QAnon: сон розуму породжує чудовиськ у людській подобі

QAnon: сон розуму породжує чудовиськ у людській подобі


Серед найпалкіших прихильників Президента США Дональда Трампа иа найактивніших учасників кривавого штурму Капітолію – переважна більшість фанатиків т. зв. «Руху Q». Це своєрідна секта, що нагадує українське «Біле братство» «Марії-Деві Христос», але набагато більше та агресивніше… Чи не потрапили в його сітки мешканці Волині, особливо – в соцмережах?


Отже, чого QАнони підтримують Дональда Трампа та інших радикальних вождів?

«Його противники – це демократична верхівка і зірки Голлівуду, які займаються сексуальним насильством над дітьми і поклоняються сатані. Гряде справжня буря. Ось-ось Сполученими Штатами прокотиться хвиля арештів і заворушень. Але Дональд Трамп врятує країну і світ. 

Абсурдно, чи не так? Але це не сценарій бойовика і не вигадки маргіналів. Ця теорія змови за останні три роки переросла з маргінальної інтернет-субкультури у цілий політичний рух – з реальними прихильниками на вулицях, у силових структурах та в лавах Республіканської партії», – написала ще 26 жовтня 2020 р. Христина Бондаренко у «Європейській правді». 

Саме екзальтовані та агресивні члени неформальної секти Q були серед прихильників Президента США Дональда Трампа, які взяли штурмом найвищий законодавчих орган влади США – Капітолій.  

«До штурму Капітолію прихильників руху QAnon, так званих «куанонів», раніше найчастіше бачили на демонстраціях проти коронавірусних обмежень. Але подібні акції – не єдиний майданчик для їхніх виступів. Зустріти людей, які розмахують прапором із величезною літерою Q, у США та Європі можна і на заходах прихильників Brexit, і на протестах проти сексуального насильства над дітьми, і на багатьох інших акціях. На плакатах активістів QAnon нерідко виведені такі гасла: «Свобода замість страху» і «Зупиніть торгівлю дітьми», – пише «Німецька хвиля».

За останнім закликом стоїть теорія змови, що її поширюють прихильники QAnon. Згідно з нею, міжнародна група впливових педофілів під назвою Deep State викрадає дітей, щоб виготовляти з їхньої крові еліксир вічної молодості. До подібних злочинів, на думку прихильників руху, причетні екскандидатка у президенти США Гілларі Клінтон й американський мільярдер Джордж Сорос.

«Угруповання Deep State, згідно з цією теорією змови, є чимось на кшталт світового уряду, який, наче ляльковод, «смикає за мотузки» сильних світу цього. І лише президент США Дональд Трамп, переконані активісти QAnon, здатен протистояти владі Deep State.

«Європейська правда» деталізувала цей феномен:

«Прихильники QAnon пішли далі за попередників. Їхня «релігія» – значно масштабніша. Вони вірять у Deep State – "глибинну державу", представники якої не тільки намагаються керувати країною в обхід легітимного президента, а задіяні у міжнародній схемі з викрадення і розбещення дітей. 

З організму наляканих і закатованих малюків злочинна американська еліта, мовляв, отримує еліксир молодості – і на додачу захоплюється сатаністськими обрядами.

Президент, ясна річ, не може заплющити очі на нелюдські злодіяння. Не покладаючи рук, він працює над планом знищення кліки сатаністів-педофілів. 

Здавалося, більшого абсурду годі й вигадати. Але симпатики QAnon – хтось більшою, хтось меншою мірою – вірить у благородну місію Дональда Трампа з порятунку країни. 

Провали його політики чи хаос у Білому домі у їхніх очах мають просте пояснення, і до того ж доводять: таємний план є реальністю, а ми бачимо ознаки його втілення». 

Зародився цей рух в інтернеті. У жовтні 2017 р. на форумі, що називається 4chan, анонімний користувач під ніком Q запустив свою першу теорію змови. За основу при цьому він узяв міф про те, що в одній із піццерій у штаті Вашингтон діє угруповання педофілів, пов'язаних із Гілларі Клінтон («Піццагейт»). Цей міф зародився ще під час передвиборчої кампанії у США 2016 р.

Незважаючи на те, що твердження про існування подібного угруповання не підтверджується жодними фактами, британський співак Роббі Вільямс нещодавно заявив, що вважає відповідну інформацію достовірною.

«Сам Q, який називав себе співробітником спецслужб, стверджував, що володіє секретною інформацією, і передрікав, що незабаром Гілларі Клінтон затримають. Незважаючи на те, що цього так і не сталося, хитромудрі теорії Q і сьогодні мають дедалі більше прихильників у всьому світі», – повідомляє «Німецька хвиля».

За даними експерта з Лондонського інституту стратегічного діалогу (ISD) Джейкоба Гуля, останнім часом повідомлення, позначені хештегом QAnon, найчастіше поширювали в США і Великобританії. На другому і третьому місцях у цьому списку – Канада й Австралія, а за ними йде... Німеччина.

Особливість міфу QAnon полягає в тому, що він постійно обростає новими подробицями, які часто мають антисемітське підґрунтя. За словами Джейкоба Гуля, «теорія QAnon – це такий собі сир тофу серед різних онлайн-рухів, який може набувати різного смаку в залежності від того, з чим його змішують».

Після того, як прихильники QAnon спланували і здійснили в США низку насильницьких акцій, у 2019 р. ФБР заявило, що рух становить потенційну терористичну загрозу. Терорист, який скоїв напад на відвідувачів кальян-барів у лютому 2020 р.у німецькому Ганау, перед вчиненням злочину також написав расистський памфлет, у якому знайшли віддзеркалення деякі теорії змови. Незважаючи на те, що він не посилався на QAnon, відповідні асоціації викликає те, що він згадав про «всесвітню секретну службу», яка управляє людьми на відстані.

Соціальні мережі, які мимоволі стали  майданчиком для поширення вірусу QАністів, запізно зрозуміли загрозу, але вже почали діяти. Улітку 2020 р. Facebook і Twitter заблокували тисячі акаунтів прихильників руху QAnon, а 19 вересня 2020 р. уповноважений федерального уряду Німеччини з боротьби з антисемітизмом Фелікс Кляйн закликав месенджери до того, щоб вони частіше обмежували поширення повідомлень, пов'язаних з рухом QAnon.

Щодо України, то в нас вплив соцмереж на свідомість користувачів також великий. І хоча доморощені прихильники QAnon напряму не вказують своїх симпатій до нього, стиль повідомлень та риторика їх видають повністю. Особливо щодо реакції на поширення коронавірусу та боротьби з ним.

Роман УСТИМЧУК.

На фото «Німецької хвилі»: QAnon у «Всесвітній павутині».

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Голова, бо обраний всенародно. (0) - 0%
Депутати, адже можуть його звільнити. (0) - 0%
Виборці, бо вони носії влади. (0) - 0%
Мені байдуже. (1) - 100%