Зірками сцени – із дворічного віку

Зірками сцени – із дворічного віку

Як удалося вихованцям селищного дитсадка потрапити у царство Мельпомени?

Багато хто помиляється, думаючи, що як здасть дитину в елітний заклад освіти – гарантовано отримає нобелівського лауреата. Уродженка Любомля Наталія Ужвій, яка ще 70 років тому першою (!) серед українців стала володаркою «Оскара», власним прикладом довела: і у провінції виростають світового рівня особистості.

Тож тільки уявімо, якого успіху зможуть досягнути дітки із Люблинецького ДНЗ «Калинонька», що в Ковельському р-ні. Адже вони із дворічного віку опановують акторську гру. І ще й як опановують!

У Всеукраїнському «Фестивалі театрального мистецтва», організованого Міністерством освіти і науки, драмгурток «Калинонька» – серед фаворитів. Про це розповідають і результати інтернет-голосування, і коментарі (до речі, наблизити перемогу маленьких волинян можемо й ми, на сайті педпреси, «лайкнувши» виступ маленьких акторів).

Як же зумів селищний дитсадок отримати стільки глядацьких симпатій? Відповідь на це отримує кожен, хто переступає поріг «Калиноньки». Адже там завідувачка закладу Наталія Логвинюк знайомить із усіма секретами садочкового театру.


– Колись наш заклад не вирізнявся чимось особливим. Але десять років тому педагоги взялися увагу дітей спрямовувати на художньо-естетичне виховання: співи, танці, малювання, театралізацію. Саме останнє найбільше припало до душі. І наскільки результативно – вам покажуть ось ці альбоми та відеозаписи, – показує Наталія Григорівна. – В них зібрано лише окремі фрагменти сили-силенної вистав, які вихователі інсценізували з допомогою маленьких акторів.

Переповісти словами все побачене дійсно неможливо. Адже для постановки традиційних «Рукавички» чи, скажімо, «Колобка» педагоги застосовують методи більш як двадцяти видів театру: маріонеток, драматичного, лялькового, тіньового, настільного, пальчикового, рукавички, бі-ба-бо, магнітного, театру на воді та з елементами пісочної арт-терапії.

– Причому кожен із них має свої підвиди, – зауважує Наталія Григорівна. –  Скажімо, настільний поділяється на пляшковий, нитковий, кубиковий, конусний, із поролону, пінопласту, пап’є-маше, з природного матеріалу. Є театр пуфів, театр, вив’язаний гачком. У бі-ба-бо (де персонажі вдягаються на руки) маємо до ста казкових героїв.

Що більше Наталія Логвинюк перераховує, то більшим стає моє здивування. «Де ж ви всього цього навчилися?» – запитую мимохіть.

– У нас дуже творчий колектив. Молодий, активний, заповзятливий. Щось десь нове почуємо, побачимо, в Інтернеті знайдемо – додаємо щось своє та відразу у «Калиноньці» запроваджуємо, – пояснює завідувачка.


Крім бажання, звісно, треба ще й матеріальну базу. Бо навіть на дитячого пальчика Лисичку-сестричку вдягнути, треба її комусь і з чогось пошити.

– Наші працівники, батьки, випускники знають, що в садочку ми раді всім клаптикам тканини. Тому постійно хтось щось приносить. Аби тканину перетворити на казкового героя, маємо власну майстриню. Та й батьки охоче допомагають. Бо на власних дітках бачать, наскільки театр сприяє розкриттю в малечі хисту (ораторського, декламаторського, танцювального), – зазначає Наталія Григорівна.

Окрім того, участь у театральних постановках допомагає маленьким акторам підняти самооцінку, влитися в колектив. І це помітно навіть згодом, коли дитина потрапляє в школу.

На підтвердження своїх слів завідувачка пригадує історію з маленьким бешкетником Дмитриком Прокопчуком. Непосидючий, балакучий – хлопчик ніяк не міг знайти застосування своїй гіперактивності. Чуючи постійні зауваження вихователів, навіть став у штики сприймати слова старших. Але один випадок допоміг дитині кардинально змінитися.

– Під час інсценізації навіть класичних творів ми так пишемо сценарій, аби внести у п’єсу елементи сьогодення. Наприклад, залучаємо героїв популярного мультфільму «Маша і Ведмідь». А того разу в п’єсі мав бути Вовк, який грає на гітарі і танцює брейк. Та, як виявилося, дітям легше даються вальс чи гопак. Тож аби знайти підходящого брейкера, пошикували ми всіх хлопчиків із групи та ввімкнули музику. І які ж стояли вражені, коли серед усіх діток саме непосидькові Дмитру найліпше далися рухи модного танцю! – зізнається Наталія Григорівна.

Завдяки театрові ця дитина повірила у свої сили, зрозуміла, що вона нічим не гірша за інших. Після того вже не виникало проблем із дисципліною вихованця. Бо тільки він починав бешкетувати, вихователі нагадували: «Дмитрику, ти ж у нас актор першого плану! А зірки так не поводяться…»

Позбутися закомплексованості допомагають також конкурси краси. Дівчатка перевтілюються в моделей, дефілюють не лише у вечірніх сукнях, а й у ділових костюмах та пляжних нарядах. Щоби постати у належному образі, маленькі міс разом із мамами працюють над розробкою сценічного образу, зачісками, макіяжем. Тобто вже з такого віку дівчатка формують відчуття стилю  і смаку.

– Так само із садочка ми прищеплюємо сімейні цінності, – зауважує Наталія Логвинюк. – Часто проводимо родинні свята, під час яких дівчатка разом із мамами ліплять вареники, а хлопчики демонструють спортивні здібності.


Велику роль відіграють виступи, коли йдеться про формування в дитини правильної вимови звуків, продовжує завідувачка:

– Діток, які заїкаються, активно долучаємо до співу. Адже таким чином вони виконують спеціальні дихальні вправи, звикають до виступів на публіку та долають хвилювання.

Позаяк жодне свято у «Калиноньці» не минає без театралізованих сцен, то костюмерна дитсадка ледь уміщує всі наряди. Хоча новими поповнюватися не припиняє.

– Кожна група в «Калиноньці» має свою назву, – додає Наталія Логвинюк. – Так-от, батьки запропонували: аби малеча зберегла це в пам’яті – до випускного балу шити діткам відповідні костюми. Спочатку ми не знали, що з того вийде. Та коли на святкову сцену вибігла ціла зграйка золотих рибок у парчевому, дійсно золотистому вбранні, то враження в усіх лишилися незабутні! Так само – у групах «Ромашка», «Бджілка».

Отож, нічого дивуватися, що цей дитсадок називають царством Мельпомени, грецької богині театру. Аби переймати «царський» досвід, до Люблинця з’їжджаються педагоги не лише Ковельського р-ну. Тут для всіх охочих щороку проводять семінари, тренінги, діляться досвідом. Щоправда, в цій роботі активно допомагає методист із дошкільного виховання відділу освіти Ковельської райдержадміністрації Валентина Пастащук.

– Саме наша, люблинецька вихователька Наталія Мороз здобула третє місце на обласному конкурсі «Вихователь року», – додає Валентина Денисівна.

Щоб отримати таке визнання, педагог надіслала відеоролик зі своїми заняттями та в одному з дитсадків Луцька провела відкритий урок. Звісно – із застосуванням театрального мистецтва, мультимедіа, майстер-класом із виготовлення іграшок із целофану.

– Наша вихователька, перевдягнута у фею, знайомила дітей із космосом та природними явищами. Все супроводжувала записом пісень, слова до яких написала сама. І це так сподобалася діткам (причому – раніше не знайомим), що навіть після заняття вони не хотіли відпускати «чарівницю», – зауважує Валентина Пастащук.

Хоча те, що для луцьких дошкільнят було в диковинку, у Люблинці – традиція, додає завідувачка дитсадка:

– Абсолютно всі наші заняття відбуваються у формі гри. Різниця лише в тому, який із видів театру використовуємо. Кожна цифра чи буква на уроках оживає, спілкується, а відтак – легше запам’ятовується.  Про правила поведінки малюків розповідає Школа безпеки інспектора Лелеки, який, залежно від теми уроку, вдягає шапку лікаря, пожежника, міліціонера. Ляльки Футболька і Баскетболька ведуть заняття із фізичної культури.

І як би це не дивувало нас, дорослих, але діти справді здружуються з іграшковими персонажами. А ще більше люблять самі в них перевтілюватися. Бо саме так буденність перетворюють у казку.

Оксана БУБЕНЩИКОВА. 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (73) - 13.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (247) - 44.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (173) - 30.9%