаю відкритою системою і його розвиток залежить не тільки від внутрішнього середовища, від налагодженої чіткої вертикалі управління, від системи прийняття ефективних рішень, але і від зовнішнього впливу і налагодження відносин із зовнішнім середовищем. Я говорю «Ні» формальності освіти. Я говорю «Ні» ручному управлінню кожним локальним процесом. Я говорю «Ні» несправедливості, яка сьогодні сформована в університеті при вертикалі управління, при прийнятті рішень, які є несистемними і недемократичними».

Далі слово надали Олені Ковальчук:

«Останнім часом в університеті почалися негативні зміни і неповага до працівників, саме до тих людей, які роблять освіту якісною. Я намагалася захистити цих людей, хоча не отримала підтримки з боку керівництва. На жаль, не всі посадові обов’язки проректора дозволяють це зробити. Через це я вирішила спробувати себе в ролі ректора і захистити персонал. Тому у своїй програмі основний акцент я роблю на людиноцентризм: студентів, викладачів, персонал та роботодавців, з якими ми співпрацюватимемо. Я передбачаю: для студентів – якісну освіту, для персоналу та науково-педагогічних працівників – гідні умови праці і для університету – гідний розвиток».

«Коли я прийшла в університет, маючи за плечима європейський досвід і досвід роботи в кращих, потужних ЗВО заходу України, я побачила, що потужний, високоінтелектуальний, терплячий колектив знаходиться в якихось абсурдних не людських умовах праці. В університеті фактично сформований симбіоз радянської і феодальної систем управління. Я зрозуміла, що ці люди не заслуговують на таке і спробувала якось це донести до керівництва, але, на жаль, ніхто до цього не дослухався. І я вирішила зробити для цього колективу щось корисне, запровадити абсолютно нову європейську модель управління університетом з акцентом на якісну освіту, диджиталізацію, гарантування людських прав і свобод та академічних прав», – зазначила, у свою чергу, Оксана Ляшенко.

Серед глобальних проєктів Ірина Вахович бачить будівництво нового гуртожитку, виділення житла для працівників, створення технопарку на основі корпусу «Мередіан», будівництво власного стадіону та разом із міською владою зробити на вулиці Львівській сквер.

Оксана Ляшенко відповіла, що такі проєкти потребують великого капіталу, а сам університет неспроможний втілити ці цілі в життя. Тому найперше варто вкладати інвестиції в людей. А також наголосила, що не віддасть територію ЛНТУ міській владі.

Олена Ковальчук підтримала попередню колегу, наголосивши, що перш за все потрібно створити комфортні умови для навчання та роботи, адже і студенти, і працівники жаліються на холодні та незручні аудиторії. Також варто було б відкрити конгрес-центр, адже ЛНТУ не має своєї конференц-зали, і здавати ці приміщення в оренду, аби поповнити бюджет закладу.

У свою чергу, Петро Савчук повідомив, що реалізація проєктів, таких як будівництво гуртожитку, не здійснилася не через його небажання, а через певну протидію з боку влади.

Також журналісти поцікавилися у кандидаток, чи знали вони про правопорушення, які здійснювалися ректором під час його каденції і, якщо знали, то чому ніяк не діяли. Мова йде про перевірку Державної служби якості освіти на початку цього місяця. Тоді було виявлено, що викладачі читали більше годин, ніж були повинні, а керівників кафедр призначали всупереч законодавству.

Оксана Ляшенко повідомила, що знала про ці правопорушення, і задля їх недопущення було прийнято відповідне положення про розподіл навчального навантаження. Але, за її словами, ректор самовільно усунув її від виконання цих повноважень. А повідомити відповідні інстанції вона не могла через відсутність доступу до електронного підпису.

Олена Ковальчук теж підтвердила, що знала про це та звертала увагу на те, що звання доцента дали незаконно, але була піддана тиску, а у серпні місяці їй запропонували звільнитися. Каже, що хотіла аби усі проблеми були вирішені у середині університету, тому й не повідомляла у відповідні інстанції.

Ірина Вахович, яка певний час не брала участь у житті університету через посаду голови облради, висловила думку, що Петро Савчук є одноосібним гравцем, який не може правильно підібрати команду та зазначила, що сумнівається у командній спроможності своїх конкурентів, адже всі вони є дуже амбітними особистостями.

У відповідь Петро Савчук сказав, що Оксана Ляшенко лукавить, що не могла звернутися до служби якості, а Олена Ковальчук часто маніпулювала власними інтересами.

«Я визнаю, що помилявся в кадрових призначеннях. Я запрошую вас зняти свої кандидатури та залишитися на своїх посадах, а Ірині Вахович обрати ту, на якій вона хоче бути. Я пропоную ввійти в мою команду. А в іншому випадку, ви будете в університеті, але не на керівних посадах», – наголосив в. о. ректора.

За останні кілька хвилин ефіру кандидати зуміли поставити лише по одному питанню і лише одному конкуренту. Тож Ірина Вахович поцікавилася у Оксани Ляшенко, чи за неї не викладали пари інші викладачі, а та у свою чергу запитала у Петра Савчука, чому він не боровся останні п’ять років з корупцією, адже виносить це питання першим пунктом своєї програми. В. о. ректора попросив доказати усіх свою самостійність, а Олена Ковальчук поцікавилася чому програма Савчука майже не відрізняється від попередньої з якою він виграв вибори 5 років тому.

На кінець ефіру емоції зашкалювали, але як сказала ведуча програми Ірина Кудря:

«Діліть усе почуте на два!».

Ольга КОНОНЧУК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи повинен залишитися Юрій Погуляйко на посаді голови облдержадміністрації?

Чи повинен залишитися Юрій Погуляйко на посаді голови облдержадміністрації?

Він повністю відповідає займаній посаді. (0) - 0%
Його не треба було призначати взагалі та необхідно звільнити. (7) - 25%
Головою облдержадміністрації повинен бути волинянин. (10) - 35.7%
Мені байдуже. (9) - 32.1%